لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۵۳

هشدار والی هرات به اظهارات کامران علی‌زایی: با هر نوع سرکشی برخورد می‌کنیم


وحید قتالی والی هرات

تصاویری در شبکه‌های اجتماعی پخش شده نشان می‌دهد که افراد مسلح پشتیبان به کامران علیزایی، رئیس شورای ولایتی هرات در یک ساختمان نیمه‌کاره نزدیک دفتر او برای راه‌اندازی تظاهرات بسیج شده‌اند.

آقای علیزایی، روز گذشته هشدار داد که اگر حکومت سلطان داوود، فرمانده پولیس هرات را برکنار نکند، با افراد مسلح دست به تجمع اعتراضی می‌زند. اما این اعتراض با پادرمیانی وحید قتالی والی هرات متوقف شد.

والی هرات هشدار داده که نباید فضا برای حضور افراد مسلح شخصی فراهم شود: "جمهوری اسلامی افغانستان سکتور امنیتی خود را دارد. هیچ رفتار مسلحانه را از سوی هیچ شخص نمی‌پذیرد. در هر موردی که سرکشی و زورآزمایی باشد، برخورد می‌کند."

شماری از باشندگان هرات با نگرانی از حضور افراد وابسته به کامران علیزایی در بخش مرکزی شهر هرات از ناتوانی حکومت در راستای مهار همایش افراد مسلح پشتیبان آقای علیزایی انتقاد کرده‌اند.

محمدرفیق شهیر، رئیس شورای متخصصان هرات از رئیس شورای ولایتی خواسته که دست از ایجاد رعب و وحشت بکشد: "تهدیداتی که رئیس شورای ولایتی در برابر قوماندانی امنیه کرده، اگر مشکلاتی وجود دارد از راه مسالمت‌آمیز خوب است، اما حضور افراد مسلح غیرمسئول از آدرس رئیس شورای ولایتی که عضو شورای نظامی است، کار ناخوشایند است."

پیشتر هفتهٔ پیش هیئت اعزامی ولسی جرگه برای بررسی وضعیت امنیتی هرات در یافته‌هایش اتهام بسته است که کامران علیزایی رئیس شورای ولایتی هرات به ناامنی‌ها دامن می‌زند - ادعایی که کامران علیزایی آن را نمی‌پذیرد.

عبدالستار حسینی، رئیس این هیئت در این مورد چنین می‌گوید: "رئیس شورای ولایتی هرات در ۵۰ درصد ناامنی‌ها و نابرابری‌های این ولایت دست دارد. به‌نام حاجی کامران علیزایی. او خود را رئیس جمهور هرات می‌داند."

کامران علیزایی رئیس شورای ولایتی هرات
کامران علیزایی رئیس شورای ولایتی هرات

کامران علیزایی، رئیس شورای ولایتی هرات ادعای هیئت اعزامی ولسی جرگه را بی‌بنیاد می‌داند.

آقای علیزایی رهبری این اعتراض را می‌پذیرد اما می‌گوید مردم و افراد مسلح به پشتیبانی از او به گونهٔ خودجوش جمع شده اند.

او تأکید دارد که هراتیان از عملکرد سلطان داوود فرمانده پولیس ناراضی هستند: "فساد گسترده قوماندان امنیه به اوج خود رسیده بود و در کنار آن همه شما شاهد بودید که جناب شخص قوماندان امنیه یک جوان را لت و کوب کرده بود و به مردم بی‌حرمتی می‌کرد. از کارکرد او همه مردم ناراضی بودند و اعتراض کننده‌ها مردم بومی هرات بودند از طرف من نبودند."

حضور نیروهای مسلح برای حمایت از رئیس شورای ولایتی هرات بی‌‌پیشینه نیست. در سال ۱۳۹۶ پس از محکومیت او به هشت ماه زندان در محکمه استیناف جرایم سنگین اداری به جرم سوء استفاده از صلاحیت، ده‌ها فرد مسلح وابسته به آقای علیزایی در شهر حضور یافتند. او متهم شده بود که با ۲۰ فرد مسلح یک فرد متهم به دریافت رشوه را به زور از سارنوالی هرات با خود برده است. اما در محکمه سوم از سوی هیئت قضایی حکم زندانی‌شدنش لغو شد.

XS
SM
MD
LG