لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۹ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۵۴

محب: تشکیل حکومت موقت فرصت را برای مداخله بیگانگان فراهم می‌کند 


حمدالله محب مشاور امنیت ملی محمداشرف غنی

مشاورامنیت ملی افغانستان در واکنش به اظهارات معاون دفتر سیاسی طالبان گفته که تشکیل حکومت موقت به فرصت دایمی را برای مداخله بیگانگان فراهم می‌کند.

حکومت افغانستان اظهارات اخیر شیرمحمد عباس ستانکزی، معاون دفترسیاسی طالبان را به گونه تلویحی اظهار نظر از موضع بیگانگان خوانده است.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی محمداشرف غنی، رئیس جمهوری در توییتی نوشته که دیگر موقعی برای اجرای برنامه بیگانگان وجود ندارد.

او افزوده: "حکومت موقت به معنای فرصت دایمی برای بیگانه‌ها است. هرگاه طالبان بنیاد مردمی، مشروعت دینی و تصمیم داخلی می‌داشتند، مذاکرات صلح را بر بنیاد آتش‌بس ادامه می‌دادند.»

از سویی هم وحید عمر مشاور ارشد آقای غنی در یک نشست خبری گفت که اگر در افغانستان حاکمیت حکومت نباشد، زمینه برای مداخله دیگران فراهم می‌شود.

وحید عمر مشاور ارشد محمد اشرف غنی
وحید عمر مشاور ارشد محمد اشرف غنی

آقای عمر افزود: "جانب مقابل بجای اینکه مسایل خود را سر میز مذاکره پیش کند، گاهی از یک پایتخت و گاهی هم از پایتخت دیگر سر می‌کشد و تهدیدهای جدید را طرح می‌کند."

شیرمحمد عباس ستانکزی، معاون دفتر سیاسی طالبان در سفری به مسکو، گفته که آقای غنی استعفا دهد تا این گروه با حکومت صلح کند.

شیرمحمد عباس ستانکزی، معاون دفتر سیاسی طالبان
شیرمحمد عباس ستانکزی، معاون دفتر سیاسی طالبان

او افزود: "هرگاه همین امروز اشرف غنی از جنگ دست بکشد و بگوید که استعفا می‌دهم و برای صلح به حکومت جدید قربانی می‌دهد، ما آماده هستیم و به همین خاطر مذاکره کنیم. تیمی را که انتخاب کرده برایش صلاحیت کامل نداده است.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان به رادیوآزادی گفت که چنین اظهارات خلاف اصول مذاکرات دوحه است. به گفته خانم انوری، خواست‌های هر دو طرف باید در چهارچوب مذاکرات صلح مورد بحث قرار گیرد.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان
ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان

خانم انوری افزود که هیئت حکومت افغانستان با صلاحیت و حمایت کامل حکومت برای مذاکره به دوحه رفته است.

‏این در حالی است که از حدود دو هفته پیش گفتگوها میان نمایندگان مذاکره‌کننده دو طرف در قطر به دلایل نامعلومی متوقف شده است.

از سوی دیگر، دولت جو بایدن، رئیس جمهوری جدید امریکا گفته است که توافقنامه این کشور با طالبان باید بازنگری می‌شود.

حکومت افغانستان از این بازنگری این توافقنامه استقبال کرده، اما طالبان گفته‌اند که به توافق با امریکا پابند هستند.

XS
SM
MD
LG