لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۰۷

زنجیرهٔ قتل‌های هدفمند در افغانستان؛ موتر "سفارت ایتالیا" در کابل هدف قرار گرفت


آرشیف، انفجار کابل

در ادامۀ قتل‌های هدفمند و انفجارها در کابل صبح روز دوشنبه یک موتر مربوط به سفارت ایتالیا هدف ماین مقناطیسی قرار گرفت.

یک منبع در فرماندهی پولیس کابل که به علت حساسیت موضوع نمی‌خواهد نامش فاش شود به رادیوی آزادی گفت که در این رویداد هیچ آسیبی به کارکنان سفارت ایتالیا وارد نرسیده است.

منبع در این مورد جزئیات بیشتر ارائه نمی کند.

در همین حال فردوس فرامرز، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل تائید می‌کند که این انفجار در منطقۀ پروان دوم مربوط به ناحیۀ چهارم کابل صورت گرفته است.

فردوس فرامرز
فردوس فرامرز

آقای فرامرز به رادیوی آزادی گفت: "ساعت ۷ و ۳۵ دقیقۀ صبح امروز در ناحیه چهارم در منطقۀ پروان دوم بر یک موتر نوع لندکروزر انفجار صورت گرفته است. رویداد تلفات ندارد، اما خسارت مالی به همراه داشت."

با تماس‌های زیاد با سفارت ایتالیا در کابل این سفارت به تماس‌های ما پاسخ نداد.

این در حالیست که نزدیک به دو ماه پیش نیز یک موتر مربوط به سفارت روسیه در کابل هدف ماین قرار گرفت که در آن زمان وزارت خارجۀ روسیه تأیید کرد که در این انفجار یک دیپلومات این کشور زخمی شده است.

قتل‌های هدفمند و خشونت‌ها در حالی رو به افزایش اند که هیئت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر از هشت روز به این‌سو هیچ نشستی را در پیوند به پایان جنگ و تأمین صلح در افغانستان برگزار نکرده‌اند.

هیئت مذاکراتی دولت افغانستان طالبان را مسؤول توقف این گفت‌وگوها می‌داند، اما هیئت طالبان می‌گوید که هنوز هم مصروف بحث‌های درونی برای ترتیب و توحید آجندا هستند.

آرشیف، گفتگوهای میان افغانان در قطر
آرشیف، گفتگوهای میان افغانان در قطر

در همین حال یوسف کالا، رئیس سازمان علمای محمدیه و معاون پیشین رئیس جمهور اندونیزیا در دیدارش با هیئت گفت‌وگوکنندۀ دولت افغانستان می‌گوید، ادامۀ خشونت‌ها گفت‌وگوهای صلح را زیر سوال می‌برد.

وزارت دولت در امور صلح می‌گوید که آقای کالا در این دیدار ابراز امیدواری کرده که هر دو طرف با اعلام آتش بس صلح و امنیت را تأمین کنند.

ناجیه انوری، سخنگوی این وزارت می‌گوید: "معصوم ستانکزی، رئیس هیئت مذاکراتی جمهوری اسلامی افغانستان از صحبت‌های آقای کالا استقبال کرد و نقش آنان را در روند صلح مهم دانست. او گفت که آتش‌بس و گفت‌وگوهای تاثیرگذار اولویت هیئت مذاکراتی جمهوری اسلامی افغانستان است."

ناجیه انوری
ناجیه انوری

توقف قسمی گفت‌وگوهای صلح، افزایش قتل‌های هدفمند و شدت گرفتن جنگ همه در حالی اند که به تازگی حکومت افغانستان گفته است که طالبان برای فصل جدید جنگ آمادگی می‌گیرند و نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در حالت آماده باش هستند.

از سوی دیگر گروه طالبان می‌گوید که متعهد به ادامۀ و موفقیت گفت‌وگوهای صلح است، اما اگر این گفت‌‌وگوها به هر بهانه‌ای متوقف شود، گزینۀ دوم این گروه جنگ است.

XS
SM
MD
LG