لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۴۱

فارن پالیسی: جاسوسی چینایی‌ها سبب شد افغانستان روابطش با این‌کشور را بازنگری کند


شماری از رونامه‌های جهان
  • فارن پالیسی

نشریه فارن پالیسی در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان افغانستان خواهان سرمایه‌گذاران چین در معادن این‌کشور بود، اما چینایی‌ها جاسوس برآمدند.

نشریه می‌نویسد بازداشت یک تعداد چینایی‌ها به جرم جاسوسی در دهم ماه دسمبر سبب شد که افغانستان روابط خود با این‌کشور را بازنگری کند.

مقامات افغان می‌گویند قراردادهای نفت و گاز را با چین فسخ نموده و در مورد شرایط و امتیازات داده شده به چین در بخش استخراج معادن این کشور دوباره صحبت می‌کنند.

افغانستان و چین تقریباً یک دهه قبل قرارداد استخراج مس عینک را امضا کردند بودند، اما بعداً چین ازبعضی شرایط شانه خالی کرد و افغانستان به شرکت فولاد چین یک سلسله امتیازات جدید را پذیرفت.

به نوشته نشریه گفته می‌شود چینایی‌های دستگیر شده آمده بودند که به کمک شبکه حقانی مسلمانان ایغور را دستگیر کنند.

فارن پالیسی می‌افزاید یک مقام بلندرتبه امنیتی افغان گفته این گروه چینایی‌ها از شش تا هفت سال قبل در افغانستان فعالیت داشت. مقامات افغان از قدیم‌الایام با چینایی‌ها همکاری داشتند، ولی به نوشته نشریه دو رویه‌گی چینایی‌ها که همزمان با شبکه حقانی هم همکاری می‌کردند، آنها را حیران ساخت.

در رابطه با این روش چین یک مقام افغان به فارن پالیسی گفته که آیا سلوک یک دوست همین گونه می‌باشد؟

هارون چخانسوری وزیر معادن افغانستان به فارن پالیسی گفته در قرارداد استخراج مس عینک دوطرف بربعضی شرایط موافقه نکردند و این معدن دوباره به مزایده گذاشته می‌شود.

  • امرجنگ کریکت

نشریه آنلاین امرجنگ کریکت مطلبی را در مورد پیروزی اخیر تیم ملی کریکت افغانستان به مقابل آیرلند و نقش راشد خان در آن نشر نموده.

راشد خان بازی کن درجه اول بازی های ۲۰ اووره کریکت در جهان شناخته شده است.

راشد خان در بازی‌های یک روزه با ایرلند نه تنها مثل گذشته در بالنگ یا توپ انداختن درخشید بلکه در بیتنگ یا توپ زدن هم مهارت خاص نشان داده و خودرا به حیث یک بازی‌کن آل روندر در کریکت تثبیت کرد.

نشریه امرجنگ کریکت سخنان راشد خان در یک کنفرانس خبری را اقباس آورده است که می‌گوید در آغاز به حیث یک بتس من بازی را شروع کرد، اما بالنگ وی نسبت به بیتنگز اش بهتر بود و از همین سبب بیشتر روی بالنگ تمرکز کرد. او گفته است به هر بخشی از بازی کریکت که به بهبود نیاز داشته باشد به آن توجه می‌کند.

XS
SM
MD
LG