لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۰۷

خوشبینی امرالله صالح به گزارش عنوانی کانگرس امریکا؛ طالبان آن را "ناقص" می‌خوانند


امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان

امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری افغانستان ازگزارش جدید گروه مطالعۀ افغانستان عنوانی کانگرس ایالات متحده با گرمی استقبال کرده است.

او امروز در تویتر نوشته که گزارش خواستار خردورزی و تعمق شده نه تصمیماتی عجولانه و ناگهانی بدون درنظرداشت عواقب آن.

گروه مطالعۀ افغانستان در گزارشی سوم فبروری گفت که واشنگتن باید ضرب‌الاجل ماه می برای خروج همه نیروهایش از افغانستان را تمدید کند. اعضای هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در تهیۀ گزارش نقش دارند.

گزارش سوم ماه فبروری کاهش نیرو در افغانستان را به پیشرفت در مذاکرات صلح و همچنین کاهش خشونت از سوی طالبان و مهار القاعده مشروط دانسته.

آقای صالح در گفت‌وگو با تلویزیون ملی از تعهد ایالات متحده در قبال روند صلح افغانستان سخن گفت.

آرشیف، نیروهای امریکایی در افغانستان
آرشیف، نیروهای امریکایی در افغانستان

آقای صالح می‌گوید: "امریکا متعهد است که دولت افغانستان را در راه رسیدن به صلحی که در آن هدف مطلوب تعریف شده: افغانستان باید کثرت‌گرا باقی بماند، افغانستان باید خانۀ همه افغان‌ها باشد، اینجا نباید صلح معنی تجرید کسی را بدهد و در عین زمان باید بر هیچ ارزشی که شهروند محور است پا گذاشته نشود."

آقای صالح افزود که گزارش جدید پنج نکتۀ اصلی را در مورد افغانستان به کانگرس ایالات متحده ارائه کرده، از جمله جستجوی راه حل سیاسی، حراست و حفاظت از ارزش‌ها و نهادها، تقویت عرضۀ خدمات اساسی به مردم و جلوگیری از دوباره تبدیل شدن افغانستان به لانه امن برای تروریستان.

خبرگزاری رویترز هم گزارش جدید را مرور کرده.

در بخشی آن آمده، مواردی که در توافقنامه فبروری۲۰۲۰میان ایالات متحده و طالبان امضا شد، تا ضرب‌الاجل اول ماه می امسال تحقق نخواهند یافت.

امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر
امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر

در گزارش گفته شده که خروج همۀ نیروهای امریکایی از افغانستان ممکن است منجر به بروز جنگ داخلی، بی‌ثباتی منطقه‌ای و احیای تهدید القاعده شود. تعداد نیروهای ایالات متحده در افغانستان در ماه جنوری از ۴،۵۰۰ به ۲،۵۰۰ کاهش یافت.

گروه مطالعۀ افغانستان گفته که امریکا نباید پیروزی را با دو دست به طالبان تحویل دهد.

اماذبیح‌الله مجاهد یک سخنگوی طالبان در واکنش به گزارش جدید به کانگرس امریکا آن را "ناقص" خوانده.

مجاهد در پیام صوتی که از طریق واتساپ به رادیو آزادی فرستاده از حکومت ایالات متحده خواسته که توافقنامه ماه فبروری در دوحۀ قطر را به گفتۀ او کاملاً عملی کند.

در بخشی از توافق دوحه آمده که تمامی نیروهای امریکایی تا ماه می از افغانستان بیرون خواهند شد به شرط آن که طالبان به وعده مبارزه با تروریزم وفا کنند.

گروه مطالعۀ افغانستان چیست؟

این گروه در دسمبر ۲۰۱۹ از سوی کانگرس امریکا ایجاد شد تا پیشنهادهایی را در مورد پالیسی ایالات متحده در برابر موضوع صلح افغانستان تهیه کند.

ریاست گروه مطالعۀ افغانستان را جوزف دانفورد جنرال متقاعد و رئیس پیشین ستاد مشترک اردوی امریکا و کیلی ایوت سناتور سابق جمهوریخواه به عهده دارند.

جوزف دانفورد
جوزف دانفورد

به گزارش رویترز، دانفورد به خبرنگاران گفت که این گزارش با مشاوران رئیس جمهور جو بایدن از جمله زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان که در اداره ترمپ توافقنامه را با طالبان امضا کرد، در میان گذاشته شده است.

در گزارش از قول دانفورد آمده که آقای خلیل‌زاد گزارش را مفید خوانده.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت که اداره بایدن قصد دارد از روند صلح افغانستان حمایت کند و در حال ارزیابی تعهد طالبان در قطع روابط با القاعده، کاهش خشونت و مشارکت در گفتگوهای صلح است.

در گزارش گروه مطالعه افغانستان آمده که پالیسی امریکا در قبال افغانستان باید بازنگری شود تا اطمینان حاصل شود که مذاکرات صلح در دوحه بین طالبان و هیئت جمهوری اسلامی افغانستان به توافق بین دو طرف بیانجامد.

در گزارش جدید آمده که دستیابی به صلح پایدار در افغانستان به نفع امریکا است.

XS
SM
MD
LG