لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۵۸

هشدار رئیس جمهوری امریکا از وضع تعزیرات بر میانمار


جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

جو بایدن رئیس جمهور امریکا از وضع تعزیرات ایالات متحده بر میانمار هشدار داده است.

این، پس از کودتا روز دوشنبه‌ای اردوی در میانمار (برمای سابق) و آغاز بازداشت رهبران حکومت ملکی این کشور، هشدار داده شده است.

امریکا از یک دهه به این‌سو، در تلاش انکشاف دموکراسی در میانمار است که اکنون بیم رفتن به سوی یک نظامی استبدادی در این کشور متصور است.

نا امیدی در این مورد بعد از آن افزایش یافت که اردو آنگ سان سوچی رهبر اپوزیسیون پیشین و رهبر فعلی میانمار را هم بازداشت کرده است.

آنگ سان سوچی، رهبر میانمار
آنگ سان سوچی، رهبر میانمار

جو بایدن رئیس جمهور امریکا ناوقت دیروز دوشنبه (اول فبروری) در اعلامیهٔ گفت،کودتای نظامی در میانمار، بازداشت آنگ سان سوچی و دیگر رهبران ملکی و اعلام وضعیت اضطراری در کشور، حمله مستقیم بر دموکراسی و حاکمیت قانون در این کشور است.

رئیس جمهور بایدن افزود که تعزیرات بر میانمار زمانی رفع می‌شود که این کشور دوباره راه دمکراسی را در پیش گیرد.

یک تلویزیون مربوط به اردوی میانمار دیروز دوشنبه حالت اضطراری را در کشور اعلان کرد.

نبیله مصرالی سخنگوی رئیس پالیسی خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا دیروز در بروکسل پایتخت بلجیم در یک کنفرانس خبری گفت: "این نقض آشکار قانون اساسی کشور است. تلاش اردو برای سرنگونی نظام، خلاف خواست مردم میانمار و وابستگی مردم این کشور به دموکراسی بوده و مسالهٔ است که ما نسبت به آن ابراز تأسف می‌کنیم. ما کودتا را محکوم کرده‌ایم."

اعلام وضعیت اضطراری پس از کودتا در میانمار
اعلام وضعیت اضطراری پس از کودتا در میانمار

در این حال شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز (سه‌شنبه، ۲ فبروری) نشستی اضطراری را در بارهٔ تحولات اخیر میانمار بر گزار خواهد کرد.

این نشست آنلاین و در عقب درهای بسته برگزار می‌شود.

اعضای شواری امنیت سازمان ملل متحد دیروز درباره برگزاری این نشست توافق کردند.

مردم در میانمار رئیس جمهور را انتخاب نمی‌کنند و این مقام از سوی گروه‌های پارلمانی برگزیده می‌شود. اما صدراعظم و رهبران نظامی انتخابی اند.

سازمان ملل متحد ابراز نگرانی کرده که کودتای نظامی در میانمار وضعیت ۶۰۰ هزار اقلیت مسلمان روهینگیایی را از این بیشتر پیچیده کرده که تا هنوز در این کشور به سر می‌برند.

آرشیف، اقلیت مسلمان روهینگیا در حال فرار به بنگله‌دیش
آرشیف، اقلیت مسلمان روهینگیا در حال فرار به بنگله‌دیش

در اثر فشارهای نظامی از سال ۲۰۱۷ میلادی به این‌سو، تقریبا ۷۰۰ هزار مسلمان روهینگیا از ایالت راخین میانمار به بنگلادیش پناهنده شده‌اند که در کمپ‌ها زندگی می‌کنند.

انتونیو گوتیرش منشی عمومی سازمان ملل متحد و کشورهای غربی اردوی میانمار را به تصفیهٔ قومی متهم کردند. اما اردوی این اتهام را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG