لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۷ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۳۵

ایجاد نخستین رستورانت ویژه بانوان در کندز 


نخستین رستورانت ویژه بانوان در کندز

به‌تازه‌گی در ولایت کندز یک ‌رستورانت‌ ویژه‌ زنان ایجاد شده که مورد استقبال زنان کندزی واقع‌شده است.

ستایش رحیمی یکی از باشندگان کندز در این باره به رادیوآزادی گفت: "احساس خیلی خوب و خوشنودی داریم. برای این که همچو یک مکان ایجاد شده برای بانوان بتوانند در یک فضای آزاد و فضای‌که مردان نیست و فکر جمع بیایند اینجا صرف طعام بکنند. اینجا می‌توانند که برنامه‌های خودمانی و همچنین می‌توانند اینجا جنش‌های تولد شان را برگذار کنند و هیچ نوع مزاحمت برای‌شان نیسته، چون در اینجا همه بانوان هستند."

کندز در حوزه شمال‌شرق کشور ولایتی است‌ که برای زنان ساحه فعالیت‌های اقتصادی خیلی محدود است.

موقعیت کندز در نقشه افغانستان
موقعیت کندز در نقشه افغانستان

علاوه بر جنگ‌ و چالش‌های امنیتی، هنوز هم در بیشتر خانواده‌های این ولایت سنت‌های ناپسند حاکم است و به همین دلیل به دخترخانم‌ها بیرون از خانه اجازه کار کردن داده نمی‌شود، تا استقلالیت اقتصادی داشته باشند.

بانو رحیمی در زمینه گفت: "ما آرزو داریم که در آینده نزدیک در اینجا برنامه‌های خوبی داشته باشیم، تا بانوان بتوانند در همچو یک فضای زنانه در فضای تبادل افکار بکنند."

باورها بر این است که جامعه‌ای افغانی یک جامعه مردسالار است، که هنوزهم در آن زنان زیر‌ بار عرف‌ و سنت‌حاکم‌‌ مرد‌سالار گیر‌‌افتاده‌اند.

این رستورانت ویژه زنان در کندز، به مکان همدلی، فرهنگی و اجتماعی برای دخترخانم‌ها نیز تبدیل شده است که هرازگاهی اینجا می‌آیند و به خاطر ترویج فرهنگ مطالعه شعر و کتاب‌خوانی می‌کنند.

سوژه نظامی یکی دیگری از ساکنان شهر کندز به رادیوآزادی گفت: "معلوم‌دار است که من احساس خرسندی دارم. من و سایر بانوان عزیز که در این ولایت زنده‌گی می‌کنند از افتتاح این رستورانت خیلی خوشحال شده‌اند. چون‌که همه‌ای ما می‌دانیم که در کندز چنین رستورانت ویژه بانوان نبود، این یک مشکل عمده بود. زمانی‌که زنان می‌خواستند به یکجای بروند و برنامه داشته باشند مشکل عمده‌شان نبود همچو یک مکان بود و با ایجاد این رستورانت ما خیلی خوش شدیم."

هرچند رستوانت بانو در کندز، نخستین رستوانت ویژه زنان به شمار می‌رود، اما مالک آن نسبت چالش‌های امنیتی و حاکم بودن فرهنگ مرد‌سالاری در جامعه از صحبت کردن خودداری می‌کند.

اما او تاکید دارد که این رستورانت را به هدف ایجاد فضای آرام برای زنان تاسیس کرده است.

XS
SM
MD
LG