لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۱۰

دو انفجار در بغداد، ۲۸ کشته و ۷۳ زخمی برجا گذاشته است


انفجاری که در بغداد، ۲۸ کشته و ۷۳ زخمی برجا گذاشته است

انفجارهای انتحاری امروز (جمعه ۲ دلو) در میدان طیران بغداد ده‌ها کشته و زخمی بر جا گذاشت.

در دو انفجار انتحاری دریک بازار در مرکز بغداد پایتخت عراق امروز حداقل ۲۸ نفر کشته شدند. در دوسال گذشته این کشنده‌ترین حمله درپایتخت عراق است.

مقام‌های عراق گفته اند در این حمله که در بازار سرباز لباس‌های دست دوم در میدان طیران بغداد رخ داد که در آن ۷۳ نفر دیگر زخمی شده اند.

انفجار در زمانی رخداد که این بازار بعد از یک سال قرنطین به خاطر شیوع ویروس کورونا، از مردم پر بود.

انفجاری که در بغداد، ۲۸ کشته و ۷۳ زخمی برجا گذاشته است
انفجاری که در بغداد، ۲۸ کشته و ۷۳ زخمی برجا گذاشته است

در اعلامیه وزارت داخله عراق آماده است، اولین انتحاری با سرعت به بازار داخل شده و چنین نشان داده که مریض است و همینکه مردم به دور او جمع شدند خودرا انفجار داده.

به نوشته اعلامیه بعد از آنکه مردم برای رسیده‌گی به قربانیان حمله انتحاری اول جمع شدند تا به زخمی‌ها کمک کنند، انتحاری دوم خودرا انفجار داده است.

منابع طبی می‌گویند آنها ترس دارند که شمار تلفات بیشتر خواهد شد. وزارت صحت عراق گفته است عمله طبی در مناطق مختلف شهر فعال شده اند تا به قربانیان این حمله کشنده رسیده‌گی کنند.

بعد از ماه جنوری سال ۲۰۱۸ این کشنده‌ترین حمله انتحاری در مرکز عراق بغداد بشمار می‌رود. در حمله آن‌وقت که آنهم در همین میدان طیران صورت گرفته بود ۳۰ نفر کشته شدند.

انفجاری که در بغداد، ۲۸ کشته و ۷۳ زخمی برجا گذاشته است
انفجاری که در بغداد، ۲۸ کشته و ۷۳ زخمی برجا گذاشته است

انفجارهای انتحاری در جریان جنگ‌های فرقه‌ای در عراق که بعد از سال ۲۰۰۳ به تعقیب داخل شدن قوای خارجی تحت رهبری امریکا به این کشور آغاز شد، عام بودند.

بعداً جنگجویان گروه دولت اسلامی داعش کنترول مناطق بزرگ را در عراق بدست گرفته و بغداد را مکرراً تحت حمله قرار می‌دادند.

در پایان سال ۲۰۱۷ یعنی سه سال بعد از جنگ‌های شدید علیه داعش، عراق شکست داعش را اعلان کرد، اما این گروه تحرکات خودرا در صحراها و کوه‌ها دوام داد.

به هر حال حملات انتحاری در عراق درسال‌های اخیر ندرتا رخ میداد و آخرین آن در ماه جون سال ۲۰۱۹ بود که حد اقل یک کشته بجا گذاشت.

هیچ گروهی تا حال مسوولیت انفجار‌های امروز را به عهده نگرفته است.

عراق برای انتخابات قبل از وقت در ماه اکتوبر آماده‌گی می‌گیرد. تجارب گذشته نشان داده است که قبل از انتخابات درعراق همیشه خشونت، حملات انفجاری و قتل‌های طرح‌ریزی شده بیشتر شده است.

XS
SM
MD
LG