لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۴۴

اطلاعات روز: مردم با اعدام مجرمان مطابق به قانون مخالف نیستند


روزنامه‌های کابل

اظهارات تازه امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهور افغانستان و افزایش قتل‌های هدفمند از موضوع‌های اصلی مورد بحث در سرمقاله‌ها و مطلب‌های تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز سه‌شنبه(۳۰ جدی) کابل است.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح نوشته که اگرچه حکومت برای جلوگیری از قتل‌های هدفمند ناکام است، اما گروه طالبان را مسئول آن می‌داند، در حالی که طالبان می‌گویند، این حمله‌ها کار این گروه نیست.

به نوشته روزنامه، در مواردی گروه داعش مسئولیت چنین حمله‌ها را برعهده می‌گیرد.

سرمقاله‌نویس هشت صبح افزوده که از دو ماه بدین سو قتل‌های هدفمند در کابل افزایش یافته و هدف آن خبرنگاران، فعالان مدنی و چهره‌های شناخته شده هستند.

به باور روزنامه، چنین قتل‌ها سرپیچی کامل و آشکار از موازین حقوق بشری و تعهدهای طالبان است.

نویسنده هشت صبح افزوده است که معاون اول رئیس جمهوری در جلسه امنیتی شش‌ونیم صبح گفته که برای جلوگیری از چنین قتل‌ها تعداد نیروهای پولیس را در کابل دو برابر می‌کند، بعد افزود که کمره‌های امنیتی در شهر نصب می‌کند و در تازه‌ترین مورد خواستار اعدام عاملان چنین حمله‌ها شده است.

به باور هشت صبح، همه این حرف‌ها روی کاغذ می‌ماند و جنبه عملی پیدا نمی‌کند.

به نظر روزنامه، اعدام زندانیان طالبان به بهبود وضعیت کمکی ‌نمی‌کند، بلکه این گروه را به انتقام‌گیری تشویق می‌کند.

نویسنده تأکید کرده که حکومت راه‌حل مناسبی جستجو کند که هم قابل اجرا باشد و هم به جلوگیری از قتل‌های هدفمند و بهبود امنیت کمک کند.

  • اطلاعات روز

روزنامه اطلاعات روز در سرمقاله خود نوشته است که مردم با اعدام مجرمان مطابق قانون مخالف نیستند، بلکه از اجرای قانون استقبال می‌کنند.

روزنامه افزوده که بازداشت و اعدام بدون حکم محکمه نه تنها به بهبود وضعیت کمک نمی‌کند، بلکه باعث بدنامی حکومت می‌شود.

  • ویسا

روزنامه ویسا نوشته است که قتل‌های هدفمند و ترور سران قومی و عالمان دینی در مناطق نزدیک خط دیورند از سال‌ها بدین‌سو ادامه دارد، اما به نوشته روزنامه، از چند ماه بدین‌سو این روند در کابل هم آغاز شده است.

روزنامه افزوده است که در کابل کارمندان دولتی، صاحب‌نظران، فعالان مدنی، نویسندگان و خبرنگاران هدف قرار داده می‌شوند.

سرمقاله‌نویس ویسا با اشاره به این که مسئولیت چنین رویدادها را هیچ کسی بر عهده نمی‌گیرد، نوشته که در عقب این حمله‌ها کشورهایی هستند که می‌خواهند افغانستان به کشوری تبدیل شود که فقیر و نیازمند باشد و حکومتی باثبات و نیروهای مسلح نیرومند نداشته باشد.

روزنامه اما از کشور خاصی در این مورد نام نگرفته است.

XS
SM
MD
LG