لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۲۷

امریکا: پیکنگ از فشار بالای تایوان دست بردارد


آرشیف، بیرق‌های امریکا و چین

امریکا بعد از اینکه طیاره‌های نظامی چین داخل قلمرو دافع هوای تایوان شدند از پیکنگ خواست که از فشار بالای تایوان دست بردارد.

نید پرایس سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا پیکنگ را ترغیب کرد تا از فشار نظامی، دیپلوماتیک و اقتصادی بالای تایوان دست کشیده به جای آن به گفتگوی معنی‌دار با نمایندگان منتخب تایوان رو آورد.

وزارت دفاع تایوان گفت بعد از این که هشت طیاره بمب‌افگن و چهار طیارۀ جنگی چین دیروز (۲۳ جنوری) داخل قلمرو دافع هوای تایوان شده، قوای هوایی تایوان به این طیاره‌ها هشدار داده، سیستم دافع هوای خود را به حرکت درآوردند.

وزارت خارجه امریکا
وزارت خارجه امریکا

چین در ماه‌های اخیر بر فراز آب‌های میان مناطق جنوبی تایوان و جزیره‌های تحت کنترول تایوان در بحر چین پروازهای روزانه داشته است.

ولی این پروازها در اول متشکل از یک یا دو طیارۀ کشفی بود اما پرواز روز شنبه توسط ۱۲ طیاره اجرا شد.

سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا در اعلامیه خود گفت که واشنگتن این روش جمهوریت مردم چین را که همسایگان خود را به شمول تایوان می‌ترساند با نگرانی دنبال می‌کند.

وزارت خارجۀ امریکا می‌افزاید که واشنگتن به اساس تعهد خود به حمایت از تایوان ادامه می‌دهد تا از خود دفاع کند.

اعلامیه می‌افزاید که امریکا بخاطر امنیت، شگوفایی و ارزش‌های مشترک در منطقه هند-پاسفیک در کنار دوستان و متحدان خود قرار خواهد داشت.

نقشه تایوان
نقشه تایوان

پیکنگ دربارۀ این اظهارات سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا هنوز واکنش نشان نداده است.

چین این مانورهای نظامی را درحالی اجرا می‌کند که جوبایدن رئیس جمهور جدید امریکا گفته است که در روابط با چین روی مسایل حقوق بشر، اختلافات تجارتی و اقدامات پیکنگ در برابر چگونگی انتشار ویروس کرونا تاکید خواهد شد.

تایوان و چین در نتیجۀ جنگ داخلی سال ۱۹۴۹ از هم جدا شده‌اند. چین تلاش می‌کند که تایوان را دوباره با خود یکجا کند.

پیکنگ گفته است که در صورت لزوم در این راستا از نیروی نظامی هم استفاده خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG