لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۸ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۰۶

روزنامهٔ افغانستان افزایش تهدیدها علیه خبرنگاران را بررسی کرده است


روزنامه‌های کابل

بیرون شدن شماری خبرنگاران از افغانستان به دلیل افزایش تهدیدهای امنیتی و ترورهای هدفمند و اظهارات اخیر شاه‌محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان، از موضوع‌های اصلی مورد بحث در سرمقاله‌ها و مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز دوشنبه (۶ دلو) کابل است.

  • افغانستان

روزنامه افغانستان با اشاره به افزایش تهدیدهای امنیتی علیه خبرنگاران و فعالان مدنی، خروج شماری خبرنگاران از کشور را بررسی کرده است.

روزنامه افزوده که خبرنگاران به دلیل این که به آسانی هدف حمله قرار می‌گیرند، شماری از آنان مجبور به ترک کشور شدند.

به نوشته افغانستان، اگرچه در چند سال گذشته ۱،۶۰۰ مورد خشونت با خبرنگاران ثبت شده، اما از آن جمله تنها به هشت مورد آن رسیدگی شده است.

روزنامه از اتحادیه‌های حمایت از خبرنگاران هم انتقاد کرده است که تا کنون نتوانسته‌اند پرونده‌های خبرنگاران را پیگیری کنند.

سرمقاله‌نویس روزنامه تاکید تأکید کرده که تهدیدهای امنیتی علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی حقیقت تلخی است که برای جلوگیری از آن باید گام‌های جدی برداشته شود. روزنامه به مورد مشخصی در این مورد اشاره نکرده است.

  • ویسا

روزنامه ویسا هم در سرمقاله خود با اشاره به افزایش ناامنی‌ها در کشور نوشته است که باشندگان کابل صبح را با انفجار ماین‌های مقناطیسی آغاز می‌کنند.

روزنامه تأکید کرده که موضوع قابل توجه این است که مسئولیت قتل‌های هدفمند را هیچ کسی برعهده نمی‌گیرد.

نویسنده ویسا افزوده که هدف حمله‌های هدفمند بیشتر کارمندان دولتی، چهره‌های رسانه‌ای، فعالان مدنی، خبرنگاران و عالمان دینی هستند.

نویسنده ابراز نگرانی کرده که وضعیت جاری باعث "بی‌اعتمادی کامل" در جامعه شده و این امر شماری را مجبور به ترک کشور کرده است.

سرمقاله‌نویس ویسا همچنین نوشته که اگرچه حکومت طالبان را عامل چنین قتل‌ها می‌داند، اما طالبان همواره انکار کرده و گفته‌اند که اشخاص مخالف صلح در داخل حکومت در عقب این قتل‌ها قرار دارند. به نوشته روزنامه، لازم است که حکومت جلو ترورهای هدفمند را بگیرد.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله خود با اشاره به اظهارات اخیر شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان درباره روند صلح افغانستان نوشته که سیاست پاکستان در مورد افغانستان تغییر نکنرده و به نظر نمی‌رسد که تغییر کند.

به نوشته روزنامه، پاکستان در فکر "افزون‌خواهی" است و در افغانستان شماری از آن به عنوان «نقش پاکستان» یاد می‌کنند.

به نوشته هیواد، آقای قریشی از جو بایدن، جمهوری جدید امریکا، خواسته که روند خروج نیروهای امریکایی را از افغانستان سرعت ببخشد و توافقنامه صلح با طالبان را اجرا کند - توافقنامه‌ای که این روزنامه دولتی آن را "توافقنامه‌ای بدنام" خوانده است.

به نظر روزنامه، پاکستان با دست‌پاچگی در پی حفظ امتیازات طالبان براساس این توافقنامه است.

XS
SM
MD
LG