لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۴۲

انتقاد شدید هیئت حکومت افغانستان از عدم حضور تیم طالبان در گفتگوهای صلح


آرشیف، شماری از اعضای طالبان در گفتگوهای میان افغانان در قطر

انتقاد شدید هیئت گفتگوکننده دولت افغانستان از عدم حضور تیم مذاکره‌کننده طالبان در مذاکرات دوحه پایتخت قطر.

سه عضو هیئت دولت در نشست خبری آنلاین از قطر گفتند که هیئت طالبان منتظر موضع حکومت جدید امریکا در قبال توافقنامه صلح است و تا حالا به میز مذاکره حاضر نشده است.

رسول طالب، یکی از اعضای این هیئت گفت که اظهارات طالبان در مورد صلح با اقدامات عملی آن‌ها در این زمینه متفاوت است.

آقای طالب می‌گوید: "برداشت ما این است که اظهاراتی که طالبان برای حل مسالمت‌آمیز قضیه افغانستان از راه گفتگو دارند، با اقدامات عملی‌شان دوگانگی دارد. اصرار ما این است که طالبان همانگونه که تعهد کرده‌اند، از این دوگانگی دست بکشند."

داکتر رسول طالب، عضو هیئت گفتگو کننده حکومت افغانستان
داکتر رسول طالب، عضو هیئت گفتگو کننده حکومت افغانستان

آقای طالب با اشاره به اظهارات اخیر شیرمحمد عباس ستانکزی معاون دفتر سیاسی طالبان در مسکو درمورد حکومت موقت گفته که چنین سخنان به منظور مغشوش کردن اذهان عامه گفته شده است.

این عضو هیئت مذاکره‌کننده دولت افغانستان افزود که طالبان می‌توانند هر خواست خود را در میز مذاکره مطرح کنند نه در کشورهای دیگر.

در همین حال شریفه زرمتی وردگ، دیگر عضو این هیئت در خصوص بحث‌ها در مورد حکومت موقت گفت: "اظهارات طالبان از تربیون کشورهای دیگر، که می‌گویند رئیس جمهوری کنار برود، هرگز برای ما و مردم قابل قبول نیست. به رئیس جمهور مردم رای داده‌اند."

از سویی هم کمیسیون صلح ولسی جرگه نیز توظیف شده تا با شورای عالی مصالحه ملی و رهبران سیاسی افغان دیدار و طرحی را در مورد روند صلح افغانستان آماده کند.

میر رحمان رحمانی رئیس مجلس پس از چاشت روز یک‌شنبه (۱۲ دلو) در یک نشست خبری گفت حالا دیده می‌شود که برای دو طرف قدرت اولویت دارد.

رحمانی می‌گوید: "این طرف برای این کار می‌کند که چگونه بر سر قدرت باقی بماند و حالا مشخص شده که منظور طالبان نیز به قدرت رسیدن در افغانستان است."

میر رحمان رحمانی، رئیس ولسی جرگه یا مجلس نمایندگان افغانستان
میر رحمان رحمانی، رئیس ولسی جرگه یا مجلس نمایندگان افغانستان

آقای رحمانی افزوده است که کمیسیون صلح ولسی جرگه باید به گونه مستقیم تحولات در ارتباط به روند صلح را از نزدیک دنبال کند.

دفتر سیاسی طالبان در قطر هنوز در این مورد اظهار نظر نکرده است.

اما محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه در صفحه توییترخود نوشته که هیئت این گروه به رهبری ملا برادر معاون سیاسی طالبان پیش از چاشت امروز با جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار کرده است.

آقای نعیم نوشته که در این دیدار درمورد مذاکرات بین افغان‌ها، عملی شدن کامل توافقنامه صلح دوحه و ضرورت صلح و امنیت در افغانستان و منطقه بحث شده است.

XS
SM
MD
LG