لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۲۳

جهان

سریع‌تر شدن اقدام‌ها بر ضد ویروس کرونا در امریکا و اروپا 

در امریکا و اروپا  اقدامات ضد ویروس کورونا سریع‌تر شده است.

در امریکا و اروپا اقدامات ضد ویروس کورونا سریع‌تر شده است.

در حالی که رییس جمهور امریکا جو بایدن در روز اول کاری‌اش یک ستراتیژی ملی را در مبارزه علیه این وبا اعلام نمود، رهبران اتحادیه اروپا در مورد راه‌های مبارزه با انواع نو این ویروس بحث دارند.

آقای بایدن به دوام اقدام قبلی خود دیروز ۲۱ جنوری ده فرمان اجرایی دیگر را امضا کرد که در پهلوی اقدامات مختلف، روند کار را برای ایجاد یک پالیسی به منظور سریع ساختن آزمایش‌ها و تطبیق واکسین، پوشیدن الزامی ماسک و جمع آوری معلومات تحلیلی، سریع‌تر می‌سازد.

یکی از قدم‌ها این است که اتباع هرکشوری دیگری که به امریکا می‌روند باید آزمایش منفی ویروس کرونا را داشته باشند.

از سوی دیگر رهبران اتحادیه اروپا در اجلاس آنلاین روز گذشته خود در مورد تهدیدهای بحث کردند که انواع نو کرونا به بار آورده.

رییس کمیسیون اروپا اورزلا ون دیرلین بعد از این اجلاس گفت وضیعت اروپا بسیار جدی می‌باشد. خانم ون دیرلین افزود انواع جدید کورونا نگرانی‌های را که تا حال در مورد شمار مبتلا شده‌گان به کووید-۱۹ در اروپا وجود داشت، بیشتر می‌سازد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

یک راکت از سوی اردوی عربستان سعودی بر فراز شهر ریاض نابود شده است

نیروهای امنیتی عربستان سعودی

عربستان سعودی می‌گوید، یک راکت از سوی اردوی این‌کشور، بر فراز شهر ریاض نابود شده است.

ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری عربستان سعودی در یک خبرنامه گفته که گروه حوثی مستقر در یمن، راکت بالستیک را دیروز (شنبه، ۲۷ فبروری) به سوی ریاض شلیک کرد.

در ادامه آمده که چندین طیاره کوچک بی‌سرنشین هم به قصد حمله بر شهر جیزان اقدام کردند.

تا اکنون در مورد تلفات و زیان‌های مالی ناشی از این حملات چیزی گفته نشده است.

گروه حوثی‌های یمن هم تا هنوز در مورد این رخدادها واکنش نشان نداده.

اسرائیل: در حمله بر کشتی باربری ما، به احتمال زیاد ایران دست دارد

بینی گانتس وزیر دفاع اسرائیل

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل گفته است، احتمال می رود ایران در عقب انفجار در کشتی باربری اسرائیلی در خلیج عمان باشد.

کشتی موسوم به "ام وی هیلیوس ری" از بندر دمام در عربستان سعودی راهی سنگاپور بود که در بیست و پنجم ماه فبروری هدف انفجار قرار گرفت.

بنی گانتز به تلویزیون دولتی کانِ اسرائیل گفته است، موقعیت کشتی در نزدیکی ایران، این باور را تقویت می کند که ایران مسئول است، اما به گفتۀ او، هنوز نیاز به تائید این موضوع است.

ایران، اسرائیل را بخاطر قتل محسن فقیری زاده، دانشمند ارشد هسته ای اش در ماه نومبر مقصر دانسته و وعده کرده که انتقام می گیرد.

گانتز گفته روشن است که ایران در تلاش هدف قرار دادن زیربنا ها و شهروندان اسرائیل است.

تلویزیون کان به نقل از مقام ها گزارش داده است که ایران از خط سرخ عبور کرده و رهبران ارشد دفاعی و سیاسی اسرائیل امروز در مورد پاسخ دهی به آنچه حملۀ آشکار دانسته شده، بحث خواهند کرد.

