لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۱۶

انتقاد شماری از اعضای ولسی جرگه به گفته‌های رحمان رحمانی


ولیسی جرگه افغانستان

به دنبال اظهارات رحمان رحمانی رئیس ولیسی جرگه، شماری از اعضای این جرگه از او به شدت انتقاد کرده‌اند.

واکنش‌های تند نمایندگان به اظهارات رحمان رحمانی رئیس ولسی جرگه درباره حکومت موقت. آقای رحمانی دیروز از دست یافتن به طرحی درباره اداره موقت سخن گفت.

نمایندگان معترض می‌گویند آقای رحمان با برگزاری نشستی خودش را رئیس کمیته صلح خوانده و از طرح اداره موقت در افغانستان اعلام حمایت کرده است.

مریم سما یکی از این نمایندگان در این مورد گفت: "جناب رحمانی، نشستی برگزار کردید و به عنوان رئیس خودخوانده کمیته صلح، حمایت از اداره موقت کردید. شما چه کسی هستید که از آدرس مجلس چنین تصمیمی می‌گیرید؟"

مريم سما
مريم سما

بانو سما افزود: "خلاف منافع مردم تصمیم نگیرید. مردم تجربه تلخ و زشت اداره موقت را دارند. نظام کنونی در نتیجه قربانی فرزندان این سرزمین به دست آمده است. اگر درکی از این قربانی ندارید، محترمانه از جایگاه‌تان استعفا دهید."

عبدالروف شپون یکی دیگر از نمایندگان ناراحتی خود را چنین بیان کرد: "جناب رئیس، متضرر مردم ما است. من بسیار ناراحت هستم. فیصله کمیته را کردیم، اما چیز دیگری خلاف این فیصله برای ایجاد کمیته می‌شنویم. با سرنوشت مردم بازی نکنید. درباره اداره موقت وضاحت بدهید. حق فیصله [از جانب] مجلس را ندارید."

ولسی‌جرگه دیروز کمیته‌ای برای نظارت و میانجیگری میان دو طرف مذاکرات صلح تشکیل داد. آقای رحمانی گفته که این این کمیته ۲۱ نفره به گونه مستقیم در این روند صلح دخالت خواهد داشت و میان دو طرف مذاکرات صلح میانجیگری خواهد کرد.

شماری از نمایندگان از چگونگی تشکیل این کمیته نیز انتقاد کردند و گفتند که به نمایندگان همه ولایت‌ها باید حق عضویت در آن داده شود، در غیر آن کار این کمیته پذیرفتنی نیست.

رئیس ولسی‌جرگه در پاسخ به این انتقادها گفت که او از جمهوریت و جایگاه شورای ملی در این طرح استقبال کرده است و نه از ایجاد حکومت موقت.

مير رحمان رحمانی رئیس ولسی‌جرگه
مير رحمان رحمانی رئیس ولسی‌جرگه

آقای رحمانی افزود: "دیروز نه کنفرانس مطبوعاتی بود و نه کمیسیونی به نام صلح ایجاد شد. دیروز من گفتم طرحی را که گفته می‌شود گویا در آن از حکومت یا اداره موقت صحبت شده در دسترس من نیز قرار گرفته است. از این‌که در آن طرح بقای نظام کنونی و شورای ملی تذکر رفته است، استقبال می‌کنیم. من گفتم که این طرح مشکلات زیادی دارد که در مورد آن باید گفتگو صورت گیرد و طرح جامعی که قابل قبول همه اقشار باشد، تهیه و روی آن کار صورت گیرد."

به دنبال این کشمکش در ولسی‌جرگه، وحیدعمر، مشاور رئیس جمهور در حساب تویترش نوشت که از موضع‌گیری اعضای ولسی‌جرگه‌درباره نظام و دستاوردهای ۲۰ سال اخیر سپاسگزاری می‌کند. او تاکید کرد که برای استحکام نظام نیاز به همسبتگی مردم است.

XS
SM
MD
LG