لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۸ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۳۵

افغانستان

نبرد میان نیروهای امنیتی و طالبان در فاریاب؛ به دو طرف تلفات وارد شده است

موقعیت فاریاب در نقشه افغانستان

در ولسوالی خواجه سبزپوش ولایت فاریاب به نیروهای دولتی و طالبان تلفات وارد شده است.

مقام‌های محلی در ولایت فاریاب تائید می‌کنند که روز گذشته (۱۶ دلو) قومندان کندک ششم در ولسوالی خواجه سبزپوش با چهار سرباز دیگر در جنگ با طالبان کشته شدند.

نقیب‌الله فایق والی فاریاب به رسانه‌ها گفته که در این درگیری ۱۵ تن از طالبان نیز کشته و زخمی شده‌اند.

فایق می‌گوید:"متاسفانه امروز خواجه سبزپوش شاهد یک جنگ خونین بود. طالبان در یک منطقه سربازهای ما را غافل‌گیر کردند که تعداد پنج تن از سربازان ما بشمول قومندان کندک شش شهید شده و تعدادی هم اسیر شده و درعین حال از طالبان هم ۱۵ نفرکشته و زخمی دارند."

در خبرنامه مقام ولایت فاریاب آمده که رئیس جمهور محمد اشرف غنی در یک تماس تیلفونی با والی فاریاب به وی هدایت داده است تا به زخمیان این جنگ رسیدگی و اطمینان داده شود که از نیروهای امنیتی حمایت می‌شود.

هرچند گروه طالبان تاحال درمورد کشته و زخمی شدن افراد شان در ولسوالی خواجه سبزپوش چیزی نگفته اند اما با پخش یک نوار تصویری مدعی شده‌اند که ۱۴ تن از نیروهای دولتی را به اسارت گرفته و تلفات سنگین برآنان وارد کرده‌اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

یوناما: برای دستیابی به صلح، زنان در صدر تصمیم‌گیری قرار گیرند

آرشیف، شماری از زنان افغانستان در لویه جرگه مشورتی صلح در کابل

یک مقام ملل متحد در افغانستان می‌گوید که برای دستیابی به صلح که به گفتۀ او آیندۀ روشن را به تمام افغان‌ها به ارمغان آورد، زنان باید در صدر و مرکز تصمیم گیری قرار داشته باشند.

در بیانیۀ که از سوی یوناما یعنی دفتر هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان به مناسبت روز جهانی همبستگی زنان نشر شده به نقل از الیتا میلر نمایندۀ ادارۀ زنان ملل متحد در افغانستان همچنان گفته شده که زنان در این کشور با وجود موانع اجتماعی قابل توجهی جرات می‌کنند تا رهبر شوند.

امروز دوشنبه ۸ مارچ ، روز جهانی همبستگی زنان است.

این روز در حالی فرا می‌رسد که زنان در افغانستان هنوز هم با خشونت و مشکلات گوناگون رو به رو هستند.

در تازه‌ترین مورد، سه کارمند زن تلویزیون انعکاس در شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار سه شنبۀ هفتۀ گذشته در دو حملۀ جداگانه کشته شدند.

پیش از آن دست کم چهار زن دیگر شامل دو قاضی، یک داکتر و یک مجری تلویزیون انعکاس در حمله‌های هدفمند کشته شده بودند.

طالبان: نسخهٔ از طرح جدید امریکا برای افغانستان را دریافت کرده‌ایم

شماری از اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان می‌گوید که این گروه نیز نسخۀ از طرح امریکا را به دست آورده است.

محمد نعیم دیشب (۱۷ حوت) به رادیو آزادی گفت که دربارۀ این طرح پس از بررسی آن ابراز نظر خواهند کرد.

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان هفـتۀ گذشته در سفری به کابل با رهبران حکومت افغانستان و شماری از چهره‌های سیاسی دیدار کرد و طرحی را به هدف تسریع روند صلح افغانستان ارائه کرد.

او سپس به دوحه پایتخت قطر رفت و در آنجا با نمایندگان طالبان و اعضای هیئت مذاکراتی دولت افغانستان دید.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان دیروز در کابل به خبرنگاران گفت که این طرح عمدتاً روی چگونگی تقسیم قدرت متمرکز است.

بازسازی بیش از ۳۶۰ کیلومتر جاده توسط وزارت فواید عامه افغانستان

آرشیف

وزارت فواید عامه افغانستان می‌گوید، در نظر دارد بیش از ۳۶۰ کیلومتر جاده را بازسازی کند.

این اقدام، جزء از برنامه" یک خبرخوش در هر صد روز" است که با راه اندازی آن، هر سه ماه یک پروژه تکمیل می‌شود.