به گزارش رادیو فردا، هنوز ایران در این مورد واکنش نشان نداده است.

رامی اونگار، مالک اسرائیلی این کشتی در بیست و ششم ماه فبروری گفت، رویداد تلفات در پی نداشت، اما دو سوراخ در بدنۀ کشتی ایجاد شده.

کشتی در جزیرۀ "من" بریتانیا ثبت شده و اطلاعات نشان می‌دهد که در حال حاضر در دوبی لنگر انداخته.

گلوبل درایَد، شرکت امنیت بحری گفته است، احتمال واقع بینانه وجود دارد که ایران در عقب انفجار بوده.

انفجار در بدنۀ کشتی موسوم به "ام وی هیلیوس ری" همزمان با حمله های هوایی ایالات متحده بر گروه های ملیشۀ تحت حمایت ایران در شرق سوریه رخ داد.

گمان می‌رود این گروه ها در عقب موجی از حمله های راکتی اخیر بر اهداف ایالات متحده در عراق بوده اند.

این رویدادها در میان تنش های فزاینده میان ایالات متحده و ایران بر سر سرنوشت معاملۀ هسته ای ۲۰۱۵ اتفاق افتاده اند.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده می‌گوید، ادارۀ او آمادۀ دیپلوماسی با تهران است.

هنوز اختلاف میان دو کشور بر سر این که کدام یک نخست اقدام کند، باقیست.

ایران می‌خواهد نخست ایالات متحده تحریم‌ها را دور کند.

آن سو، ایالات متحده انتظار دارد که ابتدا ایران برای عملی کردن تعهدات‌اش گام بردارد.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده در ماه می سال ۲۰۱۸ کشورش را از معامله بیرون کرد و تحریم ها بر ایران را از سرگرفت، اقدامی که ایران را وا داشت تا تعهدات‌اش در معامله را به گونۀ تدریجی نقض کند.

اسرائیل یکی از مخالفان سرسخت معاملۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران و شش قدرت جهان بوده.گردهمایی هزاران تن به مناسبت ششمین سالگرد کشته شدن "نیمت سوف"

گردهمایی هزاران تن به مناسبت ششمین سالگرد کشته شدن "نیمت سوف" در مسکو.

چندین هزار نفر روز گذشته به مناسبت ششمین سالگرد کشته شدن بوریس نیمت سوف سیاستمدار اپوزسیون روسیه در مرکز مسکو جمع شدند.

حامیان اپوزسیون در پل بالشوی ماسکو وریتس کی که چند صدمتر از قصر کرملین فاصله دارد جمع شده و اکلیل گل گذاشتند.

نیمت سوف در ۲۷ فبروری سال ۲۰۱۵ در بالای همین پل هدف تیر قرار گرفته و کشته شد.

نیمت سوف سابق معاون صدراعظم روسیه بود و از منتقدین رییس جمهوری فعلی ولادمیر پوتین بشمار می‌رفت و گفته میشد که شاید بعد از یلتسین رئیس جمهور این کشور انتخاب شود.

در شهرهای دیگر روسیه هم گروه‌های مردم به این مناسبت جمع شدند.

سخنگوی سفارت امریکا در روسیه ریبیکا راس در تویتر خود نوشت که سفیر امریکا جان سالی ون نیز از کشته شدن ظالمانه نیمت سوف یاد بود به عمل آورد و او را شخص متعهد برای اینده بهتر به کشورش خواند.

پنج چیچنیایی به جرم دست داشتن در قتل نیمت سوف محکوم شده اند ولی مقامات این‌را که کی قتلبه دستور کی صورت گرفته چیزی نمی‌گویند.

بایدن: حملات بر شورشیان طرفدار ایران در سوریه هشداریست به تهران

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

رئیس جمهور ایالات متحده امریكا می‌گوید، تهران باید حملات هوایی بر شبه نظامیان طرفدار آن کشور در شرق سوریه را به حیث یك هشدار ببیند.

