لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۴۷

مقامات: ۱۳۹۹، سال بد برای اقتصاد و تجارت افغانستان بوده است


کریمه حامد فاریابی وزیر اقتصاد افغانستان در حال ارائه گزارش از کارکرد یکساله این وزارت.

مقام‌های حکومت افغانستان یکی‌یکی روی صحنه می‌روند تا گزارش سالانه خود را از طریق مرکز رسانه‌های حکومت به ملت ارائه کنند.

کریمه حامد فاریابی وزیر اقتصاد با ارائه گزارش کارنامه یک‌ساله نهادهای تحت امر خود سال ۱۳۹۹ را برای اقتصاد افغانستان سال بدی خواند و گفت که در این سال ویروس کرونا پروژه‌های اقتصادی را با مشکل روبه‌رو کرد و باعث گسترش فقر و بیکاری شد.

به گفته او، امسال شیوع ویروس کرونا باعث افزایش چهار درصدی فقر در میان جمعیت‌های شهری و سه درصدی در میان کوچی‌ها شد.

خانم فاریابی در مورد مصرف بودجه وزارت‌خانه تحت امرش گفت: "از مجموع بودجه انکشافی در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۱۵۵.۱ میلیارد افغانی به مصرف رسیده است که ۸۳ درصد بودجه انکشافی سال مالی را احتوا می‌کند؛ یعنی ما ۸۳ درصد بودجه انکشافی خود را مصرف کردیم."

کريمه حامد فاریابی
کريمه حامد فاریابی

با این حال، خانم فاریابی گفت در سال مالی گذشته واردات در مقایسه با صادرات افغانستان هشت برابر افزایش داشت.

به گفته او، در حال حاضر در سراسر کشور ۲۱۸۵ موسسه دولتی و غیر دولتی فعالیت دارند که به طور سالانه حدود ۹۰۰ میلیون دالر مصرف می‌کنند.

در همین حال وزیر صنعت و تجارت با ارائه گزارش سالانه خود گفت که سال ۱۳۹۹ سال بدی بود، اما از برنامه‌های تاثیرگذار برای سال آینده خبر داد.

نثاراحمد غوریانی وزیر تجارت و صنعت گفت: "ما برای سال آینده در بخش صنعت و تجارت برنامه‌های خوب و قابل توجهی روی دست داریم و با تطبیق این برنامه‌ها می‌خواهیم هدفی را که در بخش صادرات تعیین کرده‌ایم، تا دو میلیارد دالر برسانیم."

نثار احمد غوريانی
نثار احمد غوريانی

آقای غوریانی گفت در حالی که ویروس کرونا این بخش را با بحران روبه‌رو کرد، اما با آن هم طرح ساخت ۳۰۰ کارخانه جدید در روی دست گرفته شده که در سال ۱۴۰۰ به اجرا گذاشته خواهد شد.

به گفته وی، در بخش مبارزه با فساد، ساده‌سازی اسناد و بالا بردن ظرفیت، کارهای خوبی صورت گرفته است، ولی هنوز هم نیاز به کارهای بیشتر در این زمینه وجود دارد.

به گفته آقای غوریانی، وزارت صنعت و تجارت در سال مالی ۱۳۹۹ تا ۹۱ درصد بودجه توسعه‌ای خود را مصرف کرد.

وی همچنین گفت که مشکلات موجود در برابر صنعتکاران تا حدودی حل شده و در حال تکمیل شدن است.

اما شماری از تاجران نسبت به اظهارات آقای غوریانی تردید دارند.

عبدالجبارصافی رئیس اتحادیه صنعتکاران افغانستان می‌گوید: "وزیر صاحب می‌گوید که مشکلات در برابر صنعتکاران وجود ندارد، و صنعت در حال پیشرفت است، اما ما با مشکلات زیادی دست به گریبان هستیم. ما حدود ۳۰۰ تاجر در جاهای کرایی کمپنی دارند و هر تاجر حدود ۵ هزار دالر کرایه می‌دهند. ما از رهبری جدید و از تمام حکومت می‌خواهیم که در بخش زمین با ما همکاری کنند."

برنامه حسابدهی حکومت به ملت در اول ماه جاری خورشیدی آغاز شد.

مقامات می‌گویند که این برنامه برای پاسخگویی مقام‌های حکومتی به مردم و کاهش فاصله میان مردم و حکومت به اجرا گذاشته می‌شود.

XS
SM
MD
LG