لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۱۹

افغانستان

۸ سازمان حقوق بشری در ایران افزایش حمله‌ها بر فعالان مدنی در افغانستان را محکوم کردند

آرشیف، انفجار در کابل

هشت سازمان حقوق بشری در ایران، افزایش حمله‌ها بر غیرنظامیان و فعالان مدنی در افغانستان را محکوم کردند.

این نهادها با نشر بیانیۀ مشترک، خواهان جلوگیری از حمله‌های هدفمند بر فعالان حقوق بشری، خبرنگاران و افراد ملکی در افغانستان شدند.

کمپاین حقوق بشر در ایران، سازمان عرصه سوم، سازمان اتحاد برای ایران، انجمن دفاع از حقوق بشر آذربایجانی‌ها در ایران و انجمن حقوق بشر کردستان در ایران از جمع امضا کننده‌های این بیانیۀ مشترک اند.

در سه ماه گذشته به شمول الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در هلمند، حداقل پنج خبرنگار جان‌های‌شان را در حمله‌های هدفمند در افغانستان از دست داده‌اند.

درهمین حال مجیب خلوتگر رئیس اجرایی نی یا دیدبان حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان در صحبت با رادیو آزادی خواهان محکمه علنی افرادی شده که به اتهام دست داشتن در قتل خبرنگاران بازداشت شده‌اند.

خلوتگر گفت: "ما خواهان محکمه علنی آن‌های استیم که به اتهام کشتن خبرنگاران یا به اتهام خشونت علیه خبرنگاران بازداشت شده‌اند. خانواده رسانه‌ها و برخی مردم اعتماد شان را بر ارگان‌های عدلی قضایی از دست داده‌اند."

دفتر مطبوعاتی ستره محکمه افغانستان از تبصره در مورد محکمه علنی افراد بازداشت شده در پیوند به قتل و خشونت علیه خبرنگاران خودداری کرد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

خلیلزاد با هیئت مذاکراتی حکومت افغانستان در دوحه دیدار کرده است

شریفه زرمتی وردک

زلمی خلیلزاد نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان با اعضای هیئت مذاکراتی دولت این کشور در دوحه دیدار کرده است.

شریفه زرمتی وردک، یک عضو این هیئت در پیام ویدیویی در این باره امروز جزئیات داد.

او گفت: "در نشست با آقای خلیلزاد در بارۀ تسریع روند مذاکرات و حمایت از آن تاکید شد. همچنان درمورد نقش ملل متحد، تقویت اجماع منطقه‌ای و پایان جنگ و خشونت بحث شد."

زلمی خلیلزاد پیش از سفر به دوحه در کابل بود و در دیدار با رهبران حکومت افغانستان و چهره‌های سیاسی بیرون از حکومت طرحی را برای تسریع مذاکرات صلح ارائه کرد.

مذاکرات میان هیئت‌های دولت افغانستان و طالبان بر اساس توافق امریکا و طالبان در ۱۲ ماه سپتمبر پارسال در دوحه پایتخت قطر افتتاح شد.

امریکا برای ۷ زن جان‌باخته در افغانستان، جایزۀ شجاعت اعطا می‌‌کند

نشان وزارت امور خارجه ایالات متحده

قرار است وزارت خارجۀ امریکا جایزۀ بین‌المللی زنان شجاع را به طور افتخاری برای هفت تن از فعالان زن در افغانستان که جان‌های شان را در رویدادهای مختلف از دست داده اند، اعطا کند.

سفارت امریکا در کابل در خبرنامه ای امروز گفت که این جایزه‌ها در مراسمی به میزبانی انتونی بلینکن وزیر خارجۀ ایالات متحده روز دوشنبه هفتۀ آینده تفویض خواهد شد.

امسال جایزۀ بین‌المللی افتخاری زنان شجاع از سوی وزارت خارجۀ امریکا به فاطمه نتاشه خلیل یک مقام کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، جنرال شمیلا فروغ مسئول بخش جندر ریاست عمومی امنیت ملی، ملاله میوند خبرنگار تلویزیون انعکاس در ننگرهار، فرشته کوهستانی فعال مدنی در کاپیسا، مریم نورزاد قابله در میدان وردک، فاطمه رجبی پولیس مبارزه با مواد مخدر در غزنی و فرشته دختر یک محافظ اداره زندان‌های افغانستان داده می‌شود.

این جایزه به شماری از فعالان زن کشورهای دیگر از جمله برما، بلاروس، وینزوئلا و ترکیه نیز اعطا می‌شود.

پارسال جایزۀ زنان شجاع وزارت خارجۀ امریکا را از افغانستان ظریفه عفاری شاروال میدان شهر ولایت میدان وردک دریافت کرده بود.

شماری از هواداران حزب اسلامی امروز در کابل راه‌پیمایی کردند

هواداران حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار

شماری از هواداران حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار امروز طی راه پیمایی در کابل خواستار رهایی زندانیان این حزب و توقف قتل های هدفمند شدند.

آقای حکمتیار در سخنرانی به حامیانش ، حکومت افغانستان را متهم کرد که بر اساس توافق صلح با حزب اسلامی، زندانیان این حزب را رها نکرده است.

سلسلۀ مظاهرۀ صلح‌آمیز را امروز آغاز کردیم و تا زمانی ادامه خواهد یافت که وضعیت دردآور جاری، جنگ، ناامنی، ترور‌های هدفمند و بحران خونین فعلی برای همیش پایان نیابد."

حکومت افغانستان در بارۀ این اظهارات آقای حکمتیار هنوز چیزی نگفته، اما قبلاً گفته بود که گام‌های در راستای تطبیق توافقنامۀ صلح با حزب اسلامی برداشته شده است.

آنها این توافقنامه را در ماه سپتمبر سال ۲۰۱۶ امضاء کردند.

حکومت افغانستان، طالبان را در قتل‌های هدفمند درکشور دخیل می‌داند، اما طالبان این ادعا را رد می‌کنند.

تأیید مجازات اعدام برای عاملان حمله بر پوهنتون کابل

عاملان حمله بر پوهنتون کابل

محکمۀ استیناف رسیدگی به جرایم تروریستی زندان بگرام، مجازات اعدام برای عاملان حمله بر پوهنتون کابل را تأیید کرده است.

احمد فهیم قویم سخنگوی ستره محکمۀ افغانستان شام دیروز(۱۴ حوت) به رادیو آزادی در این باره جزئیات داد.

آقای قویم گفت: "عادل معروف به آرش و طلحه عامل و طراح اصلی حمله تروریستی بر پوهنتون کابل قبلاً از طرف محکمۀ ابتداییه مربوطه به اشد مجازات یعنی اعدام محکوم شده بودند که اخیراً حکم محکمۀ ابتداییه از طرف محکمۀ استیناف مربوط مورد تایید قرار گرفت."

در حملۀ مسلحانه به پوهنتون کابل در ماه عقرب امسال دست کم ۲۲ تن کشته شدند.

مسئولیت این حمله را داعش پذیرفته بود.

آقای قویم گفت که محکمۀ استیناف، عبیدالله مشهور به عماد یکی از دوستان عادل را نیز به جرم دست داشتن در دیگر رویدادهای تروریستی به اعدام محکوم کرده است.

"برای حفاظت از خبر‌نگاران افغانستان به اقدام‌های فوری و عملی نیاز است"

الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در هلمند که در انفجار ماین مقناطیسی بر موترش کشته شد (راست) و یما سیاووش گرداننده برنامه‌های سیاسی شبکه تلویزیونی طلوع نیوز.

سازمان خبرنگاران بدون مرز، خواستار توقف کشتار خبرنگاران در افغانستان شده است.

رضا معینی مسؤل بخش افغانستان و ایران در این سازمان عصر روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت: "برای حفاظت از روزنامه‌نگاران در افغانستان به اقدام‌های فوری و عملی نیاز است"

آقای معینی افزود: ما از مقامات حکومت افغانستان خواهان تحقیق و بررسی جدی هستیم و از جامعه جهانی به ویژه سه کشور ایالات متحدۀ امریکا، آلمان و فرانسه که در روزهای اخیر نگرانی خود را از گسترش حمله به ژورنالیستان و رسانه‌ها اعلام کرده اند می‌خواهیم از فراخوان سازمان گزارشگران بدون مرز به دادستان دیوان کیفری بین‌المللی برای افزودن جنایات اخیر بر تحقیق و بررسی در باره افغانستان حمایت کنند."

نگرانی در مورد کشتار خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در افغانستان پس از آن دیگر هم افزایش یافت که سه کارمند زن تلویزیون خصوصی انعکاس در دو حملۀ جداگانه روز سه شنبه در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار جان باختند.

داعش مسؤلیت این حمله‌ها را پذیرفته است.

حداقل ۱۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای به‌شمول الیاس داعی خبرنگار رادیوآزادی در حمله‌های هدفمند در افغانستان در سال روان هجری شمسی کشته شده اند.

غنی و سفیران کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا در بارۀ روند صلح افغانستان بحث کردند

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور محمداشرف غنی و سفیران کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا و برخی کشورهای دیگر در بارۀ گام‌های بعدی در پروسه صلح افغانستان بحث کردند.

در خبرنامۀ ارگ در این باره جزئیات داده نشده است.

به اساس خبرنامه، در این دیدار به روز پنجشنبه در مورد اجماع منطقه ای و بین‌المللی در خصوص صلح و مسایل دیگر نیز بحث شده است.

در این حال نمایندگی اتحادیۀ اروپا در افغانستان در توییترش نوشته است که با رئیس جمهور غنی و امرالله صالح معاون اولش گفتگوی سازنده داشته اند و در این ملاقات نگرانی خود را در مورد قتل‌های هدفمند ابراز کردند.

به اساس گزارش‌ها، قتل‌های هدفمند خبرنگاران، فعالان مدنی، علمای دینی و کارمندان دولتی در این اواخر در افغانستان افزایش یافته است.

در تازه‌ترین مورد سه کارمند زن تلویزیون خصوصی انعکاس در دو حملۀ جداگانه در شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار روز سه شنبه کشته شدند.

مسئولیت این حمله‌ها را داعش پذیرفته است.

افراد مسلح ناشناس ۷ کارگر یک فابریکۀ گچ‌سازی را در ننگرهار کشته اند

آرشیف

مقام‌های محلی ننگرهار می‌گویند هفت کارگر یک فابریکۀ گچ‌سازی ازسوی افراد مسلح ناشناس کشته شده اند.

جمعه‌گل همت قوماندان امنیه این ولایت گفت که این واقعه شب گذشته رخ داده است.

اجمل عمر عضو شورای ولایتی به رادیو آزادی گفت که افراد کشته شده از قوم هزاره اند.

مسئولیت این حمله را کسی یا گروهی بدوش نگرفته است.

اما گروه داعش قبل از این، چنین حمله ای را در ماه جنوری بر کارگران هزاره در کویتۀ پاکستان انجام داده.

در یک رویداد دیگری امروز، یک داکتر زن دراثر انفجار ماین چسپکی درشهر جلال آباد کشته و دختر وی زخمی شد.

عطاء‌الله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار می‌گوید، بمب مقناطیسی به موتر ریکشایی که این خانم را انتقال می‌داد چسپانده شده بود.

برف‌کوچ در خواهان بدخشان جان ۲۰ کارگر یک معدن طلا را گرفته است

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

درنتیجه یک برف‌کوچ در قریه زرند‌آب ولسوالی خواهان ولایت بدخشان، نزدیک به ۲۰ کارگر یک معدن طلا کشته و زخمی شدند.

محمد ذکریاسودا والی ولایت بدخشان به رادیو آزادی گفت که پس از چاشت امروز (پنجشنبه، ۱۴ حوت) در نتیجه رانش یک کوه همراه با برف‌کوچ در قریه زرندآب ولسوالی خواهان این ولایت، ۱۵ کارگر یک معدن طلا که مصرف ریگ‌شویی بودند جان باختند و ۵ تن دیگرشان زخم برداشته اند.

آقای سودا افزود که این آمار ابتدایی است، شبکه‌های مخابراتی هم درساحه کار نمی‌کند ممکن باگذشت زمان آمار و ارقام جان‌باخته‌گان تغییر کند.

والی بدخشان می‌گوید در ساحه ای که این رویداد رخ داده است مربوط به مخالفان مسلح حکومت است و افرادی که کشته و زخمی شده اند افراد ملکی هستند.

برخورد نیروهای امنیتی و طالبان در غور، ۱ کشته و ۳ زخمی برجا گذاشته است

نیروهای امنیتی افغانستان

در برخورد بین نیروهای امنیتی و جنگجویان طالبان درغور یک تن کشته و سه تن زخمی شده اند.

محمد موسی کلیم ولسوال دولتیار به رادیو آزادی گفت که جنگجویان طالبان بعد از آنکه پوستۀ تالاشی مسافرین را در شاهراه غور-کابل ایجاد کردند نیروهای امنیتی مانع آنان شده اند.

به گفته آقای کلیم در این درگیری 1 جنگجو طالب کشته، ودوتن به شمول یک نیروی امنیتی زخمی شده اند.

