لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۰۰

امریکا: القاعده در افغانستان نیرومندتر شده و به حمایت طالبان فعالیت می‌کند


آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد.

وزارت خرانه‌داری امریکا در نامه‌ای به وزارت دفاع این کشور از فعالیت‌ها و منابع مالی شبکه القاعده و گروه داعش در افغانستان پرده برداشته است.

نامه‌ای که به تازگی از سوی گریگوری سالیوان بازرس کل وزارت خزانه‌داری امریکا به وزارت دفاع این کشور فرستاده شده در پیوند به فعالیت‌ها و تأمین مالی القاعده و داعش در افغانستان، در آن پرداخته شده است.

در این نامه به امضای گریگوری سالیوان، بازرس کل وزارت خزانه‌داری امریکا آمده: "القاعده از سال ۲۰۲۰ بدین‌سو در افغانستان نیرومندتر شده و با حمایت طالبان و با این گروه به گونه مشترک به فعالیت خود ادامه داده است."

در این نامه آمده است که القاعده هنوز از طرفداران خود و افرادی که معتقدند کمک‌های آنها برای اهداف بشردوستانه و خیرخواهانه استفاده می‌شود، کمک دریافت می‌کند.

وزارت‌ خزانه‌داری امریکا همچنین نوشته که شبکه القاعده از روابط خود با گروه طالبان همچنان بهره می‌برد.

بازرس کل وزارت خزانه‌داری امریکا افزوده که اعضای ارشد شبکه حقانی در حال مذاکره برای تشکیل یک واحد جدید از شبه‌نظامیان خود به کمک شبکه القاعده هستند.

او معتقد است که گروه‌های وابسته به القاعده در شبه‌قاره هند و شماری دیگر از گروه‌های تروریستی از جمله طالبان پاکستان از خط دیورند میان افغانستان و پاکستان به عنوان پناهگاه بهره می‌برند.

براساس این یادداشت، طالبان و القاعده از ماه می سال ۲۰۲۰ نشست‌های منظمی داشته و روابط خود را تقویت کرده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا از رشد القاعده در افغانستان اظهار نگرانی و تاکید کرده که هیچ نشانه‌ای از قطع ارتباط طالبان با این شبکه وجود ندارد.

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان می‌گوید که طالبان و القاعده هنوز با هم ارتباط و همکاری گسترده دارند: "بدون تردید که طالبان ارتباط خود را با القاعده و دیگر شاخه‌های مهم این شبکه مانند شبه‌قاره هند قطع نکرده‌اند. حالا که این مسئله به گونه جدی مطرح شده، ممکن دو دلیل داشته باشد: یکی فشار آوردن بر طالبان برای اعلام قطع رابطه با طالبان و زمینه‌سازی برای اجرای توافق‌نامه حاصل شده بین طالبان و ایالات متحده. دیگری این است که ممکن در این اواخر حکومت جدید امریکا در برخی از توافق‌ها در این زمینه تغییرات بیاورد و گام‌های جدی را در این راستا بردارد."

رحمت‌الله نبیل رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان
رحمت‌الله نبیل رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان

طالبان این گزارش وزارت خزانه‌داری امریکا را رد کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی این گروه در پیامی به رادیو آزادی گفته که القاعده در افغانستان حضور ندارد.

مجاهد همچنین گفته كه هدف این گونه گزارش‌ها تضعیف توافق دوحه است، ولی طالبان به این توافق پابند هستند.

اما وزارت دفاع افغانستان می‌گوید طالبان با نقض توافق‌نامه دوحه، با حفظ روابط خود با القاعده، به حملات خود ادامه می‌دهند.

فواد امان معاون سخنگوی این وزارت در پیامی به رادیو آزادی گفت: "طالبان برخلاف صلح و توافق‌نامه دوحه با القاعده ارتباط خود را قطع نکردند. این روابط روز به روز در حال افزایش است. شبکه‌های تروریستی، به ویژه القاعده، همراه با طالبان، همچنان به اعمال تروریستی خود در برابر مردم ادامه می‌دهند، و این نقض وعده‌ها در واقع برای مردم مسئله نگران‌کننده است."

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

گروه طالبان در توافق‌نامه ۲۹ می با امریکا متعهد شد که روابط خود با القاعده و دیگر گروه‌های هراس‌افگن را قطع می‌کند و به هیچ گروه تروریستی اجازه نمی‌دهد که از خاک افغانستان علیه امریکا و متحدان آن استفاده کند.

دولت جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا گفته است که این توافق‌نامه را دوباره بررسی می‌کند.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، از بررسی این توافق‌نامه استقبال کرده و خواستار قطع روابط طالبان با دیگر گروه‌های هراس‌افگن شده است.

XS
SM
MD
LG