لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۳۸

وزارت صحت: واکسین ویروس کرونا تا شش ماه دیگر به افغانستان می‌رسد


آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید این کشور تا شش ماه دیگر به واکسین ویروس کرونا دست می‌یابد. به گفته‌ این وزارت هند وعده کرده که پنجصد هزار دوز واکسین ویروس کرونا را به افغانستان فراهم می‌کند.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که در کنار هند بانک جهانی نیز ۲۰ درصد این واکسین را برای افغانستان فراهم خواهد کرد.

نورالله تره‌کی معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت: "هند وعده کرده است که واکسین کرونا را برای افغانستان خواهد داد، اما زمانی که سندها و شواهد آن از سوی سازمان صحی جهان تایید شود پس از آن به زودی وارد افغانستان خواهد شد. بانک جهانی هم گفته است ۲۰درصد این واکسین را به افغانستان فراهم می‌کند که تا شش ماه دیگر به آن دست خواهیم یافت."

این وزارت می‌گوید بربنیاد تعهداتی که پیشتر با افغانستان شده است قرار است اتحادیه بین‌المللی کوواکس که افغانستان نیز عضو آن است، برای ۲۰درصد نفوس افغانستان واکسین خریداری کند.

بانک انکشاف آسیایی هم وعده داده است که برای ۲۰درصد دیگر از مردم افغانستان واکسین تهیه کند.

این واکسین‌ها قرار است در نیمه‌های سال ۲۰۲۱ تا پایان ۲۰۲۲ در دسترس افغانستان قرار گیرد.

وزارت صحت می‌گوید در گام نخست این واکسین به داکتران و کارکنانی تطبیق می‌شود که در خط سرخ پیکار و رسیدگی به بیماران کووید۱۹ قرار دارند.

معاون سخنگوی وزارت صحت افغانستان همچنین روز جمعه به رادیو آزادی گفت در ۲۴ ساعت گذشته ۶۹ رویداد مثبت این ویروس در سراسر کشور ثبت شده و یک تن در نتیجه ابتلا به کووید۱۹ در یک شبانه روز در کابل جان داده است.

پس از کابل هرات دومین ولایتی است که بیشترین رقم مبتلایان به ویروس کرونا را دارد.

شمار بیماران این ویروس در سراسر افغانستان به ۵۵ هزار و ۸ تن می‌رسد.

XS
SM
MD
LG