لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۱ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۱۷

"رابرت مالی به عنوان نماینده جو بایدن در امور ایران تعیین می‌شود"


رابرت مالی

انتظار می‌رود که تعیین نماینده ویژه جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده در امور ایران امروز جمعه ۲۹ ماه جنوری رسماً اعلام شود.

یک مقام ارشد وزارت خارجۀ امریکا و چند تن از افراد دیگر که از موضوع آگاهی دارند دیروز گفتند که وزیر خارجه انتونی بلینکن، رابرت مالی را در این سمت معرفی خواهد کرد.

مالی یک دستیار ارشد امنیت ملی بارک اوباما رئیس جمهور پیشین ایالات متحده بود.

او همچنان یک عضو کلیدی تیم ادارۀ اوباما بود، تیمی که در مذاکرات در زمینۀ دستیابی به موافقتنامۀ هسته‌ای تاریخی میان ایران و قدرت‌های جهان در سال ۲۰۱۵ حضور داشت.

دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، واشنگتن را از این موافقتنامه در سال ۲۰۱۸ بیرون کرد.

ترمپ هم‌چنان تحریم‌های فلج کننده را بر ایران به عنوان بخشی از کمپاین "فشار حداکثر" با هدف وادار کردن تهران به مذاکره در مورد توافق جدید وضع کرد.

ادارۀ ترمپ گفته بود که در توافق تازه به برنامه های راکتی ایران و پشتیبانی آن کشور از گروه‌های نیابتی منطقه‌ای باید پرداخته شود.

ایران در واکنش به این اقدام، بخش‌های از موافقتنامه را به تدریج نقض کرد و گفت که دیگر به آن پایبند نیست.

یک مقام وزارت خارجۀ امریکا گفته است که مالی یک تیم متعهد کارشناسان با دیدگاه‌های روشن و متنوع را رهبری خواهد کرد.

این مقام افزوده که مالی سابقۀ موفقیت در مذاکرات مربوط به برنامۀ هسته‌ای ایران را دارد و بلینکن مطمئن است که او یک بار دیگر می‌تواند این کار را انجام دهد.

وزیر خارجۀ جدید امریکا در اوائل هفته گفت، ادارۀ جو بایدن مایل است که به تعهدات در چارچوب موافقتنامه بازگردد در صورتی‌که به گفتۀ او ایران به تطبیق کامل موافقتنامه گام بردارد.

مقام‌های ایرانی اما اصرار می‌ورزند که گام نخست در زمینۀ بازگشت به موافقتنامه هسته‌ای باید توسط ایالات متحده برداشته شود.

پس از آنکه در گزارش‌های خبری برای نخستین بار از مالی به عنوان نامزد پیشتاز این پست نام برده شد، تعدادی از چهره‌های که در بخش سیاست خارجی کار کرده اند از وی به عنوان یک دیپلومات با تجربه ستایش کردند.

در عین حال از او انتقاداتی از سوی مخالفان ایران و گروه‌های طرفدار اسرائیل صورت گرفته و آنها ابراز نگرانی می‌کنند که مالی در برابر ایران از نرمش کار خواهد گرفت و ممکن است مایل باشد که امنیت اسرائیل و کشورهای عربی تحت حاکمیت سنی‌ها را در خلیج فارس قربانی کند.

او در حال حاضر به عنوان رئیس گروه بین‌المللی بحران که یک سازمان غیر انتفاعی است کار می‌کند.

XS
SM
MD
LG