لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۱۳

نمایند‌گان ولسی جرگه: اگر سند بودجه اصلاح نشود، باز هم رد خواهیم کرد


ولسی جرگه افغانستان

نمایند‌گان ولسی جرگه افغانستان هشدار داده‌اند که اگر سند بودجه ملی سال ۱۴۰۰ اصلاح نشود، باز هم آن را رد خواهند کرد.

با گذشت حدود یک ماه از سال مالی جدید، حکومت و پارلمان بر سر تصویب بودجه سال مالی ۱۴۰۰ به توافق نرسیده است.

اختلاف نظر میان مجلس و حکومت بر سر ۱۷ مورد در سند بودجه باعث شده که مجلس دوبار این سند را رد کند.

رحمان رحمانی، رئیس مجلس در نشست عمومی روز دوشنبه مجلس گفت که رئیس جمهور با صلاحیت‌های مجلس، به اصل توازن در ترتیب بودجه توجه کند: "طرح یکسان‌سازی معاشات عدالت است که جوهر جمهوریت را معرفی می‌کند. افزایش معاش حق مشروع مردم است. افراد بی‌خبر باید از قضاوت بی‌مورد اجتناب کنند. حکومت به صلاحیت‌های شورای ملی احترام بگذارد."

میررحمان رحمانی، رییس ولسی جرگه افغانستان
میررحمان رحمانی، رییس ولسی جرگه افغانستان

طرح بودجه سال مالی جدید شامل ۴۷۳ میلیارد افغانی است. مجلس تا حال دو بار این طرح را رد کرده است. دلیل اصلی مجلس برای رد آن نامتوازن بودن معاشات کارمندان و بودجه پروژه‌های توسعه‌ای بوده است. مجلس همچنین تأکید دارد اداراتی که بدون تصویب مجلس تشکیل شده، لغو شود. نمایندگان می‌گویند حکومت بار اخیر که این طرح را به مجلس فرستاد با افزایش ۲۰ میلیارد افغانی فرستاد.

عرفان‌الله عرفان دیگر عضو مجلس می‌گوید: "من به صراحت می‌گویم تا هنگامی که پروژه‌ها متوازن در نظر گرفته نشود، چیزی که موکلین من از من تقاضا دارند، اگر این خواست‌های موکلین من در بودجه آینده در نظر گرفته نشود، من آن را تایید نمی‌کنم."

احمد سیلاب یکی دیگر از نمایندگان می‌گوید حکومت با عدم پرداخت معاشات کارمندان حکومت، مجلس را تحت فشار قرار می‌دهد که طرح سند را تصویب کند.

او می‌افزاید: "بخاطر تصویب نشدن بودجه، حکومت معاشات کارمندان نظامی و ملکی را نمی‌پردازد. در حالی‌که در قانون آمده که اگر در نتیجه برخی عوامل بودجه سال جدید تا آغاز این سال تصویب نشود، بودجه سال گذشته تطبیق می‌شود."

اما پاسخ وازت مالیه چه است؟ شمروز خان مسجدی سخنگوی این وزارت می‌گوید که حکومت نمی‌تواند همه خواست‌های نمایندگان را در طرح بودجه اعمال کند.

شمع‌روز خان مسجدی سخنگوی وزارت مالیه
شمع‌روز خان مسجدی سخنگوی وزارت مالیه

آقای مسجدی گفت: "برای بهبود بودجه به نظریات ولسی جرگه احترام خواهیم کرد. خارج از آن نمی‌توانیم که تمام موارد را در نظر گیریم. برخی از موارد شان از لحاظ تخنیکی و مالی امکان‌پذیر نیست. فردا و پس فردا برای ما روشن می‌شود که کدام موارد را می‌توانیم و کدام را نمی‌توانیم. افزایش معاشات در سطح دولت و دخیل ساختن پروژه‌های جدید برای ما مشکلات ایجاد می‌کند."

موضوع رعایت توازن در طرح بودجه ملی از سال‌ها پیش میان حکومت و مجلس باعث تنش بوده است. مجلس همواره بر این موضوع تأکید کرده، اما حکومت گفته که تا حد ممکن به این موضوع توجه کرده است. حالا نمایندگان مجلس تأکید دارند تا زمانی‌که به هدف خود نرسیده‌اند، حتی حاضرند از تعطیلات زمستانی هم بگذرند.

XS
SM
MD
LG