" مسیرشاهراه غور-کابل در فاصله 13 کیلومتری شرق تعمیر ولسوالی دولتیار نزدیک های قریه نو آباد آنجا طالبان آمده بودند مسیر راه را گرفتند، مسافرین تلاشی میکردند بعد پولیس دولتیار به ساحه رفته درگیرشدند از آنها یکتن کشته دوتن زخمی و یک نیروی امنیتی نیز زخم برداشته و طالبان فرار کردند."

اما اعلامیۀ پولیس غور می گوید که در این درگیری سه جنگجوی طالبان کشته و چهار تن دیگر زخمی شده اند.

اعلامیه میافزاید که در این درگیری به نیروهای امنیتی آسیب نرسیده است.

طالبان تا اکنون ابراز نظر نکردند.

شاهراه غور-هرات پس از ۲۰ روز مسدود بودن، دوباره گشوده شد

آرشیف

شاهراه غور-هرات که از ۲۰ روز بدین‌سو مسدود بود، دوباره گشوده شد.

این شاهراه در نتیجۀ عملیات نیروهای دولتی مسدود شده بود. مقام‌ها گفتند که طالبان در مسیر راه ماین‌گذاری کرده‌اند.

عبدالقادر ولی‌زادۀ قوماندان امنیه غور به رادیو آزادی گفت که این راه با میانجیگری موسفیدان و بزرگان قومی شام دیروز (۱۳ حوت) گشوده شد.

قیمت مواد خوراکی در اثر مسدود بودن شاهراه بلند رفت.

یک داکتر زن و ۷ کارگر در رویدادهای جداگانه در ننگرهار کشته شدند

موقعیت ننگرهار در نقشه افغانستان

مقام‌های محلی ننگرهار می‌گویند در اثر یک انفجار هدفمند در جلال‌آباد یک داکتر زن کشته شده است.

عطاءالله خوگیانی سخنگوی والی می‌گوید، بمب مقناطیسی در موتر ریکشای که این خانم را انتقال می‌داد، چسپانیده شده بود.

یک طفل زخمی شده است.

آقای خوگیانی گفت که خانم داکتر در بخش ولادی نسایی یک شفاخانۀ خصوصی در جلال آباد کار می‌کرد.

کدام کسی یا گروهی هنوز مسئولیت این حمله را بدوش نگرفته است.

در یک رویداد دیگر، هفت کارگر یک فابریکۀ گچ شب گذشته (۱۳ حوت) در ولسوالی سرخرود ننگرهار ازسوی افراد مسلح ناشناس کشته شده‌اند.

جمعه گل همت قوماندان امنیه به رسانه‌ها گفت که ۴ نفر مظنون در ارتباط به این رویداد بازداشت شده‌اند.

در حمله‌های دو روز پیش که مسئولیت آن را گروه دولت اسلامی داعش به عهده گرفت، سه تن از کارمندان زن در رادیو تلویزیون انعکاس در جلال‌آباد کشته شدند.

وزارت زراعت: طرح بدیل کشت کوکنار در افغانستان راه‌اندازی شده است

مزرعه کوکنار در افغانستان

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری از راه‌اندازی برنامه‌ی‌ خبر می‌دهد که از طریق آن دهقانان می‌توانند فرآورده‌های زراعتی با ارزش را به عنوان بدیل کوکنار‌ کشت کنند.

در اعلامیه وزارت زراعت، آبیاری و مالداری آمده که این‌ وزارت، سازمان بین‌المللی INL (دفتر امور بین‌المللی مواد مخدر و اجرای قانون ایالات متحده) و اداره انکشافی سازمان ملل متحد (UNDP) در افغانستان قصد دارند تا فعالیت‌های پروژه رشد زراعت و انکشاف روستایی (CBARD) را به مناطق جدید گسترش دهند.

این پروژه زیر نام "رشد زراعت و انکشاف روستایی - دسترسی به معیشت مشروع" است و در محله‌های که کوکنار زیاد کشت می‌شود، به منظور کشت میوه‌ها و سبزی‌های با ارزش زراعتی دهقانان راه‌اندازی شده‌است.

این پروژه قرار است از سوی اداره انکشافی سازمان ملل متحد و نهاد «ریشه‌های صلح» یا «RoP» که در بخش زراعت و ماین پاکی کار‌می‌کند، تطبیق شود.

هزینه آن ۳۰ میلیون دالر است و از سوی دفتر امور بین المللی مواد مخدر و اجرای قانون ایالات متحده (INL) پرداخت می‌شود، هدف از آن ارایه کشت بدیل برای کوکنار و کاهش فقر در ولایت‌های بادغیس، فراه، کندهار، بلخ، لغمان و ننگرهار است و به مدت پنج سال تطبیق خواهد شد.

