لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۱۴

اندرابی: اگر طالبان آتش‌بس نکنند، راه‌ دیگری برای شکست‌شان‌ وجود دارد


مسعود اندرابی وزیر امور داخله افغانستان

مسعود اندرابی وزیر امور داخله افغانستان می‌گوید که اگر طالبان از فرصت کنونی برای صلح استفاده نکنند و به آتش‌بس تن ندهند، راه‌های دیگری نیز برای شکست‌شان‌ وجود دارد.

مسعود اندرابی وزیر امور داخله افغانستان‌ می‌گوید که اگر طالبان‌ صلح‌ نکنند و به جنگ‌ ادامه دهند، آنان برای شکست‌شان راه‌های دیگری نیز دارند.

در خبرنامه‌ای که از سوی این وزارت پخش شده آمده که آقای اندرابی این گفته‌هایش را در دیدار با شماری از جنرال‌های بازنشسته و آگاهان سیاسی افغانستان بیان کرده‌است.

به‌ گفته‌ی مسعود اندرابی طالبان هنوز هم‌ متعهد به صلح‌‌ نیستند و با بیرون شدن نیروهای خارجی می‌خواهند به جنگ‌ افزایش دهند.

طارق آرین سخن‌گوی این وزارت روز یک‌شنبه به رادیو آزادی گفت که در این دیدار درباره‌ی وضعیت امنیتی و اصلاحات آمده در وزارت امور داخله نیز بحث شده‌است.

طارق آرین سخن‌گوی وزارت داخله افغانستان
طارق آرین سخن‌گوی وزارت داخله افغانستان

آقای آرین افزود: "آن‌ها از برنامه‌های اصلاحی که در وزارت داخله است، استقبال کردند و اطمینان دادند که برای مشورت‌های لازم برای بهبود وضعیت امنیتی آماده هستند با وزارت داخله هم‌کاری می‌کنند. رهبری وزارت داخله هم برای مشوره‌گیری از اقشار مختلف به ویژه جنرالان متقاعد و کارشناسان ارشد امور اطمینان دادند."

عبدالباری عارض‌ که در نشست‌ با آقای اندرابی شرکت کرده بود، به رادیو آزادی گفت که وزیر داخله از تشدید جنگ‌ در سال‌آینده خورشیدی نیز خبر داده‌است.

عبدالباری عارض
عبدالباری عارض

آقای‌‌ عارض‌ در این‌باره چنین گفت: "طالبان به یک‌ حمله و یا جنگ‌ سراسری و بزرگ‌ آمادگی می‌گیرند، و انتظار می‌کشند که قوای امریکایی از افغانستان‌ برآیند و این‌ها به یک تهاجم‌ عمومی دست بزنند و این را هم گفت که حکومت افغانستان از قبل تدابیر بسیار منظم برای‌شان گرفته."

از سویی هم‌ ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی گروه طالبان‌ در گفت‌وگو‌ با رادیو آزادی جنگ را بدیل ناکامی مذاکرات صلح خواند.

آقای مجاهد به رادیو آزادی گفت که گفت‌وگوهای آغاز شده صلح‌ در دوحه راه‌خوبی برای پایان جنگ است و اگر مانع در این گفت‌وگوها ایجاد شود جنگ‌ راه‌حل نظامی آن خواهد بود.

اتهام متعهد نبود به صلح در حالی به طالبان وارد می‌شود که از چهار روز بدینسو هیچ‌ نشستی میان‌ هیئت‌ حکومت افغانستان‌ و طالبان در شهر دوحه برگزار نشده‌است.

هر دو طرف در گفت‌وگو با رادیو آزادی پذیرفتند که دیروز نیز برای ترتیب و توحید اجندا هیچ‌ نشستی برگزار نشده‌بود.

این در حالی‌است که‌ جنگ، قتل‌های هدف‌مند و مرموز هر روزی رنگ بیش‌تر می‌گیرد و فعالان مدنی و سیاسی‌، خبرنگاران و چهره‌های مطرح را بیش‌تر هدف قرار می‌دهد‌، آن‌چه که نگرانی همه را برانگیخته‌است.

XS
SM
MD
LG