لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۵۴

هشت صبح: سرنوشت صلح و جنگ افغانستان به دست کیست؟


روزنامه‌های کابل

تاخیر در آغاز مذاکرات دور دوم صلح و سفر هیئت طالبان به ایران، از موضوع‌های اصلی مورد بحث در سرمقاله‌ها و مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود با در پاسخ به پرسش که "سرنوشت صلح و جنگ افغانستان به دست کیست؟"، نوشته در حالی‌که ۲۰ روز از شروع دور دوم مذاکرات صلح در دوحه می‌گذرد، هنوز هیئت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان گفتگوها را از سر نگرفته‌اند.

روزنامه همچنین با اشاره به سفر شماری از اعضای هیئت مذاکره‌کننده طالبان به ریاست ملا برادر معاون سیاسی این گروه به تهران نوشته است که طالبان هرچه بگویند این حقیقت را پنهان نمی‌توانند که این سفر با چگونگی گفتگوهای صلح دوحه و ابهام جدید در سیاست امریکا در قبال صلح با طالبان پیوند دارد.

به نظر نویسنده هشت صبح، با به میان آمدن دولت جدید در امریکا، فشارها بر گروه طالبان بیشتر شده است و به همین دلیل این گروه می‌خواهد با سفر به تهران نشان دهد که در منطقه تنها نیست.

  • مسیر

روزنامه مسیر در سرمقاله خود دلیل تاخیر در مذاکرات صلح را در این دیده که امریکا تفاهمنامه صلح را ارزیابی می‌کند و زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان راهکار مشخصی برای ادامه ماموریت خود به دست نیاورده است.

روزنامه دلیل تأخیر از سرگیری مذاکرات صلح در دوحه را در همین موضوع دانسته است.

سرمقاله‌نویس مسیر افزوده است حالا که قرار است توافقنامه صلح امریکا و طالبان ظرف سه هفته بررسی شود، وضعیت مذاکرات دوحه در این مدت به همین گونه خواهد بود.

نویسنده پیش‌بینی کرده که پس از بررسی این توافق روند گفتگوها جدی و فشار بر هر دو طرف بیشتر می‌شود.

به نظر مسیر، در این صورت هر دو طرف گفتگو از برخی پیش‌شرط‌های سخت خود عقب‌نشینی و بر سر بعضی مسایل دیگر توافق خواهند کرد.

به باور روزنامه، مذاکرات دوحه طبیعی و در میان افغان‌ها نیست، بلکه تحت فشار امریکا پیش می‌رود.

نویسنده مسیر تاکید کرده که لازم است هر دو طرف برای صلح تلاش‌های واقعی کنند.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله خود از "گشایش روزنه جدید در روابط امریکا و افغانستان" سخن گفته و افزوده که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا به دولت افغانستان اطمینان داده که برای باز شدن این روزنه جدید طرح جامع روی دست دارد.

نویسنده با اشاره به بررسی توافقنامه صلح با نوشته که این امر به این دلیل مهم است که هیچ‌یک از تعهدات طالبان عملی نشده و این گروه به حمله‌ها و قتل‌های هدفمند ادامه می‌دهد، باعث نگرانی گسترده‌ای در داخل و خارج کشور شده است.

نویسنده هیواد افزوده که پس از این جامعه جهانی بر مبارزه با مرکزهای تروریستی تمرکز بیشتر خواهد کرد چرا که این پدیده نه تنها برای صلح در افغانستان، بلکه برای امنیت منطقه و جهان تهدید جدی است.

نویسنده تأکید کرده که تلاش‌های صلح هر چه زودتر خاتمه یابد و طرف‌های درگیر بجای نبرد مسلحانه، کسب اعتماد مردم را به عنوان راه رسیدن به قدرت در نظر گیرند.

XS
SM
MD
LG