لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۵۶

سفیر امریکا در سازمان ملل: بایدن از حکومت‌های جداگانهٔ اسراییل و فلسطین حمایت می‌کند


ریچارد میلز، سرپرست سفیر امریکا در سازمان ملل متحد

سرپرست سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد می‌گوید، اداره رئیس جمهور جو بایدن از دولت‌های جداگانه فلسطینیان و اسرائیل حمایت می‌کند.

ریچارد میلز دیروز سه‌شنبه (۲۶ جنوری) به شورای امنیت سازمان ملل گفت، پالیسی اداره بایدن برای شرق میانه از ایجاد دو دولت جداگانه برای اسراییل و فلسطینیان حمایت می‌کند که دو طرف روی آن توافق کنند.

میلز گفت که ایجاد این دولت‌های جداگانه زمنیه را مساعد خواهد کرد تا دو طرف در کنار هم در صلح و رفاه به سر ببرند.

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا
جو بایدن، رئیس جمهور امریکا

او افزود که اداره بایدن قصد دارد کمک‌های بشردوستانه به فلسطینیان را از سرگیرد و برای ازسرگیری ماموریت‌های دیپلوماتیک خود که در زمان اداره ترمپ متوقف شده بود، هم اقداماتی را روی دست گیرد.

اداره دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین چهار سال پیش اعلام کرد که واشنگتن بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسراییل به رسمیت می‌شناسد و سفارت امریکا را از تل‌آویو به بیت‌المقدس انتقال داد.

اسراییل در آن زمان از این اقدام امریکا استقبال کرد اما این اقدام در میان فلسطینیان و برخی کشورهای دیگر انتقادهای شدید را برانگیخت.

ریچارد میلز به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که واشنگتن سایر کشورها را به عادی سازی روابط با اسراییل تشویق خواهد کرد.

در همین حال تنظیم کننده امور صلح سازمان ملل متحد برای شرق میانه از اسراییل خواسته که با فلسطینیان برای دسترسی به واکسین ضد ویروس کرونا همکاری کند.

تور وینیسلاند دپیلومات ارشد ناروژی که ماه گذشته به این سمت تعیین شد، از اسراییل ستایش کرد که در همکاری با سازمان ملل متحد تجهیزات طبی را به غزه، بیت‌المقدس و کرانه غربی کمک می‌کند.

کمپاین واکسین کرونا در اسراییل
کمپاین واکسین کرونا در اسراییل

اسراییل کمپاین بزرگی را برای جلوگیری از همه‌گیری ویروس کرونا آغاز کرده است و تا هنوز به دونیم میلیون شهروندش واکسین ضد این ویروس را هم تطبیق کرده است.

ریاض المالکی وزیر خارجه اداره فلسطین اسراییل را متهم کرده که به فلسطینیان مستقر در قلمروش واکسین ضد ویروس کرونا را تطبیق نکرده است.

گیلاد ایردان سفیر اسراییل در سازمان ملل متحد این اتهام‌ها را بی اساس خوانده است.

XS
SM
MD
LG