خلیل احمد امید سخنگوی وزارت فواید عامه شام یک‌شنبه (۱۷ حوت) به رادیو آزادی گفت که در برنامه فعلی جاده‌ها در ولایت‌های مختلف افغانستان بازسازی خواهند شد.

او می‌گوید: "وزارت فواید عامه، ۳۶۴ کیلومتر جاده را در سه ماه آینده به بهره برداری می‌سپارد و کار ساختن جادۀ حلقه‌یی کابل هم در این سه ماه آغاز می‌شود."

در پروژه فعلی وزارت فواید عامه، جاده شرنه – انگور اده، بخشی از جاده کندهار – سپین بولدک، جادۀ سپین بولدک – شورآبک، بخشی از شاهراه هرات – بادغیس و جاده شبرغان – سرپل شامل اند.

وزارت امور زنان نهادهای فعال در زمینه تقویت زنان را ارزیابی می‌کند

آرشیف، شماری از زنان افغانستان در یک سیمینار آموزشی در پکتیا

وزارت امور زنان افغانستان می‌گوید، تلاش می‌کند تمامی نهادهای را که مشغول فعالیت در تقویت زنان استند، ارزیابی کند.

رویا دادرس سخنگوی وزارت، به مناسبت هشتم مارچ روز همبستگی زنان جهان، به رادیو آزادی گفت که اکثریت فعالیت‌ها در گذشته به شکل پراگنده صورت گرفته است.

بانو دادرس می‌گوید: "وزارت امور زنان تصمیم به این دارد که همه موسسات ملی و بین‌المللی که در راستای زنان فعالیت می‌کنند، باید برای وزارت امور زنان جوابگو باشند و تحت نظر و پالیسی وزارت زنان حرکت کنند. چون در گذشته فعالیت‌های زیادی در راستای زنان شده، اما از این که فعالیت‌ها پراگنده بوده، ما نتوانستیم بهبود خیلی کلیدی در وضعیت زنان ایجاد کنیم."

سخنگوی وزارت امور زنان افزود، در سال ۱۳۹۹ برای تقویت فعالیت‌های زنان تلاش‌های قابل توجه صورت گرفت و مشکلات آن‌ها در مجموع کمتر بود.

با این هم قتل‌های هدفمند به نگرانی زنان در افغانستان افزوده است.

زلمی خلیل‌زاد با وزیر خارجه هند درباره روند صلح افغانستان گفتگو کرد

زلمی خلیل‌زاد

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان با اس‌جی شنکر وزیر خارجه هند روی پیشرفت‌ها در گفتگوهای صلح بحث کرده است.

آقای جی شنکر روز یک‌شنبه (۱۷ حوت) در توییتر نوشت که خلیل‌زاد به او زنگ زد و هر دو در مورد پروسه صلح افغانستان گفتگو کردند.

او افزوده که دو جانب به تماس‌ها برای بحث روی این پروسه خواهند داد.

زلمی خلیل‌زاد هفته گذشته نخستین سفرش به عنوان نماینده ویژه برای صلح افغانستان در اداره رئیس جمهور جو بایدن را از کابل آغاز کرد و با رهبران و مقام‌های افغان دید.

سپس او به دوحه رفت و در مورد گفتگو روی پروسه صلح افغانستان با مقام‌های دفتر سیاسی طالبان در قطر دیدار کرد.

احمد یوسف نورستانی والی سابق هرات محکوم به حبس شد

احمد یوسف نورستاني

محکمه ابتدائیه رسیدگی به جرایم سنگین فساد اداری می‌‌گوید احمد یوسف نورستانی والی پیشین ولایت هرات و هفت تن از شرکای جرمی اش به اتهام سوء استفاده از صلاحیت وظیفوی، محکوم به حبس و پرداخت جبران خساره شدند.

در اعلامیه‌ای که از سوی این محکمه امروز شنبه (۱۷ حوت) نشر شده آمده که احمد یوسف نورستانی در قضیه سوء استفاده از صلاحیت وظیفوی به مدت (دو سال و شش ماه) حبس تنفیذی محکوم به مجازات شده است.

این محکمه گفته که هفت تن از مقام‌های فعلی و پیشین ولایت هرات در قضیه شراکت در سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی هر یک را به مدت ( دو – دو سال و شش – شش ماه) حبس تنفیذی غیاباً محکوم به مجازات کرده است.

در اعلامیه آمده که حکم محکمه به حضور داشت سارنوال مؤظف و مساعد حقوقی طرفین قضیه طور غیابی در مورد شان صادر شده است.

