لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۲۹

افغانستان

ناتو: فرصت "تاریخی" صلح در افغانستان نباید از دست برود

ستیفانو پونتی کوروو، نماینده ملکی ناتو در افغانستان

نمایندۀ ملکی ناتو در افغانستان فرصت کنونی برای صلح در این کشور را "تاریخی" خوانده، تاکید کرد که این فرصت نباید از دست داده شود.

ستیفانو پونتی کوروو در توییت خود نوشت که از یک توافق همه‌جانبه صلح حمایت می‌کند که دست‌آوردهای مهم در آن حفظ شود.

نمایندۀ ملکی ناتو این اظهارات را بعد از ملاقات دیروز خود چهارشنبه (۲۰ جنوری) با رهبران جهادی سابق عبدالرب رسول سیاف و محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی بیان داشت.

ستیفانو پونتی کوروو در روزهای اخیر با شماری از مقام‌ها و چهره‌های سیاسی دربارۀ تلاش‌های صلح ملاقات‌هایی داشته است.

ناتو گفته است که نیروهای خود را با درنظرداشت اوضاع از افغانستان خارج می‌کند.

این درحالیست که ایالات متحده تازه شمار عساکر خود در افغانستان را به دونیم هزار کاهش داده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

برخورد نیروهای امنیتی و طالبان در غور، ۱ کشته و ۳ زخمی برجا گذاشته است

نیروهای امنیتی افغانستان

در برخورد بین نیروهای امنیتی و جنگجویان طالبان درغور یک تن کشته و سه تن زخمی شده اند.

محمد موسی کلیم ولسوال دولتیار به رادیو آزادی گفت که جنگجویان طالبان بعد از آنکه پوستۀ تالاشی مسافرین را در شاهراه غور-کابل ایجاد کردند نیروهای امنیتی مانع آنان شده اند.

به گفته آقای کلیم در این درگیری 1 جنگجو طالب کشته، ودوتن به شمول یک نیروی امنیتی زخمی شده اند.

" مسیرشاهراه غور-کابل در فاصله 13 کیلومتری شرق تعمیر ولسوالی دولتیار نزدیک های قریه نو آباد آنجا طالبان آمده بودند مسیر راه را گرفتند، مسافرین تلاشی میکردند بعد پولیس دولتیار به ساحه رفته درگیرشدند از آنها یکتن کشته دوتن زخمی و یک نیروی امنیتی نیز زخم برداشته و طالبان فرار کردند."

اما اعلامیۀ پولیس غور می گوید که در این درگیری سه جنگجوی طالبان کشته و چهار تن دیگر زخمی شده اند.

اعلامیه میافزاید که در این درگیری به نیروهای امنیتی آسیب نرسیده است.

طالبان تا اکنون ابراز نظر نکردند.

شاهراه غور-هرات پس از ۲۰ روز مسدود بودن، دوباره گشوده شد

آرشیف

شاهراه غور-هرات که از ۲۰ روز بدین‌سو مسدود بود، دوباره گشوده شد.

این شاهراه در نتیجۀ عملیات نیروهای دولتی مسدود شده بود. مقام‌ها گفتند که طالبان در مسیر راه ماین‌گذاری کرده‌اند.

عبدالقادر ولی‌زادۀ قوماندان امنیه غور به رادیو آزادی گفت که این راه با میانجیگری موسفیدان و بزرگان قومی شام دیروز (۱۳ حوت) گشوده شد.

قیمت مواد خوراکی در اثر مسدود بودن شاهراه بلند رفت.

یک داکتر زن و ۷ کارگر در رویدادهای جداگانه در ننگرهار کشته شدند

موقعیت ننگرهار در نقشه افغانستان

مقام‌های محلی ننگرهار می‌گویند در اثر یک انفجار هدفمند در جلال‌آباد یک داکتر زن کشته شده است.

عطاءالله خوگیانی سخنگوی والی می‌گوید، بمب مقناطیسی در موتر ریکشای که این خانم را انتقال می‌داد، چسپانیده شده بود.

یک طفل زخمی شده است.

آقای خوگیانی گفت که خانم داکتر در بخش ولادی نسایی یک شفاخانۀ خصوصی در جلال آباد کار می‌کرد.

کدام کسی یا گروهی هنوز مسئولیت این حمله را بدوش نگرفته است.

