لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۵۲

جهان

لوید آستین بحیث وزیر دفاع امریکا تایید شد

لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده امریکا

مجلس سنای امریکا لوید آستین اولین مرد سیاه پوست را به حیث وزیر دفاع امریکا تائید کرد.

همزمان، جنیت یالین اولین زن نامزد وزارت خزانه‌داری امریکا گام بزرگی را برای تاییدی این مقام در مجلس سنا موفقانه برداشت.

لوید آستین یک جنرال ۴ ستارهٔ متقاعد و قوماندان ارشد در عراق دیروز در مجلس سنای امریکا با کسب ۹۳ رای موافق و دو رای مخالف به حیث وزیر دفاع تایید شد.

او در دوران ریاست جمهوری بارک اوباما به حیث قوماندان قوای مرکزی کار می‌کرد.

آستن، به دنبال اوریل هینز به حیث آمر استخبارات ملی امریکا دومین گزینهٔ رئیس جمهور بایدن است، که تایید می‌شود.

همزمان با این، دیروز جمعه کمیته امور اقتصاد مجلس سنا با اتفاق آرا جینیت یالین را به حیث وزیر امور حزانه‌داری امریکا تصویب کرد.

این اقدام راه را برای تایید مجلس عمومی سنا فراهم می‌کند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

بایدن: حملات بر شورشیان طرفدار ایران در سوریه هشداریست به تهران

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

رئیس جمهور ایالات متحده امریكا می‌گوید، تهران باید حملات هوایی بر شبه نظامیان طرفدار آن کشور در شرق سوریه را به حیث یك هشدار ببیند.

جو بایدن، دیروز جمعه در هیوستون به خبرنگاران گفت، بدون مجازات امکان پذیر نیست.

قبل از این، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا در مورد حملات هوایی امریکا در سوریه گفته بود: "همانطور که شب گذشته گفته شد و در امر رئیس جمهور بایدن روشن شده، به صراحت اعلام کرده است که از امریکایی‌ها و اعضای ائتلاف حراست کرده، از منافع امنیتی ما در منطقه محافظت خواهد کرد."

پنتاگون روز پنج‌شنبه گفت، در واکنش به حملات راکتی اوایل ماه جاری بر پایگاه نیروهای امریکایی و ائتلاف، در امتداد سرحدات سوریه با عراق حملات هوایی را انجام داده است.

پنتاگون تا هنوز در مورد تلفات دقیق این حملات چیزی نگفته است.

تصویب بسته ۱.۹ تریلیون دالری امداد اقتصادی از سوی مجلس نمایندگان امریکا

آرشیف

بسته ۱.۹ تریلیون دالری امداد اقتصادی جو بایدن رئیس جمهور امریکا برای جبران دشواری‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، توسط مجلس نمایندگان این کشور تصویب شد.

این لایحه با ۲۱۹ رای موافق در برابر ۲۱۲ رای مخالف در اوایل امروز (۲۷ فبروری) به تصویب رسید. هیچ جمهوریخواه رأی موافق نداده است.

این لایحه اکنون به مجلس سنای امریکا که تحت کنترل دموکرات‌هاست، ارائه خواهد شد.

در این بسته امدادی به طور مستقیم چک ۱۴۰۰ دالری برای بیشتر امریکایی ها داده خواهد شد. همچنان میلیاردها دالر هم برای تقویت پروسۀ واکسین کرونا، کمک برای بازگشایی مکاتب، تأمین بودجه‌های ایالتی و محلی اختصاص می‌یابد.

امتیازات بیکاری و توقف اخراج میلیون‌ها تن که برای پرداخت کرایه تلاش می‌کنند، نیز افزایش خواهد یافت.

جو بایدن گفته است، این بسته امدادی به امریکایی هایی که با مشکلات مواجه اند، کمک خواهد کرد.

اما جمهوری خواهان می گویند، این طرح بیش از حد زیاد است و شامل موضوعاتی می‌شود که مربوط به همه گیری ویروس کرونا نیست.

از سالگرد قتل بوریس نمتسف در روسیه یادبود شد

یادبود از ششمین سالگرد کشته شدند بوریس نمتسف

صدها فعال مخالف حکومت روسیه و شماری از دیپلومات‌های غربی امروز شنبه از ششمین سالگرد قتل بوریس نمتسف سیاستمدار مخالف کرملین در مرکز شهر مسکو یادبود به عمل آوردند.

