لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۷ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۳۸

هیئت ولسی جرگه: ۲۲ گروه به حمایت مالی ایران در ناامنی هرات دست دارند


آرشیف، حمله موتربمب در نزدیک کنسولگری امریکا در ولایت هرات. September 13, 2013

پس از انتقاد نمایندگان هرات در ولسی جرگه از افزایش ناامنی‌ در این ولایت، هیئت چهار نفری کمیسیون امنیت داخلی به ریاست ستار حسینی عضو این مجلس به هرات سفر کرد.

این هیئت پس از بررسی‌ اوضاع امنیتی هرات گفته که ۲۳۰ گروه عمدتاً به حمایت مالی کشورهای خارجی برای برهم‌زدن امنیت ولایت هرات فعالیت دارند.

ستار حسینی گفته که از آن جمله ۲۲ گروه با حمایت ایران فعالیت‌های خرابکارانه دارند.

به گفته او، این گروه‌ها در مناطق مرزی از همسایه غربی افغانستان سلاح و مهمات دریافت می‌کنند: "۲۳۰ گروه در شهر و ولسوالی‌های هرات برای برهم زدن امنیت این ولایت فعالیت دارند که ۶۳ گروه آن فعال و خطرناک هستند و ۲۲ گروه خطرناک‌تر از همه هستند که از طرف ایران تمویل و حمایت می‌شوند و در ترور، اختطاف و ناامنی‌ها دست دارند."

این هیئت می‌گوید اسناد کافی برای اثبات ادعای خود در جلسه هفته آینده ولسی جرگه به این مجلس ارائه خواهد کرد.

این هیئت برخی از مقام‌های دولتی هرات را نیز در ناامنی‌های این ولایت دخیل می‌داند، اما والی هرات با رد این ادعا مشکل امنیتی را ناشی از کمبود نیروهای امنیتی در این ولایت می‌داند.

سید وحید قتالی، والی هرات دست داشتن کشورهای منطقه را در ناامنی‌ها رد نمی‌کند و می‌گوید تنها ۱۹۵ گروه تحت رهبری طالبان در شهر و ولسوالی‌های هرات فعالیت دارند.

او گفت: "جنگ افغانستان را همه بیرونی‌ها تمویل می‌کنند. ۱۹۵ گروه نظامی در ولایت هرات علیه ما مبارزه می‌کنند. ۱۱ شبکه تروریستی تنها در شهر هرات فعالیت دارند. سه شبکه را در شهر نابود کردیم. هر کس دخالت کند دشمن ما است."

هرات از مراکز مهم اقتصادی افغانستان همواره دستخوش ناامنی بوده و پیش از این نیز کشورهای همسایه در دست داشتن به این ناامنی‌ها متهم شده اند.

از افزایش آدم‌ربایی‌ها گرفته تا حملات طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در ولسوالی‌های نزدیک به شهر در این ولایت.

با این حال والی هرات تامین امنیت این ولایت را مشروط به افزایش نیروهای امنیتی می‌داند.

XS
SM
MD
LG