در یک رویداد دیگر، هفت کارگر یک فابریکۀ گچ شب گذشته (۱۳ حوت) در ولسوالی سرخرود ننگرهار ازسوی افراد مسلح ناشناس کشته شده‌اند.

جمعه گل همت قوماندان امنیه به رسانه‌ها گفت که ۴ نفر مظنون در ارتباط به این رویداد بازداشت شده‌اند.

در حمله‌های دو روز پیش که مسئولیت آن را گروه دولت اسلامی داعش به عهده گرفت، سه تن از کارمندان زن در رادیو تلویزیون انعکاس در جلال‌آباد کشته شدند.

وزارت زراعت: طرح بدیل کشت کوکنار در افغانستان راه‌اندازی شده است

مزرعه کوکنار در افغانستان

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری از راه‌اندازی برنامه‌ی‌ خبر می‌دهد که از طریق آن دهقانان می‌توانند فرآورده‌های زراعتی با ارزش را به عنوان بدیل کوکنار‌ کشت کنند.

در اعلامیه وزارت زراعت، آبیاری و مالداری آمده که این‌ وزارت، سازمان بین‌المللی INL (دفتر امور بین‌المللی مواد مخدر و اجرای قانون ایالات متحده) و اداره انکشافی سازمان ملل متحد (UNDP) در افغانستان قصد دارند تا فعالیت‌های پروژه رشد زراعت و انکشاف روستایی (CBARD) را به مناطق جدید گسترش دهند.

این پروژه زیر نام "رشد زراعت و انکشاف روستایی - دسترسی به معیشت مشروع" است و در محله‌های که کوکنار زیاد کشت می‌شود، به منظور کشت میوه‌ها و سبزی‌های با ارزش زراعتی دهقانان راه‌اندازی شده‌است.

این پروژه قرار است از سوی اداره انکشافی سازمان ملل متحد و نهاد «ریشه‌های صلح» یا «RoP» که در بخش زراعت و ماین پاکی کار‌می‌کند، تطبیق شود.

هزینه آن ۳۰ میلیون دالر است و از سوی دفتر امور بین المللی مواد مخدر و اجرای قانون ایالات متحده (INL) پرداخت می‌شود، هدف از آن ارایه کشت بدیل برای کوکنار و کاهش فقر در ولایت‌های بادغیس، فراه، کندهار، بلخ، لغمان و ننگرهار است و به مدت پنج سال تطبیق خواهد شد.

نشست هیئت رهبری شریکان بین‌المللی افغانستان برگزار شد

وزارت مالیه افغانستان

نشست هیئت رهبری شریکان بین‌المللی افغانستان (Heads of Donor Agencies Meeting) برگزار شد.

وزارت مالیه افغانستان‌ می‌گوید این‌ نشست از طریق ویدیو کنفرانس و به رهبری نذیر کبیری معین پالیسی وزارت مالیه با نمایندگان شریکان بین‌المللی افغانستان (Heads of Donor Agencies Meeting) برگزار شد.

فرید نوخت مسوول مطبوعاتی این وزارت به رادیو آزادی گفت که در این‌ نشست رئیسان ۵۰ نهاد انکشافی خارجی، نماینده سازمان ملل متحد و برخی سازمان‌های بین‌المللی‌ دیگر اشتراک کرده بودند.

به‌ گفته آقای نوخت در این نشست مقام‌های وزارت مالیه در مورد تغییرات مثبت اخیر در وزارت مالیه، بهبود در مدیریت و کارایی کمک‌ها، اصلاحات اساسی در ساختار وزارت مالیه و حضور زنان در رهبری و بخش‌های کلیدی این وزارت معلومات داده‌شد.

همچنان نمایندگان شریکان بین‌المللی حمایت خویش از ایجاد میکانیزم مشترک تطبیق تعهدات سند چارچوب مشارکت افغانستان (APF) میان ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری و وزارت مالیه را اعلام کردند.

تلاش‌ها برای ایجاد کمیسیون امنیتی مشترک میان افغانستان و ترکیه

آرشیف، بیرق‌های افغانستان (چپ) و ترکیه

امیر محمد رامین سفیر افغانستان در ترکیه از تلاش‌ها برای ساختن یک کمیسیون امنیتی و دفاعی دوجانبه میان افغانستان و جمهوری ترکیه خبر می‌دهد.

