لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۳۱

اداره تداركات ملی با اتاق صنایع افغانستان تفاهمنامه امضا کرد


شیرباز کمین‌زاده رئیس اتاق صنایع و معادن و الهام عمر هوتکی رئیس اداره تدارکات ملی افغانستان در هنگام امضای تفاهمنامه‌

اداره تداركات ملى افغانستان برای حمايت از توليدات داخلى تفاهمنامه‌ای با اتاق صنایع و معادن این کشور امضا کرد.

تفاهم‌نامه حمايت از توليدات داخلى ميان اداره تداركات ملى و اتاق صنايع و معادن افغانستان امروز در کابل امضاء شد.

مسئولان می‌گویند این تفاهم‌نامه سطح کیفیت و کمیت تولیدات داخلی را بالا می‌برد.

رحیم‌الله سمندر، رئیس اجرایی اتاق صنایع و معادن افغانستان در مراسم امضای این تفاهمنامه گفت که با امضاء این سند زمینه برای استفاده از تولیدات داخلی در تمام پروژه‌ها و بخش‌ها فراهم می‌شود.

رحیم‌الله سمندر، رئیس اجرایی اتاق صنایع و معادن افغانستان
رحیم‌الله سمندر، رئیس اجرایی اتاق صنایع و معادن افغانستان

آقای سمندر افزود: "با این تفاهم‌نامه ما را کمک می‌کند اداره تدارکات ملی، تا تمام تولیدات داخلی افغانستان را ثبت یک دیتابیس مرکزی کنیم. این دیتابیس دیتابیس مهمی به‌نام ای‌وی‌آرسی‌اس است که از طریق این دیتابیس تمام شرکت‌های تولیدی افغانستان معرفی می‌شود. برعلاوه که به سایر نهادهای تدارکات ملی معرفی می‌شود به سایر نهادهای دولتی و سایر قراردادی‌ها معرفی می‌شود تا از تولیدات داخلی استفاده شود."

آقای سمندری افزود که تولیدات داخلی در بیش از ۴۸ بخش به حد خودکفایی رسید‌ه‌است.

در همین حال مسئولان اداره تدارکات ملی می‌گوید که با امضاء این تفاهم‌نامه استفاده از تولیدات داخلی در ادارات دولتی از سال ۱۴۰۰ الزامی می‌شود.

الهام عمر هوتکی، رئیس اداره تدارکات ملی می‌گوید: "ما با همین تفاهم‌نامه که امروز امضاء می‌کنیم تمام ادارات دولتی را سر از سال ۱۴۰۰ جبری ساختیم تا از تولیدات داخلی استفاده کنند، لیستی که از طرف اتاق‌های شما میاید دولت مکلفیت دارد تا او را خریداری کند."

الهام عمرهوتکی رئیس اداره تدارکات ملی افغانستان
الهام عمرهوتکی رئیس اداره تدارکات ملی افغانستان

آقای هوتکی افزود: "در شرط‌نامه‌هایی که ترتیب می‌شود از طرف ادارات دولتی چه به سطح ولسوالی، چه به سطح مرکز، ولایات و حکومت‌های محلی، لیستی که میاید در شرط‌نامه مقابل همان قلم نوشته شود که وطنی"

بازرگانان‌ کشور نیز این‌ اقدام‌ را نیک‌ دانسته و آن را در ایجاد زمینه استفاده از تولیدات داخلی موثر می‌دانند.

ملکه سعادت خانم که صنایع دستی تولید می‌کند در این باره می‌گوید:"این‌ بسیار زیاد خوب است‌. هم به خود تاجر ما و هم به کشور ما زیاد خوب است که‌ ما بتوانیم خودکفا شویم. اکثر چیزهایی که از بیرون وارد کشور می‌شود ما‌ کوشش می‌شود تاجر ما زمینه را مساعد کند و کم کم در داخل کشور تولید شود تا دیگر از بیرون صادر نشود."

آرشیف: تولیدات داخلی افغانستان
آرشیف: تولیدات داخلی افغانستان

تولیدات داخلی در کشور به دلایل گوناگون خیلی مصرف نمی‌شود. مردم بیشتر ترجیح‌ می‌دهند از محصولات خارجی استفاده کنند آن‌چه که مانع رشد صنایع در کشور می‌شود. تا حال مشخص نیست که امضای این سند تا چه حدی به تقویت صنایع داخلی کمک می‌کند.

XS
SM
MD
LG