لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۶ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۵۸

خواست سازمان نظارت حقوق بشر: در بوسنیا برای مهاجران سرپناه فراهم شود


مهاجران در بوسنیا

سازمان نظارت حقوق بشر خواستار فراهم کردن سرپناه مناسب برای مهاجران در بوسنیا هیریزگوینیا شد.

سازمان نظارت حقوق بشر(هیومن رایتس واچ) می‌گوید مقام‌های بوسنیا باید در رفع مشکلات مهاجران اقدامات بیشتری انجام دهند.

بعد ازآتش‌سوزی ماه گذشته درکمپ لیپا، ۱۲۰۰ تن از مهاجران بی‌سرپناه شدند.

صدها مهاجر وپناهجوی سیاسی درسرمای زمستان، درشمالشرق بوسنیا درنزدیکی سرحدات کرویشیا دروضعیت دشواری که با شرایط ابتدایی زندگی بشر به‌سرمی‌برند.

اعلامیه سازمان نظارت حقوق بشر می‌گوید صدها مهاجر وپناهجوی سیاسی درسرمای زمستان، درشمالشرق بوسنیا درنزدیکی سرحدات کرویشیا دروضعیت دشواری که با شرایط ابتدایی زندگی بشر به‌سرمی‌برند.

این سازمان که مقر آن درنیویارک است می‌گوید که بعد از آتش‌سوزی اخیر در کمپ لیپا صدها مهاجر به مصرف خودایشان به یک کمپ در سراییفو انتقال داده شدند، اما صدها تن دیگر درمخروبه‌های کمپ باقی ماندند ویا درجنگل‌های نزدیک درجستجوی سرپناه شدند.

مهاجرین در بوسینیا
مهاجرین در بوسینیا

مقامات ۳۰ خیمه را درساحۀ این کمپ برپا کرده اند که هریکی گنجایش ۳۰ نفر را دارد، اما شورای مهاجران دنمارک به این سازمان گفته است همۀ این خیمه‌ها برای شرایط هوای سرد زمستان مناسب نیست.

گزارش سازمان نظارت حقوق بشر می‌گوید که برعلاوۀ ۸۵۰ نفر ساکن درساحۀ کمپ لیپا نه صد مهاجر و پناهجوی دیگر به ساختمان‌های خالی از سکنه در منطقۀ سانتااونا پناه برنده اند.

این سازمان مدافع حقوق بشر توصیه می‌کند که یک کمپ سابق مهاجران در نزدیکی سرحدات کرویشیا درمنطقۀ بیهاج که بدنبال اعتراض ماه گذشتۀ مردم مسدود شد، دوباره گشوده شود.

هیومن رایتس واچ می‌گوید این مناسبترین انتخاب خواهد بود چون این کمپ امکانات مرکز گرمی، برق، تشناب و حمام دارد.

این سازمان از اتحادیه اروپا خواسته تا بالای حکومت بوسنیا فشار وارد کند که این بحران را با تدبیر حل نماید واز مصرف درست ۲۸.۵ ملیون یورو که اتحادیه برای کمک با مهاجران دراین اواخر به این کشور داده اطمینان حاصل شود.

XS
SM
MD
LG