لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۲۸

مقام‌ها: تجهیزات باقی‌ماندهٔ بند برق شورابک به بدخشان رسید


تجهیزات باقی‌ماندهٔ بند برق شورابک به بدخشان رسیده است

مقام‌های محلی بدخشان از رسیدن تجهیزات باقی‌ماندۀ بند برق آبی شورابک در این ولایت خبر می‌دهند.

مسئولان در بدخشان به مردم مژده می‌دهند که به زودی برق معیاری به خانه‌های‌شان خواهد آمد.

سید احمد ناصری، رئیس حوزۀ فرعی دریایی کوکچه می‌گوید که هم اکنون تیم فنی کار بسته‌بندی جنراتورها را آغاز کرده و قرار است در اول ماه حمل سال آینده بند برق گشایش یابد.

ناصری می‌گوید که تجهیزات باقی‌مانده پس از شش ماه انتظار از پاکستان به بدخشان رسیده.

او بیشتر گفت: "امور ساختمانی بند برق شورابک تکمیل شده است، یک قسمت اعظم از جنراتورها به بند برق شورابک رسید و قسمت باقی هم در کابل رسیده و ممکن است فردا به بدخشان برسد، من با اطمینان به مردم بدخشان می‌گویم که بخیر در اول ماه حمل بند برق شورابک افتتاح و به خانه‌های مردم روشنی خواهد آورد."

بند برق شورابک در بدخشان
بند برق شورابک در بدخشان

به تازگی حکومت افغانستان مسئولیت بند برق شورابک بدخشان را به شرکت بدخشان انرژی نهاد سپرده است.

سلطان عطایی، رئیس بدخشان انرژی به رایو آزادی می‌گوید که هم اکنون آنان شهر فیض‌آباد مرکز بدخشان را با جنراتورهای دیزلی برق‌رسانی می‌کنند که تا اندازه‌ای از مشکلات ۱۰ هزار و ۸۰۰ خانواده در مرکز بدخشان برای چهار ساعت در شب رفع شده.

او می‌گوید، با بهره‌برداری بند برق شورابک بیش از ۱۹ هزار خانواده در شهر فیض‌آباد مرکز بدخشان و نواحی آن زیر پوشش برق‌رسانی دوام‌دار قرار می‌گیرند.

عطایی گفت: "ما از این نگاه آمادگی لازم داریم، یگان مشکل وجود ندارد. پلان حفظ و مراقبتی تکمیل است و تنها موضوع تعیین تعرفه باقی‌مانده که آن هم وزارت انرژی آب در مشورت با مردم و حکومت محلی به یک نتیجه می‌رسند و یک تعرفه را تعیین می‌کنند."

از سویی هم شماری از ساکنان شهر فیض‌آباد مرکز بدخشان با استقبال از رسیدن تجهیزات باقی‌ماندۀ این بند از مقام‌های محلی می‌خواهند که در تعیین نرخ تعرفه با هزینۀ کمتر توجه جدی کنند.

سمیع دکاندار یکی از ساکنان بدخشان می‌گوید که هم اکنون یک کیلووات برق دیزلی ۲۸ افغانی است و مردم از پرداخت پول آن عاجز اند.

برق شورابک از انتظارهای طولانی مردم بدخشان است. قرار گفته‌های مسئولان: "خوشبختانه جنراتورهای این بند رسیده است و امیدوار هستیم که کار این بند زودتر تمام شود و انتظار طولانی مردم به پایان برسد. همچنان مسئولین باید یک کیلووات برق را به قیمت پایین تعیین کنند چون مردم غریب هستند."

بند برق شورابک در فیض‌آباد، مرکز ولایت بدخشان
بند برق شورابک در فیض‌آباد، مرکز ولایت بدخشان

بند برق آبی شورابک با ظرفیت تولید ۷.۵ میگاوات برق و با هزینۀ ۵۱ میلیون دالر از کمک‌های بلاعوض آلمان در مسیر دریای کوکچه در ناحیۀ سوم شهر فیض آباد ساخته شده.

دو سال قبل کار این بند از سوی یک شرکت ترکی آغاز شد و قرار بود در آخر سال ۲۰۲۰ تکمیل شود.

اما به گفته مقام‌های محلی بدخشان به دلیل گیرماندن مقدار تجهیزات در خارج از کشور کار بند به تأخیر افتاد.

دریای کوکچه از قلب شهر فیض آباد مرکز بدخشان عبور می‌کند، اما تاهنوز ساکنان مرکز این ولایت به برق معیاری دسترسی ندارند.

XS
SM
MD
LG