لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۶ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۳۹

کمیسیون انتخابات: کار برای تعدیل قانون انتخابات آغاز شده است


عصمت‌الله مل معاون کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته که برای جلوگیری از چالش‌های گذشته در انتخابات، کار را برای تعدیل قانون انتخابات آغاز کرده است.

کمیسیون‌های انتخاباتی این کشور روز چهارشنبه (اول دلو) روند نظرخواهی از احزاب سیاسی و نمایندگان جامعه مدنی را در مورد تعدیل قانون انتخابات آغاز کرد.

عصمت‌الله مل معاون این کمیسیون در آغاز این نشست گفت که قانون انتخابات باید همه‌جانبه و برای تمام طرف‌ها پذیرفتنی باشد: "کمیسیون مستقل انتخابات توقع دارد که پس از نشست‌های نظرخواهی مسوده جدید قانون انتخابات که قابل قبول برای تمام جوانب ذی‌دخل باشد به وجود آید. همچنین مطابق نیاز عصر و پروسه مردمسالاری باشد."

ساختار کنونی انتخاباتی افغانستان براساس فرمان تقنینی رئیس جمهوری به وجود آمده و گفته شده که این ساختار نیاز جدی به اصلاح دارد.

نهادهای ناظر و احزاب سیاسی پیش از این گفته‌اند که قانون انتخابات باید تعدیل و سیستم انتخاباتی این کشور اصلاح شود.

محمدنعیم اصغری، رئیس موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) به رادیو آزادی گفت که سیستم کنونی انتخابات جوابگو نبوده و باید در آن تغییراتی اساسی صورت گیرد.

محمد قاسم الیاسی
محمد قاسم الیاسی

در همین حال محمدقاسم الیاسی منشی و سخنگوی کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید که در قانون کنونی انتخابات ده‌ها مورد نیاز به تعدیل دارد: "مهم‌ترین نکات مسئله انتخابات چندبعدی، الکترونیکی شدن انتخابات، حوزه‌بندی، تخلف و جرایم انتخاباتی، فهرست رای‌دهندگان، کاهش کاندیدان و مسایل مهم دیگر. ممکن ۴۰ ماده قابل تعدیل باشد."

او گفته که در نشست امروز نمایندگان احزاب سیاسی و اعضای جامعه مدنی در پنج کمیته کاری دیدگاه‌های خود را در مورد تعدیل قانون انتخابات ارائه کردند و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

از سال ۲۰۰۴ تا حالا تمام انتخابات‌های که در افغانستان برگزار شده به نحوی با چالش، انتقاد و حتی نپذیرفتن نتیجه به همراه بوده است.

در توافق‌نامه سیاسی میان محمداشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی نیز بر اصلاح جدی سیستم انتخاباتی افغانستان تاکید شده است.

XS
SM
MD
LG