لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۴ اسد ۱۴۰۳ کابل ۰۱:۳۰

استقبال سکتور خصوصی افغانستان از اقدامات هند برای توسعه بندر چابهار


بندر چابهار
بندر چابهار

اقدامات کشور هند برای توسعۀ بندر چابهار با استقبال بخش خصوصی افغانستان مواجه شده است.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان با استقبال از تهیه جرثقیل‌های نیرومند برای بندر چابهار ایران از سوی هند می‌گوید که پس از ایجاد محدودیت‌ها بر تاجران افغانستان از سوی دولت پاکستان این بندر جایگزین خوبی برای آنها است.

امین بابک، سخنگوی این اتاق به رادیوی آزادی گفت که تاجران افغانستان خواهان توسعۀ بیشتر بندر چابهار از سوی هند هستند: "جامعۀ سکتور خصوصی افغانستان از این اقدام استقبال می‌کند و بندر چابهار یکی از بهترین راه‌ها برای تجارت و ترانزیت افغانستان به دیگر کشورها است و امیدوار هستیم که انکشافات بیشتر شود و سهولت‌های بیشتری ایجاد شود."

هندوستان تایمز گزارش داده که قرارداد تهیۀ جرثقیل‌های سنگین پیش از این به یک شرکت چینی داده شده بود، اما به دلیل تأخیر این شرکت در تهیۀ این جرثقیل‌ها قرارداد آن لغو شد و این قرارداد به یک شرکت ایتالیایی داده شد.

هندوستان افزوده که بر اساس این قرارداد، این شرکت ایتالیایی باید ۶ جرثقیل که قابلیت برداشتن ۱۴۰ تن وزن را داشته باشد برای بندر چابهار تهیه کند.

مسئولان بندر چابهار به هندوستان تایمز گفته‌اند که در حال حاضر دو پایه از این جرثقیل‌ها به ارزش ۸.۵ میلیون دالر به بندر چابهار انتقال یافته است.

بندر کراچی
بندر کراچی

یکی از دغدغه‌های جدی افغانستان دسترسی به بندرهای آبی بوده است. افغانستان پیش از این از طریق بندر کراچی و بندر عباس به آبهای بین‌المللی وصل می‌شد. این دو بندر، خصوصاً بندر کراچی، به دلیل عدم همکاری پاکستان، هزینه حمل و نقل و دسترسی به بازارهای جهانی را به صورت چشم‌گیر افزایش داده است.

چابهار، در مقایسه با بندر عباس ۹۰ کیلومتر و در مقایسه به بندر کراچی ۷۰۰ کیلومتر به مرکز افغانستان نزدیک‌تر است و هزینه هر کانتینر کالا از این مسیر، بین ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ دالر کاهش خواهد یافت.

از این منظر، چابهار ارزان‌ترین و نزدیک‌ترین مسیر ترانزیتی برای دسترسی افغانستان به آبهای بین‌المللی و وصل شدن به مسیرهای ترانزیت جهانی است.

XS
SM
MD
LG