لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۲۶

تبصره دفنس پُست در مورد افزایش حملات بمبی در افغانستان


انفجار ماین مقناطیسی در یک موتر در شهر کابل
  • دفنس پُست

روزنامۀ امریکایی دفنس پُست به افزایش حملات بمبی در افغانستان تمرکز کرده، حملاتی که به نگرانی مقام‌های افغان و امریکایی افزوده است.

تنها در رشته انفجار های سه‌شنبه (۲ فبروری) در کابل، حد اقل دو تن جان باختند. یک موتر پولیس هم در ولایت پروان هدف یک حمله بمبی قرار گرفت.

به نوشتۀ دفنس پُست، این گونه حملات در کابل در حالی افزایش یافته که هیئت‌های دولت افغانستان و طالبان از دوازدهم سپتمبر به اینسو در قطر مشغول گفتگو های وقفه‌ای بوده اند. مرحلۀ دوم گفتگو ها که در هفتۀ اول جنوری آغاز شد بار دیگر دچار وقفه شده.

در ادامه آمده که ادارۀ جو بایدن رئیس جمهور جدید امریکا گفته که توافق ماه فبروری پارسال میان واشنگتن و طالبان را بازنگری می‌کند.

بازنگری پس از آن در توافق‌نامه آوردن صلح به افغانستان مطرح شد که طالبان به افزایش خشونت‌ها در افغانستان متهم شدند.

  • استارز اند استرایپس

روزنامۀ استارز اند استرایپس در شماره اخیرش به این تمرکز کرده که برای دو داکتر و یک کارمند صحی در مرکز نیروهای هوایی ناتو در کابل، به خاطر مبارزه شان با ویروس کرونا، مدال برونز تفویض شده است.

در تابستانی که گذشت، سی درصد از کارمندان این مرکز به ویروس کرونا مبتلا شده بودند.

روزنامه نوشته که برای دگروال کالتین شَر، دگروال کاتی کوبل و براندن هوکَنبرگر در ماه جنوری مدال داده شد.

هوکنبرگر در گفت‌وگوی تلفونی گفته است، هنگامی که در ماه جون سال گذشته به مرکز ناتو در ساحۀ سبز کابل رسید، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این مرکز از ۳۰ تا ۴۰ تن بود اما در میانه های ماه جولای شمار مبتلایان از ۱۶۰ تا ۲۰۰ تن رسید.

به نوشته‌ای روزنامۀ استارز اند استرایپس، حدود ۲۵ تن از بیماران که به درمان جدی نیاز داشتند، به شفاخانه های امریکایی در جرمنی منتقل شدند. ۱۵۰ تن دیگر هم که وضعیت صحی شان بهتر بود، از افغانستان بیرون شدند.

مقام‌های امریکایی در افغانستان، بر اساس توصیه وزارت دفاع کشور شان، از شریک ساختن معلومات در مورد نظامیان امریکایی که به ویروس کرونا مبتلا شده اند، خودداری کرده اند. اما در اعلامیه‌ای در تابستان گذشته، به گسترش ویروس کرونا در میان نظامیان امریکایی در افغانستان اشاره شده بود.

بر اساس آمار رسمی وزارت صحت عامه افغانستان، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به بیش از ۵۵ هزار تن رسیده.

اما متخصصان صحی به این باور اند که شمار واقعی مبتلایان شاید به مراتب بیشتر باشد.

XS
SM
MD
LG