لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۳۶

فصل مسابقه‌های زمستانی، گردشگران خارجی را نیز به‌بامیان‌کشیده است


آغاز برگزاری مسابقات ورزشی در فصل زمستان در ولایت بامیان

بامیان در مرکز افغانستان از ولایت‌های سردسیر و کوهستانی است که در فصل زمستان سرد و پربرف می‌باشد.

اخیرا در کنار چالش‌های که برف و بارش‌های سنگن برای رفت و آمد ایجاد می‌کند، برگزاری مسابقات ورزش‌های زمستانی در دامنه‌های کوهای پوشیده از برف بابا و پارک ملی بند امیر یکی از جاذبه‌های گردشگری در این ولایت شده.

برگزاری مسابقات ورزشی در فصل زمستان، در کنار سیاحان داخلی پای گردشگران خارجی را نیز به این ولایت می‌کشد.

پاتریک دو سانت اگزوپری، برای سیاحت از فرانسه به بامیان آمده. او این ولایت را یکی از شگفتی انگیزترین مکان‌های گردشگری در فصل زمستان می‌پندارد.

برگزاری مسابقات ورزشی در فصل زمستان در ولایت بامیان
برگزاری مسابقات ورزشی در فصل زمستان در ولایت بامیان

او افزاید: "من بسیار شحالم که در بامیان هستم. ما جاهای زیبایی را دیدیم. از مسابقه اسکی بانوان لذت بردیم، بسیار سرگرم کننده است، مردم بامیان مهربان است. ما در ساحات بازار بامیان یک تور ساختیم که بسیار خوشایند است. من زیاد تحت تاثیر قرار گرفتم وقتی دیدم که دختران در بامیان در مسابقه اسکی اشتراک می‌کنند، این نشان می‌دهد که شما آزادهستید و هر چه که می‌خواهید انجام می‌دهید".

باشندگان ولایت بامیان حضور گردشگران داخلی و خارجی را در بامیان، با برگزاری ورزش‌های زمستانی با وجود بدتر شدن اوضاع امنیتی نوید بخش می‌دانند.

برگزاری مسابقات ورزشی در فصل زمستان در ولایت بامیان
برگزاری مسابقات ورزشی در فصل زمستان در ولایت بامیان

به باور آنها جاذبه‌های طبیعی و با طراوت این ولایت، بستر مناسب برای فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی هستند.
فعالیت های که چهره به دور از جنگ و خشونت افغانستان را به جهانیان نشان می‌دهد.

آنان امیدوار اند که امنیت در افغانستان تامین شود، تا با سرمایه گذاری حکومت و نهاد‌های مربوط، زمستان پر‌برف و کوهستانهای بامیان تبدیل به فرصتی برای جذب سرمایه و منبع درآمد شود.

قدیر شهاب فعال فرهنگی در بامیان می‌گوید: "از نگاه اقتصادی برای مردم بامیان، گردشگری می‌تواند موثر واقع شود؛ اگر دولت دراین زمینه سرمایه‌گذاری کند و امنیت را تامین کند. ما در طول سال شاهد حضور پررنگ گردشگران داخلی و خارجی خواهیم بود.

این می‌تواند تاثیرات بسیار مثبت را در اقتصاد بامیان داشته باشد".
مسئولان محلی می‌گویند بامیان با آنکه ظرفیت‌های بالای گردشگری را در تمام فصلهای سال دارد؛ اما همه گیری ویرسو کرونا و افزایش خشونت‌ها در کشور بالای این ظرفیت‌ها سایه افگنده.

لطیفه محسینی معاون والی بامیان می‌گوید با وجود این مشکلات، آنان می‌کوشند برنامه‌های گوناگون فرهنگی و ورزشی را برای جذب بیشتر گردشگران در این ولایت برگزار کنند.

مسابقات ورزشی در فصل زمستان در ولایت بامیان
مسابقات ورزشی در فصل زمستان در ولایت بامیان

او افزود: "در فصل زمستان بامیان پوتانسیل‌های خوب گردشگری را دارد. هدف ما این است که این تعداد گردشگران روز افزون باشد و ما میزبان گردشگران در یک فصل خاص نباشیم".

جاذبه‌های طبیعی و میراث های باستانی بامیان سالانه ده‌ها هزار بازدید کننده دارد.

مسئولان می‌گویند امسال تا هنوز بیش از ۱۲۰ هزار گردشگر داخلی و بیش از ۱۰۰ گردشگر خارجی از جاذبه‌های حیرت انگیز بند امیر، تندیس‌های فروریخته بودا و دیگر ساحات باستانی و مناظر طبیعی بامیان دیدن کردند.

زیبای منحصر به فرد بند امیر و جذبه‌های طبیعی بامیان نه تنها در فصل بهار و تابستان، بلکه در زمستان هم برای گردشگران دیدنی اند.

XS
SM
MD
LG