شماری از فعالان و دیپلومات‌ها روی پل بلشی مسکورتسکی دسته‌های گل گذاشتند. در این پیاده رو که در چند صد متری قصر کرملین قرار دارد به تاریخ ۲۷ فبروری ۲۰۱۵ میلادی بوریس نمتسف به ضرب گلوله کشته شد.

سالگرد قتل او معمولاً با راهپیمایی در مرکز مسکو برگزار می‌شود. اما امسال به دلیل محدودیت‌ها بر اجتماعات گسترده به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا، فعالان مخالف روی پل در یک محل یادبود موقت، جمع شده بودند.

ربكا راس سخنگوی سفارت امریكا در مسکو در توییتر خود نوشته كه جان سالیوان سفیر این کشور، قتل نمتسف را "وحشیانه" توصیف كرده و او را سرسپرده آیندۀ روسیه خوانده است.

دستگیری ۲۸۰ تن از طرفداران ترمپ به جرم "هجوم بردن بر کانگرس امریکا"

بیش از ۳۰۰ تن به خاطر اشتراک در تهاجم ششم جنوری طرفداران دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق امریکا بر ساختمان کانگرس آن کشور، متهم شده اند. 

بیش از ۳۰۰ تن به خاطر اشتراک در تهاجم ششم جنوری طرفداران دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق امریکا بر ساختمان کانگرس آن کشور، متهم شده اند.

جان كارلین(جان کرلین) معاون لوی سارنوال امریکا دیروز(۲۶ فبروری) به خبرنگاران گفت، حداقل ۲۸۰ تن توسط وزارت عدلیه دستگیر شده اند.

به گفتۀ آقای کارلین، تحقیقات در مورد افراد مسئول با سرعت و مقیاس بی‌سابقه ادامه دارد و مسئولین باید پاسخگو باشند.

حداقل پنج تن، به شمول یک افسر پولیس، در تهاجم ششم جنوری طرفداران دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق بر ساختمان کانگرس امریکا کشته شدند.

بسیاری مهاجمین به اساس پست‌های‌شان در شبکه‌های اجتماعی دستگیر شدند، آنها با به اشتراک گذاشتن ویدیو‌ها به حضور‌شان در بین اوباشان افتخار کرده بودند.

دونالد ترمپ یک هفته بعد، به اتهام تحریک این تهاجم توسط مجلس نمایندگان امریکا استیضاح شد، اما به تاریخ ۱۳ فبروری توسط سنای امریکا تبرئه گردید.

نگرانی سنای امریکا در مورد "اقدامات ضد دموکراتیک" در قفقاز جنوبی

باب منندز سناتور امریکایی دموکرات

باب منندز سناتور امریکایی دموکرات از نیوجرسی و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا، در مورد "اقدامات بی‌ثبات کننده و ضد دموکراتیک" در قفقاز جنوبی ابراز نگرانی کرده و به همتایان جرمنی، لیتوانیا، استونیا، لتونیا، پولند و جمهوری چک پیوسته است.

در اعلامیه مشترک این شش متحد ایالات متحدۀ امریکا که دیروز نشر شد، با ابراز نکوهش تهاجم بر دفتر "جنبش متحد ملی گرجستان" بزرگترین حزب اپوزسیون آن کشور، به خاطر دستگیری نیکا ملیا رهبر آن گفته شده که این حرکت دموکراسی و آزادی شکننده در گرجستان را آشکار می‌سازد.

این اعلامیه بعد از تظاهرات هزاران تن در شهر تبلیسی پایتخت گرجستان و تهاجم ۲۳ فبروری پولیس بر دفتر جزب "جنبش متحد ملی گرجستان" صادر شده است.

سازمان عفو بین‌الملل(امنستی انترنشنل) نیز استفادۀ شدید از قدرت را برای دستگیری نیکا ملیا، یک حرکت نگران‌کننده خوانده است.

سفیر برما در سازمان ملل مخالفت‌اش را با کودتا در آن کشور ابراز کرده

اعتراض کنند‌‌ه‌ها بر کودتای نظامی در میانمار

کیاو موی تون، سفیر برما در سازمان ملل متحد مخالفت اش را با کودتا در آن کشور ابراز کرده.

او از جامعۀ جهانی خواسته است در احیای حکومت غیرنظامی در برما کمک کند.

