لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۱ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۵۷

خواست باشندگان پامیر از حکومت: ما را از نقطه صفری پامیر به شهرها ببرید


باشنده‌های پامیر کلان بدخشان

باشندگان پامیر خرد و کلان ولایت بدخشان از حکومت افغانستان می‌خواهند که برای ادامه بقیه زنده‌گی‌شان؛ آنان را به شهرها منتقل کنند.

همه ساکنان پامیر خرد و کلان قیرغیز هستند که نزدیک به ۴۰۰ خانواده یا حدود ۲۰۰۰ نفر را تشکیل می‌دهند.

نبود برق، سرک، کلینک، مکتب و عدم دسترسی به خدمات بهداشتی و دیگر امکانات اولیه زندگی از مشکلات مهم و بنیادی اند که همواره پامیریان از آن سخت شکایت دارند.

اکنون این پامیریان ادامه زنده‌گی در دور‌ترین نقطه بدخشان را برای خود و نسل بعدی‌شان دشوار می‌گویند.

از همین رو آنان از حکومت مرکزی افغانستان می‌خواهند که آنها را از این نقطه دور افتاده به شهرها انتقال دهند.

باشنده‌های پامیر کلان بدخشان
باشنده‌های پامیر کلان بدخشان

حاجی بوتور نماینده پامیریان می‌گوید: "ما صد در صد خواهان انتقال خود به شهر هستیم. در این سردی هوا در این راه دور ما اماده صد در صدی داریم که به مراکز شهر‌ها برویم. زندگی خوب داشته باشیم اولادهای ما آینده خوب داشته باشند. تا چی وقت ما همرای دو مال سرگردان در این منطقه باشیم."

چقان بای یکی دیگر از ساکنان پامیر می‌گوید که نبود سرک و کلنیک همه ساله از آنان قربانی بی‌شمار می‌گیرد.

چقان بای از رویداد دلخراشی که سال قبل در منطقه‌شان اتفاق افتاده است حکایت می‌کند، او می‌گوید: "آمبولانس نداریم ، سرک نداریم و تشکیل مکتب نداریم. کلینیک خرد داریم باید کلان‌تر شود که تعداد مردم زیاد شده است. زنان تلف می‌شوند و سال قبل یک زن در مسیر راه تلف شد."

رییس صحت عامه بدخشان هم با تایید مشکلات پامیریان می‌گوید در کنار عرضه خدمات صحی اگر حکومت به آنان سرک نسازد بدون شک جلو تلفات ناشی از بیماری‌های گونه‌گون در این منطقه گرفته نخواهد شد.

داکتر محمد نور خاوری رییس صحت عامه بدخشان می‌گوید: "نبود سرک خیلی مشکل کلان برای انتقال مریض‌ها در این منطقه است. یک مادر که مریضی اختلاتی داشته باشد چگونه ما این مریض را به مرکزی صحی انتقال دهیم. این ناممکن است، در مسیر راه حتمن تلف می‌شود."

داکتر محمد نور خاوری رییس صحت عامه بدخشان در حال معاینه بیماران باشنده‌های پامیر کلان بدخشان
داکتر محمد نور خاوری رییس صحت عامه بدخشان در حال معاینه بیماران باشنده‌های پامیر کلان بدخشان

شماری از اعضای شورای ولایتی در بدخشان می‌گویند که به دلیل شدت سردی هوا و عدم دسترسی پامیریان به امکانات اولیه زندگی، آنان هفته‌ها و ماه‌ها از احوال یک دیگر‌شان بی‌خبر بمانند.

بشیر صمیم رییس شورای ولایتی بدخشان می‌گوید که حتی هیچ داکتر آماده نیست که در پامیرات وظیفه اجرا کند.

او می‌گوید: "چالش کلان در فصل سرما این است که حتی اطفال که در یک خانواده وفات می‌کند آنا از شدت سرما و برف بیش از حد نمی‌توانند میت را تا ماه حمل به قبرستان‌شان انتقال دهند. عرضه خدمات صحی به چالش است کسی نمی‌خواهد که این‌جا وظیفه انجام دهد. مکاتب مشکل دارد."

هرچند مقام‌های محلی بدخشان از انتقال قیرغیز‌های بدخشان از نقطه صفری پامیر به شهرها چیزی نمی‌گویند، اما نزدیک به دو هفته قبل غلام بهاوالدین جیلانی وزیر مبارزه با حوادث طبیعی در سفر که به ولسوالی واخان بدخشان داشت، به پامیریان گفته است که مشکلات شانرا با رهبری حکومت مرکزی در میان می‌گذارد تا زمینه انتقال آن را از دامنه‌های یخبندان کوه‌های پامیر به شهر‌ها مساعد سازند.

XS
SM
MD
LG