آقای رامین که در همایش تجلیل از روز ملی نیروهای امنیتی افغانستان در انقره سخن می‌گفت تاکید کرد که تلاش‌ها برای ایجاد یک کمیسیون امنیتی – نظامی میان کابل و انقره ادامه دارد و پس از نهائی شدن این طرح وزارت دفاع ترکیه نقش پر رنگی در تامین امنیت افغانستان خواهد داشت.

شاکر احمدی اتشه نظامی وزارت دفاع ملی در ترکیه نیز نقش ترکیه را در آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان بسیار موثر و تلاش‌های این کشور را صادقانه می‌خواند.

ترکیه همکاری‌های نزدیکی با نیروهای امنیتی افغانستان دارد و همه ساله صدها نیروی امنیتی افغانستان در نهادهای آموزشی این کشور آموزش‌های نظامی می‌بینند.

وزارت خارجه امریکا: حمله بر خبرنگاران در افغانستان غیر قابل تحمل است

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا

وزارت خارجه امریکا می‌گوید، حمله بر خبرنگاران در افغانستان را تحمل کرده نمی‌توانند و باید به این حمله‌ها پایان داده شود.

نِد پرایس سخنگوی این وزارت دیروز (۳ مارچ) این سخنان را در یک کنفرانس خبری در واشنگتن در پاسخ به پرسشی درباره کشته شدن سه خبرنگار رادیو و تلویزیون انعکاس در ننگرهار بیان کرد.

او گفت، عاملان حمله به این گونه می‌خواهند که آزادی بیان را که در ۲۰ سال گذشته در افغانستان پیشرفت داشته، از بین ببرند.

نِدپراس افزود که آن‌ها می‌خواهند درباره این گونه قتل‌های وحشیانه تحقیقات شفاف راه‌اندازی شود.

او گفت: "ما از حکومت می‌خواهیم که از آزادی بیان دفاع و از خبرنگاران حفاظت کند. با عاملان این حمله‌ها تصفیه حساب شود. به اعمال دهشت افگنی به شمول این رویداد پایان داده شود که بر ضد غیر نظامیان راه اندازی می‌شود."

سه کارمند رادیو و تلویزیون انعکاس که بعد از ظهر سه‌شنبه در نتیجۀ دو رویداد جداگانه مورد اصابت گلوله قرار گرفته، کشته شدند، دیروز به خاک سپرده شدند.

دیدار سه روزه زلمی خلیل‌زاد از کابل به پایان رسید

زلمی خلیل‌زاد، نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص امریکا برای صلح در افغانستان بازدید سه روزه خود از کابل را خاتمه بخشید.

وزارت خارجه امریکا می گوید، زلمی خلیل‌زاد برای کسب حمایت منطقه‌یی و بین‌المللی از تلاش‌های صلح به هدف دستیابی راه حل سیاسی در افغانستان، تلاش می‌کند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا گفت خلیل‌زاد برای دیدار با نمایندگان طالبان اکنون در دوحه قطر است. او گفتگوهای آقای خلیل‌زاد در کابل را "مثمر" خواند.

آقای پرایس گفت: "خلیل‌زاد و تیم او سفر خود به کابل را بعد از مشوره موثر سه روزه با مقام‌های افغان امروز پایان داد. آن‌ها با رهبران جامعه مدنی ملاقات کردند. او با دیگر رهبران سیاسی افغان هم دیدار کرد که بیشتر تمرکز آن‌ها روی تسریع پیشرفت در گفتگو های صلح بود."

نِد پرایس در ادامه گفت، خلیل‌زاد در قطر باز هم به این تلاش‌های خود ادامه می‌دهد و در صورت لزوم به کشورهای منطقه سفر خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا افزود که واشنگتن هنوز هم به این باور است که سطح خشونت در افغانستان بلند و غیرقابل پذیرش است.

درگیری میان نیروهای امنیتی و حبیب غوریانی در هرات؛ ۳۶ تن زخمی شده‌اند

موقعیت هرات در نقشه افغانستان

مقام‌های محلی هرات از یک درگیری مسلحانه میان نیروهای امنیتی با حبیب غوریانی یکی از افراد زورمند در منطقه جبرئیل شهر هرات خبر دادند.