سفیر برما دیروز از تمامی کشورها خواست که کودتا در برما را به گونۀ علنی نکوهش کنند و از به رسمیت شناختن رژیم نظامی بپرهیزند.

برما مشهور به میانمار از اول ماه فبروری امسال، زمانی که اردو قدرت را در دست گرفت و آنگ سان سوچی، رهبر منتخب و بسیاری از اعضای رهبری حزب او را دستگیر کرد، دستخوش هرج و مرج بوده.

اردو مدعی شده که در انتخابات ماه نومبر که حزب آنگ سان سوچی برنده اعلام شده، تقلب صورت گرفته.

بایدن: الحاق شبه‌جزیره کریمیا به خاک روسیه را به رسمیت نمی‌شناسم

جوبایدن رئیس جمهور امریکا

جوبایدن رئیس جمهور امریکا می‌گوید، الحاق شبه جزیره کریمیا به خاک روسیه را هرگز به رسمیت نمی‌شناسد.

او این سخنان را دیروز جمعه به مناسبت هفتمین سالروز الحاق این جزیره بیان کرد.

رئیس جمهور جو بایدن افزود که ایالات متحده در مقابل رفتار تحریک‌آمیز روسیه در کنار کییف است.

بایدن اضافه کرد که با اوکراین مشترکا کار می‌کند تا روسیه به خاطر اشعال این جزیره و رفتار نامناسب اش مسئول دانسته شود.

روسیه در ۲۶ م ماه فبروری سال ۲۰۱۴ میلادی به دنبال برکناری ویکتور یانکویچ رئیس جمهور طرفدار روسیه از قدرت، شبه جزیره کریمیا را به خاک خود ملحق ساخت و از جدایی طالبان در دو ولایت شرق اوکرایین حمایت کرد.

وزیر خارجه امریکا ویزه بر ۷۶ شهروندن عربستان را ممنوع اعلام کرد

بیرق امریکا و عربستان سعودی

وزیر خارجه ایالات متحده ممنوعیت صدور ویزه امریکا را بر ۷۶ شهروندن عربستان سعودی اعلام کرد.

انتونی بلینکن، این افراد کسانی هستند که در قتل جمال خاشقچی خبرنگار عربستان سعودی در خارج از آن کشور نقش داشته ‌اند.

آقای خاشقچی، خبرنگار منتقد محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در ماه اکتوبر سال ۲۰۱۸ میلادی به قنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، اما دیگر از آن ساختمان بیرون نشد.

گزارش‌های نشرشده نشان می‌دهد که او توسط ماموران اعزامی توسط عربستان در داخل قنسولگری این کشور در استانبول کشته و جسدش قطعه قطعه شد.

گزارش استخباراتی امریکا در مورد قتل جمال خاشقچی، نشان می‌دهد که محمد بن‌ سلمان ولیعهد عربستان سعودی طرح ربودن یا قتل وی را تایید کرده است.

حکومت ایالات متحدۀ امریکا دیروز(جمعه، ۲۶ فبروری) بخشی از گزارش ادارات استخباراتی این کشور را در مورد قتل آقای خاشقچی از طبقه‌بندی محرمانه خارج ساخت.

مهلت گروه اقدام مالی «FATF» در پیوند به تمویل مالی تروریزم برای پاکستان

آرشیف، نشست گروه خاص اقدام مالی « FATF» در پاریس

یک نهاد ناظر جهانی از پولشویی به پاکستان مهلت داده است که تا ماه جون از لیست کشورهای تمویل کنندۀ مالی تروریزم خارج شود.

گروه خاص اقدام مالی «FATF» دیروز (25 فبروری) اعلام کرد که از جملۀ ۲۷ توصیۀ که به پاکستان شده بود، اسلام آباد در ۲۴ آن پیشرفت داشته است.

اما این نهاد مستقر در پایان یک اجلاس عمومی سه روزه‌ای آنلاین گفت، پاکستان سه "کمبود" باقی مانده مربوط به تمویل مالی تروریزم را نیز باید برطرف کند.

گروه خاص اقدام مالی «FATF» پاکستان را به دلیل عدم کنترول کافی در پولشویی و تمویل مالی تروریزم، در فهرست خاکستری سال ۲۰۱۸ قرار داده.

موجودیت پاکستان در این لیست به تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور صدمه زده است.