جو بایدن، دیروز جمعه در هیوستون به خبرنگاران گفت، بدون مجازات امکان پذیر نیست.

قبل از این، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا در مورد حملات هوایی امریکا در سوریه گفته بود: "همانطور که شب گذشته گفته شد و در امر رئیس جمهور بایدن روشن شده، به صراحت اعلام کرده است که از امریکایی‌ها و اعضای ائتلاف حراست کرده، از منافع امنیتی ما در منطقه محافظت خواهد کرد."

پنتاگون روز پنج‌شنبه گفت، در واکنش به حملات راکتی اوایل ماه جاری بر پایگاه نیروهای امریکایی و ائتلاف، در امتداد سرحدات سوریه با عراق حملات هوایی را انجام داده است.

پنتاگون تا هنوز در مورد تلفات دقیق این حملات چیزی نگفته است.

تصویب بسته ۱.۹ تریلیون دالری امداد اقتصادی از سوی مجلس نمایندگان امریکا

آرشیف

بسته ۱.۹ تریلیون دالری امداد اقتصادی جو بایدن رئیس جمهور امریکا برای جبران دشواری‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، توسط مجلس نمایندگان این کشور تصویب شد.

این لایحه با ۲۱۹ رای موافق در برابر ۲۱۲ رای مخالف در اوایل امروز (۲۷ فبروری) به تصویب رسید. هیچ جمهوریخواه رأی موافق نداده است.

این لایحه اکنون به مجلس سنای امریکا که تحت کنترل دموکرات‌هاست، ارائه خواهد شد.

در این بسته امدادی به طور مستقیم چک ۱۴۰۰ دالری برای بیشتر امریکایی ها داده خواهد شد. همچنان میلیاردها دالر هم برای تقویت پروسۀ واکسین کرونا، کمک برای بازگشایی مکاتب، تأمین بودجه‌های ایالتی و محلی اختصاص می‌یابد.

امتیازات بیکاری و توقف اخراج میلیون‌ها تن که برای پرداخت کرایه تلاش می‌کنند، نیز افزایش خواهد یافت.

جو بایدن گفته است، این بسته امدادی به امریکایی هایی که با مشکلات مواجه اند، کمک خواهد کرد.

اما جمهوری خواهان می گویند، این طرح بیش از حد زیاد است و شامل موضوعاتی می‌شود که مربوط به همه گیری ویروس کرونا نیست.

از سالگرد قتل بوریس نمتسف در روسیه یادبود شد

یادبود از ششمین سالگرد کشته شدند بوریس نمتسف

صدها فعال مخالف حکومت روسیه و شماری از دیپلومات‌های غربی امروز شنبه از ششمین سالگرد قتل بوریس نمتسف سیاستمدار مخالف کرملین در مرکز شهر مسکو یادبود به عمل آوردند.

شماری از فعالان و دیپلومات‌ها روی پل بلشی مسکورتسکی دسته‌های گل گذاشتند. در این پیاده رو که در چند صد متری قصر کرملین قرار دارد به تاریخ ۲۷ فبروری ۲۰۱۵ میلادی بوریس نمتسف به ضرب گلوله کشته شد.

سالگرد قتل او معمولاً با راهپیمایی در مرکز مسکو برگزار می‌شود. اما امسال به دلیل محدودیت‌ها بر اجتماعات گسترده به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا، فعالان مخالف روی پل در یک محل یادبود موقت، جمع شده بودند.

ربكا راس سخنگوی سفارت امریكا در مسکو در توییتر خود نوشته كه جان سالیوان سفیر این کشور، قتل نمتسف را "وحشیانه" توصیف كرده و او را سرسپرده آیندۀ روسیه خوانده است.

دستگیری ۲۸۰ تن از طرفداران ترمپ به جرم "هجوم بردن بر کانگرس امریکا"

بیش از ۳۰۰ تن به خاطر اشتراک در تهاجم ششم جنوری طرفداران دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق امریکا بر ساختمان کانگرس آن کشور، متهم شده اند. 

