لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۳۰

راه مدنیت به نقل از مشاوران بایدن: توافق دونالد ترمپ با طالبان خطرناک و ناقص است


روزنامه‌های کابل

اظهارات اخیر مشاوران جو بایدن رئیس جمهور امریکا و وضعیت بد امنیتی در کابل، در مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر بازتاب یافته است.

  • راه مدنیت

روزنامه راه مدنیت نوشته که شماری از مشاوران رئیس جمهور امریکا به رسانه‌ها گفته‌اند، توافق حکومت دونالد ترمپ، رئیس جمهوری پیشین امریکا با گروه طالبان ناقص و خطرناک است و می‌تواند افغانستان را به جنگ وحشتناک داخلی فرو ببرد.

روزنامه افزوده که با توجه به وضعیت جاری در افغانستان نیاز است که توافق میان امریکا و طالبان دوباره بررسی شود.

راه مدنیت باور دارد که این تفاهمنامه منافع امریکا در منطقه را با خطر جدی مواجه خواهد کرد که نتایج بدی در قبال خواهد داشت.

به باور نویسنده، خروج نیروهای امریکایی از افغانستان هم "اشتباه بزرگ" اداره آقای ترمپ بود که مشاوران آقای بایدن به حساسیت این مساله متوجه شده‌اند و می‌دانند که خروج این نیروها راه را برای رقیبان آنان در منطقه باز می‌کند.

نویسنده راه مدنیت همچنین تأکید کرده که حکومت افغانستان به عنوان یک متحد استراتیژیک امریکا باید از تمام ظرفیت خود استفاده کند تا بتواند زمینه را برای جذب همکاری‌های بیشتر جامعه جهانی به خصوص امریکا مساعد کند.

  • ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله خود نوشته است، وضعیت بد امنیتی کابل، انفجار ماین‌های مقناطیسی و قتل‌های هدفمند سبب شده که پایتخت ناامن شود.

روزنامه به اختلاف‌ها میان ارگ و ولسی جرگه بر سر مسئله بودجه هم اشاره کرده و نوشته این اختلاف‌ها طولانی شده و به نظر می‌رسد که حکومت دچار مشکلات شده است.

به نوشته روزنامه، محمد‌اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از این وضعیت دشوار تاریخی عبور خواهد کرد و شاید ولسی جرگه هم از این هم جلوتر برود و موضوع استیضاح رئیس جمهور را مطرح کند.

به نظر روزنامه، اگر این کار صورت گیرد رئیس جمهور از جایی ضربه می‌خورد که قلب جمهوریت دانسته می‌شود و شاید برای او استفاده از شعار دفاع از جمهوریت مشکل و حتی ناممکن شود.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله خود با عنوان "موضع طالبان برای ملت و جامعه جهانی قابل پذیرش نیست" با اشاره به اعلامیه‌های دنمارک، اتحادیه اروپا و برخی کشورهای دیگر، از گروه طالبان به عنوان "مسئول" قتل‌های هدفمند، افزایش خشونت و از بین بردن تأسیسات عمومی انتقاد کرده است.

به نظر نویسنده، با افزایش خشونت در افغانستان، رسانه‌ها ،عالمان، فعالان مدنی و افراد غیر نظامی هدف قرار داده می‌شوند و باید این روند متوقف شود.

هیواد با اشاره به موضع اخیر طالبان نوشته است که پس از اظهارات اخیر مقام‌های طالبان، امریکا و جامعه جهانی هشدار دادند که از جمهوریت حمایت می‌کنند و دستاوردهای دو دهه اخیر از جمله "جمهوریت" نباید قربانی "صلح نامعلوم" شود.

XS
SM
MD
LG