والی عبدالوحید قتالی به خبرنگاران گفت که این درگیری عصر روز چهارشنبه (۱۳ حوت) آغاز شده است.

آقای قتالی گفته که نیروهای امنیتی بعد از ساعت‌ها درگیری نیمه‌های شب وارد خانه حبیب غوریانی شده‌اند.

والی هرات گفته که افراد داخل خانه حبیب غوریانی به نیروهای امنیتی تسلیم شده‌اند. اما او جزئیات بیشتری ارائه نکرده است.

در همین حال محمد رفیق شیرزی سخنگوی ریاست صحت عامه هرات به رادیو آزادی گفت که ۳۶ زخمی به شمول زنان،کودکان، مردان و نیروهای امنیتی به شفاخانه حوزوی هرات انتقال داده شده‌اند. او گفت که وضعیت سه تن از زخمیان وخیم است.

او می‌گوید: "در کل به تعداد ۲۷ نفر از طبقه ذکور و همچنان سه طفل، یک خانم و پنج مجروح نظامی از محل رویداد که جمعا ۳۶ واقعه شده به شفاخانه حوزوی هرات منتقل شده‌اند که از جمله سه تن وضعیت وخیم دارند."

والی هرات گفته است که عملیات نیروهای امنیتی درپی مجروحیت دو تن از افراد ملکی و آزار و اذیت شماری از شهروندان هرات ازسوی افراد مسلح حبیب غوریانی صورت گرفته است.

هند روز بندر چابهار را تجلیل می‌کند

آرشیف، امضای قرارداد چابهار توسط حسن روحانی، رئیس جمهور ایران (چپ) و نریندرا مودی، صدراعظم هند

هند روز بندر چابهار را تجلیل می‌کند.

قرار است در گردهمایی مجازی امروز پنج‌شنبه (۱۴ حوت) به این مناسبت که ازسوی وزارت خارجۀ هند دایر می‌شود مقام‌های افغانستان، ارمنستان، ایران، قزاقستان، روسیه و ازبیکستان اشتراک کنند.

هند که روابط تیرۀ با همسایۀ غربی خود پاکستان دارد از طریق این بندر بحری ایران، خود را با افغانستان و کشورهای آسیای میانه وصل می‌کند.

فواد احمدی سخنگوی وزارت تجارت افغانستان گفت که بندر چابهار سبب گسترش تجارت افغانستان شده است.

احمدی می‌گوید: "بندر چابهار یکی از بنادری است که می‌تواند ما را با اکثر کشورها از طریق دریا وصل کند. و پس از گذشت چند سال از افتتاح این بندر خوشبختانه در حال گسترش روابط تجارتی خود با کشورهای دور و نزدیک می‌باشیم."

هند چندین محموله کمک خود با افغانستان را از طریق بندر چابهار فرستاده است.

"امریکا خواستار افزایش نقش ملل متحد در روند صلح افغانستان است"

بیرق ملی امریکا

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده پیشنهاد کرده که باید نقش سازمان ملل متحد در روند صلح افغانستان افزایش یابد.

این مقام ارشد امریکایی امروز چهارشنبه (۱۳ حوت) در کابل در یک نشست آنلاین با خبرنگاران افغان گفت که در دیدار با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی و دیگر شخصیت های تأثیرگذار در کابل، طرحی را برای روند صلح افغانستان پیشنهاد کرده.

این مقام مسئول افزود که در این طرح پیشنهاد شده که یک نشست به سطح بالا توسط سازمان ملل و با حضور کشورهای صاحب نفوذ مانند ایران، پاکستان و سایر کشورهای مهم تشکیل شود.

این مقام به خبرنگاران همچنان گفت، این موضوع را فردا پنج‌شنبه (۱۴ حوت) با طالبان مطرح خواهد کرد.

تاکنون مقامات دولت افغانستان در مورد این موضوع تبصره نکرده اند.

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص ایالات متحده برای صلح افغانستان به تازگی با رهبران ارشد حکومت افغانستان در کابل دیدار کرده است.

این در حالی است که دیروز در ننگرهار سه کارمند زن تلویزیون انعکاس در دو تیراندازی جداگانه کشته شدند.

مسئولیت رویداد را گروه تندرو دولت اسلامی به عهده گرفته.