بیش از ۳۰۰ تن به خاطر اشتراک در تهاجم ششم جنوری طرفداران دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق امریکا بر ساختمان کانگرس آن کشور، متهم شده اند.

جان كارلین(جان کرلین) معاون لوی سارنوال امریکا دیروز(۲۶ فبروری) به خبرنگاران گفت، حداقل ۲۸۰ تن توسط وزارت عدلیه دستگیر شده اند.

به گفتۀ آقای کارلین، تحقیقات در مورد افراد مسئول با سرعت و مقیاس بی‌سابقه ادامه دارد و مسئولین باید پاسخگو باشند.

حداقل پنج تن، به شمول یک افسر پولیس، در تهاجم ششم جنوری طرفداران دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق بر ساختمان کانگرس امریکا کشته شدند.

بسیاری مهاجمین به اساس پست‌های‌شان در شبکه‌های اجتماعی دستگیر شدند، آنها با به اشتراک گذاشتن ویدیو‌ها به حضور‌شان در بین اوباشان افتخار کرده بودند.

دونالد ترمپ یک هفته بعد، به اتهام تحریک این تهاجم توسط مجلس نمایندگان امریکا استیضاح شد، اما به تاریخ ۱۳ فبروری توسط سنای امریکا تبرئه گردید.

نگرانی سنای امریکا در مورد "اقدامات ضد دموکراتیک" در قفقاز جنوبی

باب منندز سناتور امریکایی دموکرات

باب منندز سناتور امریکایی دموکرات از نیوجرسی و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا، در مورد "اقدامات بی‌ثبات کننده و ضد دموکراتیک" در قفقاز جنوبی ابراز نگرانی کرده و به همتایان جرمنی، لیتوانیا، استونیا، لتونیا، پولند و جمهوری چک پیوسته است.

در اعلامیه مشترک این شش متحد ایالات متحدۀ امریکا که دیروز نشر شد، با ابراز نکوهش تهاجم بر دفتر "جنبش متحد ملی گرجستان" بزرگترین حزب اپوزسیون آن کشور، به خاطر دستگیری نیکا ملیا رهبر آن گفته شده که این حرکت دموکراسی و آزادی شکننده در گرجستان را آشکار می‌سازد.

این اعلامیه بعد از تظاهرات هزاران تن در شهر تبلیسی پایتخت گرجستان و تهاجم ۲۳ فبروری پولیس بر دفتر جزب "جنبش متحد ملی گرجستان" صادر شده است.

سازمان عفو بین‌الملل(امنستی انترنشنل) نیز استفادۀ شدید از قدرت را برای دستگیری نیکا ملیا، یک حرکت نگران‌کننده خوانده است.

سفیر برما در سازمان ملل مخالفت‌اش را با کودتا در آن کشور ابراز کرده

اعتراض کنند‌‌ه‌ها بر کودتای نظامی در میانمار

کیاو موی تون، سفیر برما در سازمان ملل متحد مخالفت اش را با کودتا در آن کشور ابراز کرده.

او از جامعۀ جهانی خواسته است در احیای حکومت غیرنظامی در برما کمک کند.

سفیر برما دیروز از تمامی کشورها خواست که کودتا در برما را به گونۀ علنی نکوهش کنند و از به رسمیت شناختن رژیم نظامی بپرهیزند.

برما مشهور به میانمار از اول ماه فبروری امسال، زمانی که اردو قدرت را در دست گرفت و آنگ سان سوچی، رهبر منتخب و بسیاری از اعضای رهبری حزب او را دستگیر کرد، دستخوش هرج و مرج بوده.

اردو مدعی شده که در انتخابات ماه نومبر که حزب آنگ سان سوچی برنده اعلام شده، تقلب صورت گرفته.

بایدن: الحاق شبه‌جزیره کریمیا به خاک روسیه را به رسمیت نمی‌شناسم

جوبایدن رئیس جمهور امریکا

جوبایدن رئیس جمهور امریکا می‌گوید، الحاق شبه جزیره کریمیا به خاک روسیه را هرگز به رسمیت نمی‌شناسد.

او این سخنان را دیروز جمعه به مناسبت هفتمین سالروز الحاق این جزیره بیان کرد.

رئیس جمهور جو بایدن افزود که ایالات متحده در مقابل رفتار تحریک‌آمیز روسیه در کنار کییف است.

بایدن اضافه کرد که با اوکراین مشترکا کار می‌کند تا روسیه به خاطر اشعال این جزیره و رفتار نامناسب اش مسئول دانسته شود.

روسیه در ۲۶ م ماه فبروری سال ۲۰۱۴ میلادی به دنبال برکناری ویکتور یانکویچ رئیس جمهور طرفدار روسیه از قدرت، شبه جزیره کریمیا را به خاک خود ملحق ساخت و از جدایی طالبان در دو ولایت شرق اوکرایین حمایت کرد.

وزیر خارجه امریکا ویزه بر ۷۶ شهروندن عربستان را ممنوع اعلام کرد

بیرق امریکا و عربستان سعودی

وزیر خارجه ایالات متحده ممنوعیت صدور ویزه امریکا را بر ۷۶ شهروندن عربستان سعودی اعلام کرد.

انتونی بلینکن، این افراد کسانی هستند که در قتل جمال خاشقچی خبرنگار عربستان سعودی در خارج از آن کشور نقش داشته ‌اند.

آقای خاشقچی، خبرنگار منتقد محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در ماه اکتوبر سال ۲۰۱۸ میلادی به قنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، اما دیگر از آن ساختمان بیرون نشد.

گزارش‌های نشرشده نشان می‌دهد که او توسط ماموران اعزامی توسط عربستان در داخل قنسولگری این کشور در استانبول کشته و جسدش قطعه قطعه شد.

گزارش استخباراتی امریکا در مورد قتل جمال خاشقچی، نشان می‌دهد که محمد بن‌ سلمان ولیعهد عربستان سعودی طرح ربودن یا قتل وی را تایید کرده است.

حکومت ایالات متحدۀ امریکا دیروز(جمعه، ۲۶ فبروری) بخشی از گزارش ادارات استخباراتی این کشور را در مورد قتل آقای خاشقچی از طبقه‌بندی محرمانه خارج ساخت.

مهلت گروه اقدام مالی «FATF» در پیوند به تمویل مالی تروریزم برای پاکستان

آرشیف، نشست گروه خاص اقدام مالی « FATF» در پاریس

یک نهاد ناظر جهانی از پولشویی به پاکستان مهلت داده است که تا ماه جون از لیست کشورهای تمویل کنندۀ مالی تروریزم خارج شود.

گروه خاص اقدام مالی «FATF» دیروز (25 فبروری) اعلام کرد که از جملۀ ۲۷ توصیۀ که به پاکستان شده بود، اسلام آباد در ۲۴ آن پیشرفت داشته است.

اما این نهاد مستقر در پایان یک اجلاس عمومی سه روزه‌ای آنلاین گفت، پاکستان سه "کمبود" باقی مانده مربوط به تمویل مالی تروریزم را نیز باید برطرف کند.

گروه خاص اقدام مالی «FATF» پاکستان را به دلیل عدم کنترول کافی در پولشویی و تمویل مالی تروریزم، در فهرست خاکستری سال ۲۰۱۸ قرار داده.

موجودیت پاکستان در این لیست به تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور صدمه زده است.

بعد از این اعلام گروه خاص اقدام مالی (FATF)، پاکستان گفته، متعهد است روند ارزیابی این نهاد بین‌المللی را رعایت کند.

حمله‌های هوایی امریکا بر شبه نظامیان تحت حمایت ایران در شرق سوریه

آرشیف، حمله هوایی امریکا بر اهدافی در سوریه

وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا (پنتاگون) می‌گوید، بر مرکزهای شبه نظامیان طرفدار ایران در شرق سوریه، در نزدیک سرحدات عراق حمله‌های هوایی را انجام داده است.