بعد از این اعلام گروه خاص اقدام مالی (FATF)، پاکستان گفته، متعهد است روند ارزیابی این نهاد بین‌المللی را رعایت کند.

حمله‌های هوایی امریکا بر شبه نظامیان تحت حمایت ایران در شرق سوریه

آرشیف، حمله هوایی امریکا بر اهدافی در سوریه

وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا (پنتاگون) می‌گوید، بر مرکزهای شبه نظامیان طرفدار ایران در شرق سوریه، در نزدیک سرحدات عراق حمله‌های هوایی را انجام داده است.

پنتاگون دیروز (۲۵ فبروری) در یک اعلامیه گفت، این حمله‌های هوایی در واکنش به حمله‌های راکتی ماه جاری بر پایگاه امریکا و ائتلاف در عراق صورت گرفته است.

به گفتۀ پنتاگون، حمله‌های هوایی امریکا چندین مرکز را در سرحد سوریه و عراق هدف قرار داده که شبه نظامیان طرفدار ایران از جمله گروه‌های حزب‌الله و سیدالشهدا از آن استفاده می‌کردند.

در اعلامیه گفته شده "این عملیات پیام روشن را می‌رساند كه رئیس جمهور جو بایدن برای حفاظت از پرسونل امریكایی و ائتلاف تلاش خواهد كرد."

به تاریخ ۱۵ فبروری، در نتیجۀ حملۀ راکتی بر میدان بین‌المللی اربیل یک قراردادی غیرنظامی امریکایی کشته، یک عسکر امریکایی و یک تن از پرسونل نیروهای ائتلاف زخمی شدند.

بعد از آن بر یک پایگاه امریکایی در بغداد و سفارت این کشور در عراق نیز حمله‌های راکتی صورت گرفته بود.

پاشینیان: به کسی اجازۀ کودتای نظامی در ارمنستان داده نمی‌شود

نیکول پاشینیان، صدراعظم ارمنستان

صدراعظم ارمنستان می‌گوید که به کسی اجازۀ کودتای نظامی در آن کشور داده نمی‌شود.

نیکول پاشینیان روز پنجشنبه (۲۵ فبروری) در سخنرانی به حدود ۲۰ هزار تن از هوادارانش در میدان جمهوریت شهر ایریوان پایتخت ارمنستان گفت: "برخی مردم می‌خواهند اردو را به پروسه‌های ضد قانون اساسی بکشند. این تلاشی برای کودتا است، اما مردم اجازه کودتای نظامی در ارمنستان را نمی‌دهند."

پاشینیان از سربازان خواست که وظیفۀ‌شان را انجام دهند و از کشور دفاع کنند.

پیش از این یک گروه از مقام‌های اردو در یک نامه خواستار استعفای او شده بودند.

الکسی ناوالنی از یک توقیف‌خانه بدنام  به مسکو منتقل شد

الکسی ناوالنی، منتقد کرملین

الکسی ناوالنی سیاست مدار مخالف روسیه از توقیف خانۀ بدنام موتروسکایاتیشینا در مسکو منتقل شده است.

این را وادیم کوبزیف وکیل مدافع ناوالنی روز پنجشنبه (۲۵ فبروری) در حساب توییترش اعلام کرد، اما جزئیات نداد.

ناوالنی ۴۴ ساله، منتقد کرملین در ۱۹ ماه جنوری پس از آن به این توقیف‌خانه انتقال داده شده بود که یک قاضی حکم کرد که او برای ۳۰ روز در توقیف نگهداشته شود.

ناوالنی ماه گذشته پس از بازگشت از جرمنی در مسکو دستگیر شد.

وی بعد از مسموم شدن برای درمان به جرمنی منتقل شده بود.

ناوالنی در قضیۀ مسموم شدن‌اش، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را دخیل می‌داند، چیزی‌که کرملین آن را رد می‌کند.

یک محکمۀ روسیه در اوئل ماه فبروری، ناوالنی را در پیوند به قضیه اختلاس به سه و نیم سال حبس تعلیقی محکوم کرد.

درخواست او برای رهایی از زندان در ۲۰ ماه فبروری رد شد اما بادرنظر داشت مدت که در زندان سپری کرده میعاد حبس‌اش به حدود دونیم سال تخفیف یافت.

