لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۳۳

امریکا در مورد شامل ساختن حوثی‌ها در فهرست تروریستان غور می‌کند


جنگجویان حوثی در یمن

وزارت خارجه امریکا می‌گوید که در روزهای اخیر حکومت دونالد ترمپ این وزارت، بررسی موضوع شناختن حوثی‌های یمن به عنوان گروه هراس‌افگن را آغاز کرده و تلاش می‌کند که در این مورد به زودی تصمیمی اتخاذ کند.

آنتونی بلینکن که از سوی جو بایدن رئیس جمهوری امریکا به عنوان وزیر خارجه معرفی شده، در روزهای اخیر گفته که واشنگتن درج نام شبه‌نظامی‌های حوثی در فهرست گروه‌های هراس‌افگنی را بررسی می‌کند.

شماری از مقام‌های سازمان ملل متحد از جمله سرمنشی این سازمان پیش از این گفته‌اند که اگر حکومت دونالد ترمپ حوثی‌ها را مشمول لیست گروه‌های تروریستی کند، قحطی در این کشور افزایش خواهد یافت.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا
آنتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا

همچنین این مقام‌های سازمان ملل گفته‌اند که اگر حوثی‌های یمن در فهرست هراس‌افگنی درج شوند، امکان حل مسئله یمن از راه گفتگو کاهش خواهد یافت.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت خارجه امریکا به روز جمعه گفت همانگونه که آنتونی بلینکن گفته، وزارت خارجه امریکا بررسی‌ها را در مورد تروریست دانستن گروه انصارالله آغاز کرده است.

رویترز گزارش داده که وزارت خارجه امریکا بجای حوثی‌های یمن از انصارالله نام برده که نام اصلی سازمان حوثی‌ها است.

به نقل از سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته شده که نمی‌خواهد در مورد مشوره‌های داخلی به گونه آشکار چیزی بگوید، اما با توجه به بحران انسانی در یمن، تلاش می‌شود که ارزیابی‌ها هر چه زودتر تمام شوند و در این مورد فیصله صورت گیرد.

سازمان ملل متحد یمن را بحران جدی در جهان می‌داند و براساس بررسی‌های این سازمان، ۸۰ درصد جمعیت ۲۴ میلیونی یمن به کمک‌ها نیاز دارند.

مایک پومپیو، وزیر خارجه سابق امریکا هفته گذشته گفته بود که ایالات متحده نام حوثی‌های یمن را در فهرست هراس‌افگنان درج کرده است و این فیصله در روز اخیر حکومت دونالد ترمپ عملی می‌شود.

ناظران جنگ یمن را جنگ نیابتی ایران و عربستان سعودی می‌دانند. عربستان سعودی از حکومت یمن که به سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شود حمایت می‌کند اما ایران پشتیبان گروه حوثی‌های این کشور است.

XS
SM
MD
LG