پنتاگون دیروز (۲۵ فبروری) در یک اعلامیه گفت، این حمله‌های هوایی در واکنش به حمله‌های راکتی ماه جاری بر پایگاه امریکا و ائتلاف در عراق صورت گرفته است.

به گفتۀ پنتاگون، حمله‌های هوایی امریکا چندین مرکز را در سرحد سوریه و عراق هدف قرار داده که شبه نظامیان طرفدار ایران از جمله گروه‌های حزب‌الله و سیدالشهدا از آن استفاده می‌کردند.

در اعلامیه گفته شده "این عملیات پیام روشن را می‌رساند كه رئیس جمهور جو بایدن برای حفاظت از پرسونل امریكایی و ائتلاف تلاش خواهد كرد."

به تاریخ ۱۵ فبروری، در نتیجۀ حملۀ راکتی بر میدان بین‌المللی اربیل یک قراردادی غیرنظامی امریکایی کشته، یک عسکر امریکایی و یک تن از پرسونل نیروهای ائتلاف زخمی شدند.

بعد از آن بر یک پایگاه امریکایی در بغداد و سفارت این کشور در عراق نیز حمله‌های راکتی صورت گرفته بود.

پاشینیان: به کسی اجازۀ کودتای نظامی در ارمنستان داده نمی‌شود

نیکول پاشینیان، صدراعظم ارمنستان

صدراعظم ارمنستان می‌گوید که به کسی اجازۀ کودتای نظامی در آن کشور داده نمی‌شود.

نیکول پاشینیان روز پنجشنبه (۲۵ فبروری) در سخنرانی به حدود ۲۰ هزار تن از هوادارانش در میدان جمهوریت شهر ایریوان پایتخت ارمنستان گفت: "برخی مردم می‌خواهند اردو را به پروسه‌های ضد قانون اساسی بکشند. این تلاشی برای کودتا است، اما مردم اجازه کودتای نظامی در ارمنستان را نمی‌دهند."

پاشینیان از سربازان خواست که وظیفۀ‌شان را انجام دهند و از کشور دفاع کنند.

پیش از این یک گروه از مقام‌های اردو در یک نامه خواستار استعفای او شده بودند.

الکسی ناوالنی از یک توقیف‌خانه بدنام  به مسکو منتقل شد

الکسی ناوالنی، منتقد کرملین

الکسی ناوالنی سیاست مدار مخالف روسیه از توقیف خانۀ بدنام موتروسکایاتیشینا در مسکو منتقل شده است.

این را وادیم کوبزیف وکیل مدافع ناوالنی روز پنجشنبه (۲۵ فبروری) در حساب توییترش اعلام کرد، اما جزئیات نداد.

ناوالنی ۴۴ ساله، منتقد کرملین در ۱۹ ماه جنوری پس از آن به این توقیف‌خانه انتقال داده شده بود که یک قاضی حکم کرد که او برای ۳۰ روز در توقیف نگهداشته شود.

ناوالنی ماه گذشته پس از بازگشت از جرمنی در مسکو دستگیر شد.

وی بعد از مسموم شدن برای درمان به جرمنی منتقل شده بود.

ناوالنی در قضیۀ مسموم شدن‌اش، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را دخیل می‌داند، چیزی‌که کرملین آن را رد می‌کند.

یک محکمۀ روسیه در اوئل ماه فبروری، ناوالنی را در پیوند به قضیه اختلاس به سه و نیم سال حبس تعلیقی محکوم کرد.

درخواست او برای رهایی از زندان در ۲۰ ماه فبروری رد شد اما بادرنظر داشت مدت که در زندان سپری کرده میعاد حبس‌اش به حدود دونیم سال تخفیف یافت.

ناوالنی گفته که اتهام‌ها بر او انگیزه سیاسی دارد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG