لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۰۴

انتونیو گوترش: همه‌گیری کرونا سبب افزایش انکار هولوکاست شده است


انتونیو گوترش، منشی عمومی سازمان ملل متحد 

سرمنشی سازمان ملل متحد از جهانیان می‌خواهد تا در برابر گسترش نیو نازیسم و برتری‌جویی سفید پوستان، به صورت هماهنگ اقدام کنند.

انتونیو گوترش شب گذشته (۲۵ جنوری) همچنان گفت، تاسف‌بار است اما تعجب‌آور نیست که همه‌گیری ویروس کرونا باعث افزایش انکار هولوکوست یا قتل عام یهودیان در جنگ جهانی دوم، تحریف و دست کم گرفتن تاریخ شده است.

سرمنشی سازمان ملل متحد افزود، تبلیغاتی که یهودیان را با همه‌گیری ویروس کرونا مرتبط می‌دانند، به گونه مثال یهودها را متهم می‌کنند که به خاطر غلبه بر جهان تلاش برای ساختن ویروس کرده، مسخره است.

گوترش این سخنان را به مناسبت هفتاد و ششمین سالروز هولوکاست که ازسوی ملل متحد برگزار می‌شود، ابراز کرد.

آرشیف، محل قتل عام یهودیان در اوکراین
آرشیف، محل قتل عام یهودیان در اوکراین

این مناسبت امسال به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا به گونه مجازی برگزار شد.

هولوکاست به کشتار جمعی یهودیان در میان سال‌های ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۵ در اروپا گفته می‌شود. بر اساس آمارها تا ۶ میلیون یهودی در این جریان به دست آلمان نازی کشته شدند.

سرمنشی سازمان ملل متحد در بخشی از اظهارات دیروزش گفت که یهودی ستیزی امروز، مشابهت بیشتر به قرن چهاردهم دارد، هنگامی که یهودها به همه‌گیری طاعون متهم شده بودند.

انتونیو گوترش هشدار هم داد که برتری‌جویی سفید پوستان و گسترش نیو نازیسم پس از چندین دهه اکنون توجه بیشتری به خودش جلب کرده.

او به نگرانی و هشدار مقام‌های امریکایی هم اشاره کرد و گفت که نیو نازیسم اکنون در ایالات متحده و گوشه و کنار جهان در مقایسه با گذشته به صورت فزاینده بیشتر شده.

به باور گوترش، اکنون در برخی کشورها، نیو نازیسم روی پولیس و خدمات امنیتی نفوذ دارد و مفکوره‌های آن‌ها در برخی بحث‌ها، میان احزاب سیاسی شنیده می‌شود.

آرشیف، یابود از قربانیان تیراندازی بر بیماران یهودیان در سال ۱۹۴۱ در اوکراین
آرشیف، یابود از قربانیان تیراندازی بر بیماران یهودیان در سال ۱۹۴۱ در اوکراین

او افزود که برتری جویی سفید پوستان و مفکوره نیو نازیسم باید به عنوان یک حمله جهانی بر حقایق شمرده شود.

نیو نازیسم گروهی است که مفکورۀ ادولف هیتلر صدراعظم جرمنی در میان سال‌های ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ و همزمان با جنگ دوم جهانی را می‌پذیرد و از آن پشتیبانی می‌کند.

این گروه که یهود ستیزی، انکار هولوکاست، نژاد پرستی افراطی، بیگانه ‌هراسی، همجنس‌ گرایی و کمونست ستیزی را دنبال می‌‌کند، در برخی کشورهای اروپایی و امریکایی در حال حاضر فعال است.

XS
SM
MD
LG