لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۳۰

فیفا: ولسی جرگه بودجه سال مالی ۱۴۰۰ را به گونه مشروط تصویب کند


ولسی جرگه افغانستان

بنیاد انتخابات آزاد و‌ عادلانه افغانستان یا فیفا می‌گوید که ولسی جرگه بودجه سال مالی ۱۴۰۰ را به گونه مشروط تصویب کند.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا فیفا از ولسی جرگه و وزارت مالیه می‌خواهد تا مشکلات به‌میان آمده در تصویب بودجه سال ۱۴۰۰ را حل سازند.

محمد نعیم اصغری مسوول این نهاد به رادیو آزادی گفت که آنها طرحی را برای حل معضل به‌میان آمده میان وزارت مالیه و واسی جرگه به این مجلس ارسال کرده‌اند.

محمد نعیم اصغری مسوول فیفا
محمد نعیم اصغری مسوول فیفا

به گفته آقای اصغری یکی از نکات پیش نویس این است که ولسی جرگه بودجه سال مالی ۱۴۰۰ را به‌طور مشروط تصویب کند.

او افزود: «ما از هردو طرف می‌خواهیم به مذاکره و توافق برسند. پارلمان سرانجام بودجه را به طور مشروط تصویب کند.»

از جمله موارد ذکر شده در این طرح، پیشنهاد شده که اگر اکنون وزارت مالیه نتواند در حقوق کارمندان دولت توازن ایجاد کند، ولسی جرگه باید به طور مشروط بودجه را تصویب کند تا توازن در حقوق کارمندان دولت در آینده ایجاد شود. به اساس این طرح، همچنان ولسی جرگه باید دولت را تحت فشار قرار دهد تا قوانینی در مورد ساختارهای دولتی و اداره محلی وضع کند تا از نهادها و ساختارهای اضافی جلوگیری صورت گیرد.

با این حال وزارت مالیه می‌گوید تاکنون طرح فیفا به‌گونه رسمی بدست شان نرسیده است.

وزارت مالیه افغانستان
وزارت مالیه افغانستان

فرید نوشت مسوول مطبوعاتی وزارت مالیه در این باره می‌گوید: "تصویب مشروط بودجه مجاز نیست، پارلمان می‌تواند بودجه را رد یا تصویب کند. هر پیشنهاد دیگری که توسط پارلمان ارائه شود، ما با ولسی جرگه صحبت می‌کنیم که این پیشنهادها در کوتاه مدت تصویب نمی‌شود، اما ما متعهد هستیم که در آینده اجرا خواهد شد."

به گفته آقای نوشت، در اوایل هفته آینده بودجه سال مالی ۱۴۰۰ برای بار سوم به ولسی جرگه رائه خواهد شد.

ولسی جرگه به تازگی در این باره چیزی نگفته است اما در جلسه هفته پیش میررحمان رحمانی رییس این مجلس گفت اگر وزارت مالیه هرچه زودتر طرح سوم بودجه را به مجلس ارائه نکند ،مسوول تصمیم‌های بعدی، حکومت خواهد بود.

به گفته جرگه، در طرح یاد شده یکسان نبودن معاشات، کمبودی ۲۱ هزار تشکیلات، وجود اداره‌های که جرگه تصویب نکرده و برنامه دسترخوان ملی از جمله نکاتی اند که در اعتراض به آن‌ها ولسی جرگه بودجه مالی سال ۱۴۰۰ را تاکنون دو بار رد کرده است.

XS
SM
MD
LG