لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۰۲

هشت صبح موج تازه‌ی خشونت‌ها در افغانستان را بررسی کرده است


روزنامه‌های کابل

خواست اتحادیه اروپا از طالبان برای پایان دادن به خشونت‌ها و افزایش قتل‌های هدفمند در کابل در مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر بازتاب یافته است.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح سرمقاله‌اش را به موج تازه خشونت‌ها در افغانستان اختصاص داده است.

نویسنده نگاشته است، با آن که چند روز پیش اتحادیه اروپا، نماینده غیرنظامی ناتو، امریکا و چند کشور دیگر اعلامیه مشترکی را در رابطه به کاهش خشونت‌ها در افغانستان منتشر کردند اما با آن‌هم خشونت‌ها در کشور ادامه دارند.

در سرمقاله آمده است، تحولات اخیر جهانی در پیوند با مساله صلح افغانستان، خروج نیروهای خارجی از این کشور و افزایش حمله‌ها پیوند مستقیم وجود دارد.

نویسنده افزوده است پس از آن‌که امریکایی‌ها تصمیم به بازنگری توافق نامه دوحه گرفتند و ناتو از پیوند کاهش خشونت‌ها و روند صلح با مساله خروج نیروهای بین‌المللی سخن گفت، طالبان واکنش نشان دادند.

طالبان پس از نشر اعلامیه مشترک اتحادیه اروپا، نماینده غیرنظامی ناتو، امریکا و چندکشور دیگر درمورد خشونت‌ها موضع خود را روشن کرده، گفتند که در قتل‌های هدفمند دست ندارند.

همچنین ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در خبرنامه‌یی گفته است، در صورت عدم خروج نیروهای خارجی آنان به جنگ ادامه خواهند داد و سلاح بر زمین نخواهند گذاشت.

نویسنده هشت صبح تاکید کرده است اگر طالبان واقعا می‌خواهند در افغانستان جا داشته باشند پس باید با جهان وارد گفتگو عقلانی و منطقی شوند.

افغانان و جهان از طالبان توقف خشونت‌های جاری را می‌خواهند. به باور نویسنده با ادامه خشونت‌ها امکان صلح و همزیستی با طالبان در افغانستان و جهان به صفر تقرب خواهد کرد.

  • مسیر

روزنامه مسیر در سرمقاله‌اش به قتل‌های هدفمند روز چهارشنبه در کابل اشاره کرده و نگاشته است وضعیت جاری در کابل میان مردم وحشت به‌میان آورده و حتی مردم از هراس زیاد کارهای روزنانه خود را انجام داده نمی‌توانند.

روز گذشته ۴ انفجار در شهر کابل صورت گرفت که در آن‌ها سه موتر غیرنظامیان و یک موتر دولتی هدف قرار داده شده است.

سرمقاله نویس نوشته است حکومت بجای این که طالبان و دیگر گروه‌ها را مسوول این حمله‌ها بداند، معلومات استخباراتی خود را قوی کند.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد در مورد انکشاف روابط افغانستان با آسیا نوشته است.

در سرمقاله آمده است کشورهای آسیای مرکزی بخصوص ازبیکستان و ترکمنستان مصمم شده‌اند که از طریق افغانستان به جنوب آسیا راه بگشایند.

نویسنده در مورد سفر حنیف اتمر وزیر خارجه کشور هم اشاره کرده و گفته است این سفر برای تقویت روابط دوجانبه نقش مهم دارد.

XS
SM
MD
LG