لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۴۳

وال ستریت ژورنال: پنتاگون شمار نیرو‌های امریکایی در افغانستان و عراق را دوباره ارزیابی می‌کند


شماری از روزنامه های جهان
  • وال ستریت ژورنال

روزنامه وال ستریت ژورنال به ارزیابی استراتژی دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین امریکا در مورد افغانستان از سوی اداره فعلی پنتاگون تمرکز کرده است.

به نوشته روزنامه، لوید آستن وزیر دفاع قرار است شمار نیرو‌ها را در افغانستان و عراق دوباره ارزیابی کند.

دونالد ترمپ در آخرین روز‌های کاری‌اش در هر یک از این دو کشور، شمار سربازان امریکایی را تا ۲،۵۰۰ تن کاهش داد.

وال ستریت ژورنال می‌نویسد، لوید آستن با مسایل زیادی در مورد نیرو‌های امریکایی در جهان روبرو است زیرا ترمپ از افغانستان و عراق، سه سه هزار نظامی را کاهش داد و چالشی را برای اداره فعلی در قصر سفید به ارث گذاشت، اینکه هر دو جنگ طولانی را چگونه مدیریت کند.

در ادامه آمده که وزیر دفاع امریکا، با سخنانش در مورد ارزیابی استراتژی‌های امریکا در افغانستان و عراق، نظریه‌اش را در مورد تهدید‌های امنیتی این دو کشور به نحوی مبهم گذاشت.

به نوشتۀ روزنامه، لوید آستن در مورد شمار نیرو‌ها و ظرفیت‌های نظامی که در عراق و افغانستان نیاز اند، توصیۀ نکرد.

  • واشنگتن پست

روزنامه واشنگتن پُست، نوشتۀ رویا رحمانی سفیر افغانستان در ایالات متحده را نشر کرده.

رحمانی در این مطلب نوشته که امریکا باید با افغانستان کمک کند تا صلح برای نسل‌های آینده برقرار شود.

در ادامه آمده، زیبایی دموکراسی در همین است که با مخالفان تان هم کار کرده بتوانید.

اما به نوشته رویا رحمانی افغانستان تنها با مخالفت‌ها دست و پنجه نرم نمی‌کند بلکه جنگ هم است و خشونت‌های دوامدار، دموکراسی و آینده افغانستان را با تهدید روبرو می‌سازد.

به باور نویسنده، پروسه صلح، روند زمانگیر است که همه باید حوصله مندی داشته باشند اما باید یک مورد در ذهن همه باشد که چه بهای در مذاکرات گذاشته شده است؟

در ادامه آمده که روزانه مردان، زنان و کودکان در افغانستان در نگرانی و اضطراب از حقوق، دموکراسی و حتی زندگی‌شان بسر می‌برند.

به باور نویسنده، اگر همه دنبال صلح استند، ایالات متحده باید اطمینان دهد که اصلاح شاخه‌ها کافی نخواهد بود بلکه ریشه باید درمان شود.

در ادامه آمده که افغانستان حالا بیشتر از میدان جنگ به یک پایگاه ایالات متحده مبدل شده. هم مانند کوریای جنوبی، جرمنی و کویت.

واشنگتن پُست این نکته از نوشتۀ رویا رحمانی را برجسته ساخته که ایالات متحده باید تصمیم جدی بگیرد و طالبان را بخاطر خشونت‌های فزاینده و تخطی از توافق پارسال حسابده بشمارد و آنسو به مشارکت با حکومت افغانستان متعهد بماند.

در اخیر مطلب آمده است که افغانستان هم باید تصمیم جدی بگیرد که برای مردمش آینده بهتر می‌سازد، زیرا نمی‌تواند به درد‌های گذشته بیشتر از امید‌های آینده تمرکز کند.

XS
SM
MD
LG