لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۵۳

نمایشگاه سه‌روزه زعفران افغانستان در کابل برگزار شد‌


آرشیف: نمایشگاه زعفران

نمایشگاه سه‌روزه زعفران افغانستان برای بازاریابی و توسعه کشت زعفران این کشور در کابل برگزار شد‌.

نمایشگاه زعفران، یکی از باارزش‌ترین گیاه افغانستان با حضور مقام‌های داخلی و خارجی در هوتل اینترکانتیننتال کابل برگزار شد.

هدف از برگزاری این نمایشگاه جلب سرمایه‌های داخلی و خارجی برای گسترش تولید و صادرات زعفران افغانستان خوانده شده است.

سمیر متین، از بزرگزارکنندگان این نمایشگاه به رادیو آزادی گفت که در این نمایشگاه سه‌روزه ۳۵ شرکت خصوصی حضور دارند.

جشنواره زعفران
جشنواره زعفران

او افزود: "۳۵ شرکت که به زعفران را شکل عمده زرع می‌کنند و می‌فروشند، اشتراک کردند. به همکاری دفتر آژانس توسعه بین‌المللی امریکا (USAID). دو هدف را تعقیب می‌کنیم؛ ما در این نمایشگاه یکی بازاریابی در داخل افغانستان بخاطر استفاده از زعفران که کم است و دوم بازاریابی برای زعفران افغانستان در خارج از افغانستان."

با این همه فواد احمدی، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت به رادیو آزادی گفت که علاقه به کشت زعفران در افغانستان رو به افزایش ‌است.

آقای احمدی گفت: "در این‌ نمایشگاه از تمام ولایت‌های افغانستان زعفران‌کاران محصولات خود را به نمایش گذاشتند. اخیراً که از طرف یک انستیتوت بین‌المللی بهترین ذایقه زعفران در دنیا، زعفران افغانستان شناخته شد، علاقه‌مندی برای پروسس و کشت زعفران در افغانستان افزایش پیدا کرده‌است."

در همین حال دهقانان و بازرگانان خواستار برگزاری نمایشگاه‌های بیشتری برای معرفی زعفران افغانستان هستند.

آرشیف: نمایشگاه زعفران
آرشیف: نمایشگاه زعفران

جلیل‌احمد کریمی، مسئول شرکت "بابای زعفران" که در این نمایشگاه غرفه دارد، می‌گوید: "برگزاری همچو نمایشگاه‌ها در بازارهای داخلی و خارجی نقش خیلی خوبی دارد. ما امیدواریم که همچو نمایشگاه‌ها بیشتر و بیشتر برگزار شود. در خارج از کشور همچو نمایشگاه‌ها برگزار شود. این خیلی خوب و نقش خیلی خوب دارد."

این در حالی‌ است که چندی پیش زعفران افغانستان مقام نخست "سه ستاره طلایی" انستیتوت بین‌المللی ذایقه اتحادیه اروپا را به‌دست آورد.

وزارت زراعت و مالداری افغانستان می‌گوید که فرآورده زعفران امسال به ۲۱ تن رسید.

به گفته مسئولان، حالا زعفران در هشت هزار هکتار زمین در ۳۴ ولایت کشور کشت می‌شود. از این میان ولایت هرات در تولید زعفران مقام اول را دارد و زعفران تولیدی این ولایت به دلیل کیفیت خوب مشتریان جهانی زیادی نیز دارد.

XS
SM
MD
LG