لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۳۱

خان چهار باغ ولسوالی‌ای در فاریاب که تنها یک قابله دارد


فرشته یولداش، یگانه قابله‌ی ولسوالی خان چهار باغ در ولایت فاریاب

خان چهار باغ ولسوالی ای که تنها یک قابله دارد.

هرچند ولسوالی خان‌چهار باغ از ناامنی‌های یک دهه اخیر فاریاب در شمال افغانستان دور است، اما هنوز هم زمینه‌های فعالیت برای زنان در این ولسوالی محدود است.

فرشته یولداش یگانه قابله‌ در ولسوالی خان‌چهار باغ ولایت فاریاب است که ۱۰ سال می‌شود بدون همکار به وظیفه‌اش ادامه می‌دهد، می‌گوید که بیشترین روزهای هفته به علت ازدحام مریضان تا شام در مرکز صحی جامع خان‌چهار باغ کار می‌کند.

قابله فرشته در صحبت با رادیو آزادی می‌گوید وی در یک خانواده روشن به دنیا آمده اما در ابتدای کارش در جامعه مردسالار کار کردن در مرکز صحی برایش مشکل بود. اما حالا به علت نبود قابله دیگر در این مرکز، مردم محل حضور وی را استقبال می‌کنند.

مرکز صحی خان چهار باغ ولایت فاریاب
مرکز صحی خان چهار باغ ولایت فاریاب

فرشته گفت: "هرچیز از خودش باشد مفیدتر و مهم‌تر می‌شود مه که از طرف شب نیستم باز مردم خودشان به مشکلات هستند. اکثریت نمی‌توانند به شفاخانه دیگر بروند در خانه ولادت می‌کنند، خون‌ریزی‌ها و یا یگان مشکلات دیگر تا صبح می‌نشینند باز صبح می‌آیند اگر یک قابله موظف و یا یک قابله دیگر که از قابلگی عالی فارغ شده باشد اینجا باشد بهترمی‌شود. مشکلات زیاد است نوکری‌وال هم باشد یک داکتر دیگر هم باشد از طرف شب یک قابله دیگرهم باشد خوب‌تر می‌شود."

داکتر عزیز آمر این مرکز صحی نبود همکار زن برای فرشته را تائید می‌کند. به گفته داکتر عزیز مرکز صحی جامع برای این ولسوالی کفایت نمی‌کند.

به گفته خودش از طرف شب هیچ داکتری در این مرکز صحی حاضر نمی‌باشد. از سوی هم نبود لابراتوار و امبولانس موضوع دیگریست که ساکنان محلی خان‌چهار باغ از حق استفاده از آنان محروم اند.

وی خدمات ۲۴ ساعته صحی را به مردم خان‌چهار باغ نیاز مبرم میداند.

داکتر عزیز می‌گوید: "چون در این ولسوالی اکثریت باشنده‌های آن مردم غریب و نادار اند، درآمد شان خیلی پایین است. از یک طرف وضعیت کرونایی و از طرف دیگر زمستان شدید وضعیت مردم را خیلی خراب کرده، تمام مردم به کلینیک مراجعه می‌کنند و اکثریت خطوط راه‌ها هم خوب است یک نفر داکتر و یک نفر کلینیک به مریضان رسیدگی کرده نمی‌توانند."

برخی ساکنان محلی نیز می‌گویند به علت نبود قابله دیگر و خدمات صحی ۲۴ ساعته یک الی دو روز قبل از مراجعه به مرکز صحی از آن وقت می‌گیرند.

سهیلا یکی از مراجعان امروزی است که می‌گوید مریضی‌اش را به داکتر مرد گفته نمی‌تواند روی این علت از این که امروز برایش نوبت نرسیده است، دوباره بدون معاینه به خانه‌اش برگشته است.

سهیلا گفت: "بسیار عذاب می‌بینیم شفاخانه اندخوی دور است آمدن به آنجا مشکل است. در هیمن کلینیک شب و روز باید داکتر باشد، از راه دور می‌آییم زنان حامله و یا هم مریضی دیگر حتما از طرف شب پیدا می‌شود، ما مردم خان‌چهار باغ بسیار با مشکلات مواجه هستیم."

مرکز صحی در ولسوالی خان چهارباغ ولایت فاریاب
مرکز صحی در ولسوالی خان چهارباغ ولایت فاریاب

ریاست صحت عامه فاریاب نیز نبود قابله دیگر در مرکز صحی خان‌چهار باغ را تائید می‌کند.

داکتر محمد نعیم مصمم، رئیس صحت عامه فاریاب به رادیو آزادی گفت، ارتقاع کلینیک خان‌چهارباغ را در سال گذشته از هشت نفر به ۱۹ نفر بشمول لابراتوار دو قابله و امبولانس پیشنهاد کرده، به وزارت صحت عامه فرستاده‌اند اما تا هنوز پاسخی از وزرات نیامده است.

اما وی مشخص نگفت که ساکنان محلی خان‌چهار باغ از مشکلات ناحیه صحی چی زمانی خلاص خواهند شد؟

XS
SM
MD
LG