نشست هیئت رهبری شریکان بین‌المللی افغانستان برگزار شد

وزارت مالیه افغانستان

نشست هیئت رهبری شریکان بین‌المللی افغانستان (Heads of Donor Agencies Meeting) برگزار شد.

وزارت مالیه افغانستان‌ می‌گوید این‌ نشست از طریق ویدیو کنفرانس و به رهبری نذیر کبیری معین پالیسی وزارت مالیه با نمایندگان شریکان بین‌المللی افغانستان (Heads of Donor Agencies Meeting) برگزار شد.

فرید نوخت مسوول مطبوعاتی این وزارت به رادیو آزادی گفت که در این‌ نشست رئیسان ۵۰ نهاد انکشافی خارجی، نماینده سازمان ملل متحد و برخی سازمان‌های بین‌المللی‌ دیگر اشتراک کرده بودند.

به‌ گفته آقای نوخت در این نشست مقام‌های وزارت مالیه در مورد تغییرات مثبت اخیر در وزارت مالیه، بهبود در مدیریت و کارایی کمک‌ها، اصلاحات اساسی در ساختار وزارت مالیه و حضور زنان در رهبری و بخش‌های کلیدی این وزارت معلومات داده‌شد.

همچنان نمایندگان شریکان بین‌المللی حمایت خویش از ایجاد میکانیزم مشترک تطبیق تعهدات سند چارچوب مشارکت افغانستان (APF) میان ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری و وزارت مالیه را اعلام کردند.

تلاش‌ها برای ایجاد کمیسیون امنیتی مشترک میان افغانستان و ترکیه

آرشیف، بیرق‌های افغانستان (چپ) و ترکیه

امیر محمد رامین سفیر افغانستان در ترکیه از تلاش‌ها برای ساختن یک کمیسیون امنیتی و دفاعی دوجانبه میان افغانستان و جمهوری ترکیه خبر می‌دهد.

آقای رامین که در همایش تجلیل از روز ملی نیروهای امنیتی افغانستان در انقره سخن می‌گفت تاکید کرد که تلاش‌ها برای ایجاد یک کمیسیون امنیتی – نظامی میان کابل و انقره ادامه دارد و پس از نهائی شدن این طرح وزارت دفاع ترکیه نقش پر رنگی در تامین امنیت افغانستان خواهد داشت.

شاکر احمدی اتشه نظامی وزارت دفاع ملی در ترکیه نیز نقش ترکیه را در آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان بسیار موثر و تلاش‌های این کشور را صادقانه می‌خواند.

ترکیه همکاری‌های نزدیکی با نیروهای امنیتی افغانستان دارد و همه ساله صدها نیروی امنیتی افغانستان در نهادهای آموزشی این کشور آموزش‌های نظامی می‌بینند.

وزارت خارجه امریکا: حمله بر خبرنگاران در افغانستان غیر قابل تحمل است

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا

وزارت خارجه امریکا می‌گوید، حمله بر خبرنگاران در افغانستان را تحمل کرده نمی‌توانند و باید به این حمله‌ها پایان داده شود.

نِد پرایس سخنگوی این وزارت دیروز (۳ مارچ) این سخنان را در یک کنفرانس خبری در واشنگتن در پاسخ به پرسشی درباره کشته شدن سه خبرنگار رادیو و تلویزیون انعکاس در ننگرهار بیان کرد.

او گفت، عاملان حمله به این گونه می‌خواهند که آزادی بیان را که در ۲۰ سال گذشته در افغانستان پیشرفت داشته، از بین ببرند.

نِدپراس افزود که آن‌ها می‌خواهند درباره این گونه قتل‌های وحشیانه تحقیقات شفاف راه‌اندازی شود.

او گفت: "ما از حکومت می‌خواهیم که از آزادی بیان دفاع و از خبرنگاران حفاظت کند. با عاملان این حمله‌ها تصفیه حساب شود. به اعمال دهشت افگنی به شمول این رویداد پایان داده شود که بر ضد غیر نظامیان راه اندازی می‌شود."

سه کارمند رادیو و تلویزیون انعکاس که بعد از ظهر سه‌شنبه در نتیجۀ دو رویداد جداگانه مورد اصابت گلوله قرار گرفته، کشته شدند، دیروز به خاک سپرده شدند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG