لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۷ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۳۳

انعکاس موضوعات افغانستان در شماری از روزنامه های جهان


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان

ستارز اِند استرایپس

روزنامه ستارز اِند استرایپس مطلبی را با عنوان "سربازان امریکایی در افغانستان کاهش می یابند، اما بیشتر از هجده هزار قرار دادی ایالات متحده در این کشور باقی مانده اند" نشر کرده است.

در مطلب آمده که وزارت دفاع امریکا در برابر هر سرباز خود در افغانستان هفت قراردادی استخدام کرده.

در ادامه آمده، در حالیکه بیش از هجده هزار قرار دادی در افغانستان حضور دارند، وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) روز جمعه اعلام کرد که شمار نیرو این کشور را در افغانستان تا ۲۵۰۰ سرباز کاهش داده است.

در گزارش پنتاگون همچنان گفته شده که شمار قراردادی ها در ماه اکتوبر به ۴۳۰۰ تن رسید که نسبت به گذشته ۲۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

روزنامهٔ ستارز اِند استرایپس می‌نویسد، به خاطر وضع محدودیت به هدف جلوگیری از ویروس کرونا، قراردادی ها چندین ماه در افغانستان گیرماندند.

روزنامه با این به مطلبش پایان می‌دهد که مشکل قراردادی ها در ماه دسمبر گذشته پس از برگزاری نشستی در وزارت دفاع امریکا حل شد.

دیلی تلگراف

روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف به افزایش فقر در نتیجهٔ همه‌گیری ویروس کرونا در افغانستان تمرکز کرده است.

نویسنده می‌گوید، امسال در افغانستان حدود ده میلیون کودک به کمبود مواد غذایی رو به رو اند.

بر اساس گزارش مؤسسه نجات اطفال برای حل این مشکل به یک میلیارد پوند بریتانیایی نیاز است.

در مطلب دیلی تلگراف آمده که در نتیجه همه‌گیری ویروس کرونا خانواده های افغان با بحران اقتصادی جدی روبرو شدند، زیرا فرصت‌های کاری شان کاهش یافته و نرخ مواد غذایی افزایش.

روزنامه می‌افزاید، چند روز پیش از هشدار موسسۀ نجات اطفال، سازمان ملل متحد هم گفته بود که در سال جاری کودکان تا پنج سال در افغانستان به کمبود مواد غذایی روبرو خواهند شد.

در این حال، بانک جهانی در سال ۲۰۲۰ میلادی پیشبینی کرده بود که همه‌گیری ویروس کرونا بالای صادرات جهان تاثیر منفی گذاشته که در نتیجهٔ آن نرخ مواد مصرفی بیشتر شده.

روزنامه دیلی تلگراف همچنان نوشته که به خاطر این همه‌گیری و ادامه جنگ‌ها در جهان وضعیت بشری وخیم‌تر از حالا می‌شود.

روزنامه در پایان مطلبش می‌نویسد که نیمی از جمعیت افغانستان به کمک‌های بشری نیازمند اند.

XS
SM
MD
LG