ناوالنی گفته که اتهام‌ها بر او انگیزه سیاسی دارد.

روسیه درباره ادعای شکنجه زندانیان در سایبریا تحقیق می‌کند

آرشیف

روسیه می‌گوید که تحقیق در بارۀ شماری از محافظان یک زندان در سایبریا آغاز شده است.

ادارۀ کیفری فدرال روسیه پس از آن از آغاز این تحقیق خبر داد که از شکنجۀ شدید زندانیان گزارش شد.

این اداره روز پنجشنبه (۲۵ فبروری) گفت که تحقیق را در مورد ده تن از زندانیان نیز آغاز کرده است.

ادعا می‌شود که آن‌ها یک زندانی به نام طاهرجان باقییف را شکنجه کرده‌اند.

گروه حقوق بشر موسوم به «Gulago.net» در ماه دسمبر سال گذشته و ماه روان میلادی از دو مورد دیگر شکنجه در مراکز اصلاح در ایرکوتسک «Irkutsk» گزارش داد.

گروه‌های حقوق بشر به نقل از برخی از زندانیان گفته اند که آن‌ها پس از انتقال به دیگر زندان‌ها نیز مورد لت و کوب و شکنجه قرار گرفته اند.

صدراعظم ارمنستان و طرفدارانش به رسم اعتراض به سرک‌های یریوان برآمد

نیکول پاشنیان صدراعظم ارمنستان و طرفدارانش

صدراعظم ارمنستان پس از آنکه اردوی کشورش خواهان استعفای وی شد، با صدها طرفدار خود به رسم اعتراض به سرک‌های یریوان برآمد.

اردوی ارمنستان در یک اعلامیه از نیکول پاشنیان صدراعظم این کشور خواسته که با کابینه خود یکجا استعفی بدهند.

سامویل استریان مسئول اداره معلومات دفتر لوی درستیز ارمنستان در یک اعلامیه که امروز نشر شد، گفته است، تقاضای استعفی از پاشانیان به تصمیم وی در رابطه با برکناری معاون اول لوی درستیز قوای مسلح، یک اعتراض قاطع می‌باشد.

مقامات اردو گفته اند در چنین شرایط حساس این تصمیم بدون در نظرداشت منافع ملی و دولتی ارمنستان گرفته شده.

صدراعظم پاشنیان این تقاضا را رد نموده و دراقدام جوابی لوی درستیز اونیک کاپریان را هم از وظیفه سبکدوش کرد.

بی‌ثباتی در این‌کشور قفقاز که صرف چند ماه قبل با آذرباییجان در جنگ بود، کشورهای منطقه را نگران ساخته است.

تا حال کدام نشانه دیده نمی‌شود که اردو برضد پاشنیان از زور کار بگیرد.

نامزد سی‌آی‌ای به سنا: چین بزرگ‌ترین چالش جیوپولتیکی برای امریکاست

ویلیام برنز، نامزد ریاست سی‌آی‌ای 

ویلیم برنز نامزد ریاست استخبارات مرکزی امریکا «سی‌آی‌ای» می‌گوید، بزرگ‌ترین چالش جیوپولیتیکی برای امریکا از سوی چین دیده می‌شود، ولی روسیه هم یک تهدید بشمار می‌رود.

برنز در این مورد دیروز (۲۴ فبروری) در اجلاس استماعیه کمیته استخبارات مجلس سنای کانگرس امریکا صحبت کرد. این اجلاس برای تائید وی به این مقام ترتیب شده بود.

او چین را یک قدرت ضد امریکا خواند که با دزدی ارزش‌های معنوی، فشار بر مردم خود و تلاش برای افزایش نفوذ در امریکا می‌خواهد قدرت خود را بیشتر کند.

اما آقای برنز درعین حال یاد آور شد که در موضوعات مانند اقلیم می‌توان با پیکنگ کار کرد.

در رابطه با روسیه او گفت تا زمانی که رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در قدرت است تهدید روسیه هم جدی و ویران کننده می‌باشد و همکاری با آن بسیار محدود خواهد ماند.

ویلیم برنز ۶۴ ساله کسی است که با ایران سری صحبت کرده بود و در نتیجه این صحبت‌ها موافقتنامه اتومی سال ۲۰۱۵ بین قدرت‌های بزرگ و ایران به امضا رسید.

انتظار می‌رود که او به آسانی در کرسی نو تائید شود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG