لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۵۷

زعفران افغانستان برای چهارمین بار مقام بهترین زعفران دنیا را بدست آورد


یک کشاورز و کشتزار زعفران در ولایت هرات

وزارت تجارت و صنعت می‌گوید امسال زعفران افغانستان برای چهارمین بار بهترین ذایقه زعفران دنیا را از سوی انستیتیوت جهانی ذایقه اتحادیه اروپا بدست آورده است.

۲۴ سال پیش، در اواخر رژیم طالبان، زمانی که زعفران برای شهروندان کشور، یک گیاه ناشناخته بود، سه دهقان در ولسوالی پشتون زرغون هرات در غرب افغانستان، به کمک یک موسسه خارجی دست به کشت گیاهی بنام زعفران زدند.

محمداکبر معروف به بابای زعفران افغانستان، موسی خان و عبدالرزاق محمدی سه دهقانی که با کمک موسسه داکار، به امید روزهای روشن، روی سه‌ صد متر مربع زمین زعفران کشت کردند.

محمداکبرمعروف به بابای عفران بابا
محمداکبرمعروف به بابای عفران بابا

از این سه تن به عنوان نخستین زعفران کاران افغانسنان یاد می‌شود.

محمد اکبر در ماه سنبله امسال فوت کرد و موسی خان نیز چند سال پیش از دنیا رفت. عبدالرزاق تنها بازمانده آن مثلث است که می‌گوید زعفران را جایگزین تریاک در غرب کشور کردند.

او می گوید: "ما از سه‌صد متر مربع شروع کردیم به همکاری موسسه محترم داکار و همین قسم پیش رفتیم. در آن زمان همه تریاک کشت می کردند در هرات زعفران جایگزین کشت تریک شد و هم قیمت آن زیاد است و هم حلال است."

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید امسال زعفران افغانستان برای چهارمین بار بهترین ذایقه زعفران دنیا را از سوی انستیتیوت جهانی ذایقه اتحادیه اروپا بدست آورده است.

فواد احمدی سخنگوی وزارت تجارت و صنعت گفت: "تنها در سه ربع سال به ارزش بیش از ۱۵ میلیون دالر امریکایی از طریق دهلیز هوایی پس از پروسس و بسته بندی صادر شد. در حال حاضر رابطه خوب تجارتی با بیش از ۶۵ کشور دنیا راداریم که بیشترین صادرات ما زعفران است."

کشتزار زعفران در ولایت هرات
کشتزار زعفران در ولایت هرات

اکنون هشت هزار هکتار زمین در ۳۴ ولایت تحت کشت زعفران است.

اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت و مالداری می‌گوید تولیدات زعفران در سال جاری ده درصد افزایش یافته و به بیش از ۲۱ هزار کیلوگرام رسیده است.

حاصلات زعفران در کندز
حاصلات زعفران در کندز

او افزود: "ساحات کشت زعفران به بیش از هشت هزار هکتار رسیده که نسبت به سال گذشته ده درصد افزایش را نشان می‌دهد. در چند سال گذشته در بخش کشت، تولید، پروسس، بسته بندی و صادرات زعفران پیشرفت چشمگیری داشته و اکنون در ۳۴ ولایت کشت می‌شود که بیشتر تولید در ولایت‌های هرات، فراه و بلخ است."

هرات اکنون در تولید زعفران در افغانستان مقام اول را دارد و زعفران تولید شده در این ولایت به دلیل کیفیت خوب مشتریان جهانی زیادی نیز دارد.

کشتزار زعفران در ولایت هرات
کشتزار زعفران در ولایت هرات

با این حال عمده‌ترین مشکلات زعفران‌کاران قیمت پایین این گیاه در بازارهای داخلی است. گیاهی که تا چند سال پیش هر کیلوگرام آن در بازارهای داخلی تا صدهزار افغانی به فروش می‌رسید، اکنون به چهل هزار افغانی کاهش یافته است.

دهقانان و تولید‌کننده گان زعفران از حکومت می‌خواهند که قیمت مشخصی روی زعفران تعیین کند تا از بازار آزاد استفاده سوء صورت نگیرد.

XS
SM
MD
LG