لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۰۴

به دلیل وضعیت نامناسب هوا هیئت بررسی "رویداد بهسود" به منطقه نرسیده 


آرشیف: عکس جنبه تزئینی دارد

شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که هیئت با صلاحیت حکومتی به دلیل وضعیت نامناسب هوا نتوانسته برای بررسی رویداد بهسود به منطقه سفر کند.

به‌دنبال رویداد خونین روز جمعه در ولسوالی حصه اول بهسود میدان‌وردک، شورای امنیت ملی با انتشار اعلامیه‌ای از تعیین هیئتی برای بررسی این رویداد خبر داده، اما گفته که این هیئت به دلیل خرابی آب و هوا نتوانسته به بهسود سفر کند.

براساس این اعلامیه، با بهبود هوا، این هیئت به بهسود خواهد رفت.
با این حال، در مورد چگونگی وقوع این رویداد، عامل قتل غیرنظامیان و همچنین هویت کشته‌شدگان گزارش‌های ضد و نقیضی منتشر شده است.

در اعلامیه‌ شورای امنیت، بدون ذکر تعداد کشته‌شدگان آمده که این رویداد در اثر درگیری نیروهای پولیس و افراد مسلح غیرمسئول رخ داده که شماری از غیرنظامیان کشته و زخمی شده‌اند.

پیشتر طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله گفته بود که شماری از نیروهای امنیتی، پنج غیرنظامی و هفت فرد مسلح غیرمسئول زخمی و ۹ تن دیگر کشته شده‌اند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله
طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله

اما برخی از زخمیان این رویداد که در شفاخانه بامیان بستری هستند، روایت دیگری ازاین رویداد مرگبار دارند.

جاوید ۱۷ ساله که کمرش زخمی شده چنین می‌گوید: "افراد علیپور نبودند در صحنه. فقط دولت سر مردم ملکی شلیک کردند. ما نفرهای علیپور را هیچ ندیدیم. مردم ملکی اسلحه هم نداشتند. فقط دولتی‌ها سر مردم ملکی شلیک می‌کردند".
از سوی دیگر، صدها تن از باشندگان بامیان در یک راهپیمایی اعتراضی، کشتن غیر نظامیان را "جنایت ضد بشری" خوانده و خواستار بررسی همه‌جانبه این رویداد شده‌اند.

کنفرانس مطبوعاتی مردم در ولایت بامیان
کنفرانس مطبوعاتی مردم در ولایت بامیان

عبدول دانشیار یکی از معترضان گفت: "نیروهای ملکی یا مردم بی‌دفاع هیچگاه مورد تجاوز و حمله قرار نمی‌گیرند. مردم بهسود برای اینکه پاسخ خود را بگیرند، مورد شلیک و هدف نیروهای دولتی قرار می‌گیرند. کشته‌شدگان همه نوجوانان، فرهنگیان و ریش‌سفیدانی هستند که نه سلاح دارند ونه افراد مسلح غیرمسئول بودند."

چگونگی وقوع این رویداد هنوز مشخص نیست. وزارت داخله گفته که افراد مسلح غیرمسئول وابسته به عبدالغنی علیپور با تجمع در حصه اول بهسود آنها را زخمی کردند، اما نمایندگان میدان وردک در پارلمان و برخی از زخمیان این حادثه گفته‌اند که نیروهای پولیس به تجمع مردم تیراندازی کردند.

این رویداد واکنش‌های زیادی را در میان چهره‌های سیاسی و کاربران در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت. شماری از رهبران سیاسی خواستار حل این مسئله از راه مسالمت‌آمیز شده‌اند.

XS
SM
MD
LG