والی ننگرهار به مسئولین امنیتی: اگر قاتلان را دستگیر نکردید استعفا دهید

ضیا الحق امرخیل والی ننگرهار

والی ننگرهار می‌گوید، به مقامات امنیتی این ولایت گفته که اگر قاتلان سه کارمند زن رادیو تلویزیون انعکاس را دستگیر نکنند، باید استعفا دهند.

ضیا الحق امرخیل در صفحه تویترش نوشته که صبح امروز چهارشنبه این دستور را به مسئولان شورای نظامی این ولایت داده است.

آقای امرخیل همچنان نوشته، مسئولان جنایی و کنترل منطقوی همه حوزه‌های شهر جلال آباد تبدیل شده اند و تغییرات سایر مسئولین ساختارهای پولیس نیز رویدست است.

سه کارمند رادیو و تلویزیون انعکاس بعد از ظهر دیروز سه‌شنبه (۱۲ حوت) در نتیجه دو رویداد جداگانه مورد اصابت گلوله قرار گرفته، کشته شدند.

قوماندان امنیه ننگرهار ادعا کرده که یکی از عاملان این رویداد دستگیر شده و عضو گروه طالبان است. اما طالبان گفته اند که در رویداد دخیل نبوده اند.

اما گروه دولت اسلامی موسوم به(داعش) مسئولیت این حملات را به عهده گرفته است.

در ماه دسمبر سال گذشته ملاله میوند یک کارمند دیگر رادیو تلویزیون انعکاس نیز در اثر حمله مشابه کشته شد و داعش مسئولیت آنرا به عهده گرفت.

اورنگ زیب رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان شد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با تدویر انتخابات داخلی، رئیس، معاون و منشی جدید این کمیسیون را انتخاب کرد.

ذبیح‌الله سادات سخنگوی این کمیسیون به رادیو آزادی گفت که اورنگ زیب به حیث رئیس، مولانا محمد عبدالله معاون و مسافر قوقندی به حیث منشی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان انتخاب شده اند.

قبل از این حوا علم نورستانی رئیس، عصمت‌الله مل معاون و رحیمه ظریفی به حیث منشی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان کار می‌کردند.

دوره کار خانم نورستانی سه سال بود.

بازی تست کریکت میان تیم‌های افغانستان و زیمبابوه آغاز شد

یکی از بازیکن‌های تیم کریکت افغانستان

بازی تست کریکت میان تیم‌های افغانستان و زیمبابوه در امارات متحده عربی آغاز شد که تیم افغانستان در نخست ۱۳۱ دوش گرفت و زیمبابوه ۱۳۳ دوش.

فرید هوتک سخنگوی کریکت بورد افغانستان امروز به رادیو آزادی گفت تیم ملی برای پیروزی در این رقابت‌ها هرنوع آمادگی دارد.

آقای هوتک افزود ملی‌پوشان افغانستان برای این بازی از قبل آمادگی گرفتند و به نتایج خوبی دست خواهند یافت.

قرار است بازی بعدی تست میان تیم‌های کریکت افغانستان و زیمبابوه چهارشنبه آینده ۲۰ حوت در ابوظبی برگزار شود.

این دوتیم همچنین سه بازی ۲۰ آوره در پیش دارند که نخستین دیدار آنها در ۲۷ حوت برگزار خواهد شد.

نمایندگان موتر‌های مسافربری خواستار باز شدن شاهراه غور-هرات شده اند

آرشیف

نمایندگان موتر‌های مسافربری و برخی از مسافران از حکومت افغانستان خواسته اند که شاهراه غور- هرات را به روی رفت و آمد باز کند. ‌

بخش‌های این شاهراه از حدود ۲۰ روز مسدود است.

عبدالقادر ولی‌زاده قوماندان امنیۀ ولایت غور با تایید این مشکل گفته است که از ۱۷ روز به اینسو در مسیر شاهراه غور- هرات، در قریۀ "آهنگران" عملیات جریان دارد و طالبان به هدف ممانعت از ادامۀ عملیات بخشی از این شاهراه را ماین گذاری کرده اند.

طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

خبرنگار رادیو آزادی در محل می گوید که به دلیل مسدود بودن شاهراه غور – هرات قیمت مواد خوراکی در غور افزایش یافته است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG