لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۳۹

اداره راه آهن: نبود امنیت مشکل عمده در اجرای پروژه‌های زیربنایی است


راه آهن اندخوی‌آقینه

افغانستان کشوری که هنوز در آغاز راه توسعه راه آهن است، تلاش دارد که خود را به قطار سریع توسعه سیستم و حمل و نقل جهانی برساند.

رئیس اداره راه آهن این کشور می‌گوید ناامنی مانع اصلی شکل گرفتن سیستم ریل افغانستان شده است.

یما شمس امروز دوشنبه (۶ دلو) در جلسه گزارشدهی دولت به ملت به خبرنگاران گفت که کمبود تخصص و تجهیزات از دیگر مشکلات بر سر راه اجرای پروژه‌هایی زیربنایی در این زمینه است: "مشکل دوم ما در اجرای پروژه‌ها در برابر تمام پروژه‌های توسعه‌ای در کشور نبود امنیت است. حفظ امنیت پیمانکاران یا کسانی که با آنها در کشورهای خارجی کار می‌کنیم، برای ما دشوار است."

افغانستان در تلاش است که سیستم حمل و نقل خود را به سیستم ریلی منطقه و جهان وصل کند. تا حال در چند منطقه مرزی افغانستان خط آهن ساخته شده که این کشور را با سه کشور همسایه وصل می‌کند.

چندی پیش گفته شد که راه آهن اندخوی‌آقینه با همکاری ترکمنستان در حال تکمیل شدن است.

در ۱۲ ماه قوس خط آهن هرات‌خواف، بزرگترین شهر غربی افغانستان را با سیستم ریلی ایران وصل کرد. پیشتر از آن خط آهن مزارشریف‌حیرتان ساخته شده بود که افغانستان را با خط آهن ازبکستان پیوند می‌دهد.

در حال حاضر مجموع راه آهن افغانستان به ۲۴۱ کیلومتر می‌رسد، اما این کشور هنوز سیستم مرکزی راه آهن ندارد. پایتخت و شهرهای بزرگ این کشور با هم از طریق راه آهن ارتباط ندارند.

افتتاح خط آهن هرات‌خواف 10 12 2020
افتتاح خط آهن هرات‌خواف 10 12 2020

مسئولان اداره راه آهن می‌گویند از ۵،۳۰۰ کیلومتر راه آهن مورد نیاز افغانستان، ۳،۴۰۰ کیلومتر آن بررسی شده، ولی برای ساخت آن بودجه، تخصص و تجهیزات ندارد.

به گفته آنها، در نظر است که بخشی از خط آهن هرات‌خواف، که هنوز ساخته نشده، و همچنین کار ساخت راه آهن سپین بولدک‌کندهار‌تورخم در سال آینده خورشیدی آغاز شود.

XS
SM
MD
LG