لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۵۴

میل: طالبان کاهش سربازان امریکایی را پیشرفت خوب خوانده است


شماری از روزنامه های جهان

یک تعداد از روزنامه‌های غربی در شماره‌های اخیر خود در باره عکس‌العمل طالبان به خروج قوای امریکا از افغانستان مطالبی را نشر کرده اند.

  • میل

روزنامه میل چاپ بریتانیا در شماره اخیر خود نوشته است، با وصفی که در افغانستان جنگ کاهش نیافته، سخنگوی گروه طالبان کاهش تعداد سربازان امریکایی در افغانستان را یک پیشرفت خوب خوانده است.

وزارت دفاع امریکا روز (جمعه ۱۵ جنوری) اعلان کرد که تعداد سربازان خود را در افغانستان به ۲،۵۰۰ نفر کاهش داده. در دو دهه گذشته این کم‌ترین تعداد عساکر امریکایی می‌باشد که در افغانستان حضور دارند.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در اشاره به بیرون شدن سربازان امریکایی از افغانستان گفته که این اقدام برای تطبیق توافقنامه امضا شده بین طالبان و امریکا یک گام مهم می‌باشد و به نفع همه است.

اما نظر به نوشته روزنامه با وجود خروج قوای امریکا از افغانستان گروه طالبان خشونت را کاهش نداده است.

طالبان روز گذشته بر یک ورکشاپ موترهای امنیت ملی در ولسوالی دامان ولایت کندهار حمله گروهی کردند. یک روز قبل از این یک نفوذی طالبان ۱۳ سرباز پولیس محلی را در شهر هرات به قتل رساند.

روزنامه میل می‌افزاید که دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا که دوره قدرت وی در حال پایان یافتن است تعهد کرده بود که نظامیان کشورش را از افغانستان خارج می‌کند و اکنون هم طالبان و هم حکومت افغانستان به این موضوع متمرکز می‌باشند که رئیس جمهور نو امریکا جو بایدن چه پالیسی را در رابطه با افغانستان اختیار می‌کند.

چند روزنامه دیگر در مورد مسابقه کریکت بین تیم‌های ملی افغانستان و ‌آیرلند مطالبی را نشر کرده اند.

قرار است روز پنج‌شنبه آینده در جریان آمادگی برای داخل شدن در بازی‌های جام جهانی کریکت این دو تیم سه مسابقه یک روزه داشته باشند.

تیم آیرلند که از قبل به محل مسابقات در امارات متحده عربی رسیده چندین مسابقه را با تیم ملی امارات پلان کرده ولی تا حال یک بازی را انجام داده است.

بازی دوم آنها بخاطر اینکه سه بازیکن تیم میزبان به ویروس کرونا مبتلا شده اند، چندین بار به تعویق افتاده است.

روزنامه بلفاست تلگراف نوشته است بازی کنان تیم ملی آیرلند بخاطری که برای مسابقه با تیم افغانستان آمادگی بگیرند، می‌خواهند پیش از مقابل شدن با این تیم یکبار دیگر با تیم امارات بازی کنند.

XS
SM
MD
LG