لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۶ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۳۴

مادر و پدر معتاد در کابل دو فرزند شان را به‌فروش رسانده اند


آرشیف: عکس جنبه تزئینی دارد

مادر و پدر معتاد در کابل دو فرزند شان را به فروش رسانده اند.

یک خانوادۀ معتاد در کابل دو طفل شان را به فروش رسانده تا با پول آن مواد مخدر خریداری کنند.

قمرگلِ معتاد به مواد مخدر مادری است که در کنار درد و رنج اعتیاد، دوری از فرزندان اش نیز وی را سخت آزار می‌دهد.

در حال که گِلوی قمرگل را بغض گرفته می‌گوید، شوهرش نیز معتاد است و با نیرنگ و فریب وی را وادار ساخت تا با فروش دو فرزند شان موافقت کند.

حال گلوی قمرگل را بغض گرفته و به سختی سخن می‌زند و از روز های سخت قصه می‌کند که شوهر او را وادار ساخته تا به فروش دو طفل شان تمکین کند.

او می‌گوید: "دو طفلم را شوهرم فروخت و برایم گفت که تو معتاد استی و از اطفالت مواظبت کرده نمی‌توانی و از دست تو از بین می‌روند، مرا بازی داد و اطفالم را از نزد ام گرفت و آنها را فروخت. یک طفلم را ۲۰ افغانی و دیگرش را ۳۵ هزار افغانی سودا کرد."

قمرگل که در مرکز ترک اعتیاد صد بستر زنان معتاد بستری است، امیدوار است که روزی مواد مخدر را ترک خواهد کرد و فرزندان از دست رفته‌اش را نیز بدست خواهد آورد.

قمرگل هفت فرزند دارد و یک پسر و دخترش همراه با او در این مرکز ترک اعتیاد مواد مخدر به سر می‌برند.

شوهر قمرگل که معتاد است و با نام مستعار گل احمد با ما صحبت می‌کند می‌گوید، به اطفال شان رسیده‌گی کرده نمی‌توانستند، از همین رو دو طفل شان را فروختند.

او افزود: "خانمم صبح می‌رفت و دیگر دوباره خانه می‌آمد و هوا گرم بود، گفتم همین اطفال نمُرند. از همین خاطر کسی که طفل نداشت این دو طفل ما را به آنها دادیم که به حق ما دعا کنند و هم طفل‌ها آینده خوب داشته باشند. آنها نسبت به ما به اطفال خوب رسیده‌گی کردند. مجبور شدیم اولاد‌های خود را بدهیم."

شبانه و برادر کوچکش از فرزندان این خانواده هستند که به دلیل اعتیاد مادر و پدر شان از رفتن به مکتب بازمانده اند. شبانه دختر ده ساله قمرگل می‌گوید، آرزو دارد تا مکتب برود و در آینده داکتر شود.

او می‌افزاید: "نام من شبانه است، می‌خواهم مادر و پدرم صحتمند شوند و من مکتب بروم، زنده‌گی ما جور شود و می‌خواهم در آینده داکتر شوم."

به اساس قانون حمایت از اطفال، مادر و پدر مکلف اند تا نیازهای اولیه فرزندان شان را تامین کنند.

یار محمد یاری حقوقدان می‌گوید، در کنار فراهم نمودن نیازهای اولیه فرزندان از سوی والدین، فروش طفل، حتی اگر از سوی والدین هم باشد، جرم است.

او می‌افزاید: "مطابق ماده ۹۲، بند دوم قانون حمایت از اطفال، دولت مکلف است تا از خرید و فروش طفل و عضو بدن وی به هر نوع و توسط هر شخص، حتی والدین طفل جلوگیری نماید و متخلف باید به اساس حکم قانون مجازات شود."

گلالی داکتر معالج قمرگل می‌گوید، اگر وی و شوهراش مواد مخدر را ترک کنند، با آنها همکاری خواهند کرد تا فرزندان شان به آنان برگردند.

او می‌افزاید: "من منحیث داکتر معالج وی می‌خواهم مریضم را کمک کنم و من آدرس اطفال شان را نیز کم و بیش پیدا کردیم. دوم اینکه، دختر شان علاقمند مکتب است، وی باید شامل مکتب شود و می‌گوید که داکتر می‌شود."

چهارده سال می شود که این خانواده به مواد مخدر معتاد است. داکتران معالج قمرگل می‌گویند، وی دوازده بار است که مواد مخدر را ترک کرده، اما بار دیگر به آن معتاد شده، زیرا شوهر‌اش معتاد بودنش را پنهان می‌کند و به تداوی آماده نمی‌شود.

مادر و پدر معتاد در کابل دو فرزند شان را به‌فروش رسانده اند
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:15 0:00
لینک مستقیم

XS
SM
MD
LG