همچنان گفته شده که مطابق فقره ۲ ماده ۱۴ کود جزا متهمین به پرداخت جبران خساره وارده به دولت که مبلغ ۸۶۷۱۲۰ افغانی می‌شود طور علی السویه محکوم به مجازات شده اند.

محکوم شده‌ها تا حال در مورد این حکم محکمه چیزی نگفته اند.

کابل امروز میزبان نشست دو روزه «امن و ثبات» است

آرشیف، نمای از شهر کابل

یک تعداد بزرگان اقوام پشتون دو طرف خط دیورند امروز (۱۷ حوت) در کابل جمع شده و در مورد راه حل جنگ جاری در این منطقه مشوره می‌کنند.

آن‌ها در یک کنفرانس تحت نام امن و ثبات که از سوی وزارت اقوام و قبایل افغانستان در کابل برگزار شده و دو روز دوام می‌کند، اشتراک دارند.

محب‌الله صمیم وزیر اقوام و قبایل افغانستان در مورد اهداف این کنفرانس دو روزه گفت: "دامن این جنگ و بدبختی امروز در خیبر پختونخواه، وزیرستان و نقاط دیگر هم گسترده شده. بخاطر تامین امن و ثبات در این منطقه لازم بود که یک کنفرانسی مشترک را تحت نام امن و ثبات برگزار کنیم."

در این اجلاس علاوه بر سیاستمداران و افراد با نفوذ افغانستان، چهره‌های فرهنگی و سیاسی خیبرپختونخواه و بلوچستان هم اشتراک دارند.

مقام‌های افغان می‌گویند مخالفان مسلح دولت افغانستان در پاکستان پناهگاه امن دارند، اما پاکستان این ادعا را رد می‌کند.

۲۲ تن در نتیجه انفجار بالون گاز در کنر زخمی شدند

زخمی انفجار بالون گاز در کنر

در یک انفجار در اسعد آباد مرکز ولایت کنر یک نفر کشته و ۲۲ نفر زخمی شدند.

نظر به گزارش خبرنگار رادیو آزادی از منطقه این انفجار شام گذشته (۱۶ حوت) در یک رستوان رخ داد.

یک تن از زخمی‌ها بنام روح‌الله به رادیو آزادی گفت: "من دکان خود را بستم و کار تمام شد. دو قدم رفته بودیم که یک صدای مهیب بلند شده وخاک و خاکستر فضا را گرفت، من دیگر نفهمیدم چه شد."

فریدالله دهقان سخنگوی قوماندانی امنیه کنر می‌گوید که این انفجار در نتیجه آتش گرفتن دبه گاز در یک رستوران کبابی در یک زمانی صورت گرفت که مردم برای گرفتن کباب در صف استاده بودند.

کار عملی ساخت بند پلتو در پکتیکا آغاز شد

موقعیت پکتیا در نقشه افغانستان

کار ساختمان بند آب پلتو در پکتیکا عملاً آغاز شد.

غازی دانش سخنگوی والی پکتیکا به رادیو آزادی گفت، امور این بند توسط شرکت انکشاف ملی انجام می‌شود که تا سه سال‌ آینده تکمیل و به بهره‌برداری سپرده خواهد شد.

او افزود: "این بند به مصرف ۱.۳۴ میلیارد افغانی اعمار می‌شود که سه هزار هکتار زمین را آبیاری خواهد کرد و برای صدها نفر بیکار در پکتیکا زمینه کاری فراهم می‌شود."

سنگ تهداب این بند سه ماه قبل گذاشته شد اما به گفته مقام‌ها بخاطر سردی زمستان کار عملی آن به تاخیر افتاده بود.

برنامه آموزشی برای بهبود وضعیت شفافیت زیربناها در کابل آغاز شد

طولانی بودن روند تدارکاتی، عدم نشر اطلاعات و مشکلات در چگونگی اجرای پروژه‌های زیربنایی، از چالش‌های اساسی تأمین شفافیت در افغانستان خوانده می‌شوند.

ابتکار شفافیت جهانی زیربنا (کاست) برای نخستین بار برنامه آموزشی را برای افزایش شفافیت در اجرای طرح‌های زیربنایی در افغانستان روی دست گرفته است.

ابتکار شفافیت سکتور زیربنایی، یک ابتکار جهانی، غیر انتفاعی و غیر وابسته است که همگام با حکومت، سکتور خصوصی و جامعه مدنی در سرتاسر جهان کار می‌کند تا ارزش بهتری را از سرمایه گذاری پروژه های زیربنایی با افزایش شفافیت و حسابدهی در این سکتور بدست بیاورد.

عبدالصبور نریمان، سخنگوی وزارت اقتصاد افغانستان می‌گوید: "این حرکت باعث می‌شود تا شفافیت زیربناها به گونه درست تضمین شود و ما به وسیله وسایل معلوماتی و اطلاع‌دهی که داریم، ساخت زیربناها را در افغانستان مورد مطالعه قرار داده شفافیت آنرا تضمین کنیم."

این برنامه با شرکت مسئولان بخش اطلاع‌رسانی ادارات تدارکاتی دولت روز یکشنبه (۱۷ حوت) در کابل آغاز شد. این برنامه را ابتکار شفافیت زیربنایی و وزارت اقتصاد افغانستان و کمیسیون دسترسی به اطلاعات به راه انداخته‌اند.

سخنگوی وزارت اقتصاد می‌گوید که ارزیابی شاخص شفافیت زیربنایی افغانستان براساس روش تحقیقی مشخص و معیاری انجام می‌شود و در چهار بخش مورد بررسی قرارمی‌گیرد: "مساعد بودن شرایط قانونی پروسه‌ها، ظرفیت نهادها، مشارکت مردم و نشر اطلاعات."

غلام‌رضا میرزایی، مسئول بخش ارتباطات ابتکار شفافیت زیربنایی می‌گوید افغانستان یکی از چهار کشوریست که این برنامه آزمایشی در آن‌ها اجرا می‌شود: "کاست بین‌المللی یا نهاد ابتکار جهانی شفافیت زیربنا روی یک شاخص مشخص روی سکتور زیربنا کار کرد و این شاخص پس از پنج سال نهایی شده و قرار شد که در سال ۲۰۲۱ در تایلند، اوکراین، کاستریکا و افغانستان به طور آزمایشی تطبیق شود."

در همین حال شبکه مبارزه با فساد اداری افغانستان بهبود سیستم اطلاع‌رسانی و تأمین شفافیت در نهادهای دولتی را در امر مبارزه با فساد ضروری می‌داند.

خان‌زمان امرخیل مسئول این نهاد گفت: "هیچ‌کس در مورد تطبیق پروژه‌های زیربنایی معلومات ندارد. ما که در بخش مبارزه با فساد کار می‌کنیم، ولی متاسفانه به پروژه‌های زیربنایی معلومات درست نداریم. اگر در این راستا کار شود، ما در آینده پروژه‌های بهتری خواهیم داشت."

آقای امرخیل همکاری نهادهای جهانی در اجرای اصلاحات و تأمین شفافیت در پروژه‌ها را اثرگذار می‌داند.​

این در حالی است که براساس ارزیابی سازمان شفافیت بین‌المللی، افغانستان از کشورهای خوانده شده که در سال‌های اخیر در مبارزه با فساد پیشرفت داشته اما هنوز هم یکی از فاسدترین کشورهای جهان است.

بر اساس رتبه‌بندی این سازمان، افغانستان در سال ۲۰۱۹ در رتبه ۱۷۳ قرار داشت و در سال ۲۰۲۰ با صعود هشت پله‌ای به رده ۱۶۵ رسید.

شهرزاد اکبر: دست از قتل‌های هدفمند بردارید

شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان یک بار دیگر خواهان توقف قتل‌های هدفمند در این کشور شده است.

شهرزاد اکبر رئیس این کمیسیون روز گذشته (۱۶ حوت) در حساب توییترش نوشت که از اول جنوری امسال تا کنون شش زن مسلکی در افغانستان جان‌های‌شان را در حمله‌های هدفمند از دست داده‌اند.

او گفته که در این میان چهار زن در ننگرهار کشته شدند که سه تن آن‌ها کارمند رسانه‌ها و یک تن آن داکتر بود.

دو قاضی زن هم چندی پیش در تیراندازی افراد مسلح ناشناس در شهر کابل کشته شدند.

شهرزاد اکبر در آستانه تجلیل از روز زن گفته: "این جنگ هزینه هنگفتی را بجا مانده، دست از قتل‌های هدفمند بردارید."

روز زن همه ساله در هشتم ماه مارچ بزرگداشت می‌شود.

مقام‌ها: ۱۰ کارمند تلویزیون انعکاس پس از استعفا دوباره به کارهای‌شان برگشته اند

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار

مقام‌های ننگرهار می‌گویند، ده کارمند تلویزیون شخصی انعکاس که روز گذشته استعفای داده بودند دوباره به کارهای‌شان برگشته اند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار این را شام گذشته (۱۶ حوت) در حساب توییترش خبر داد.

امان امان یک تن از خبرنگاران تلویزیون انعکاس که روز گذشته خبراستعفای خود را از طریق فیس‌بوکش نشر کرده بود شام دیروز به رادیو آزادی گفت که به کار خبرنگاری‌اش ادامه خواهد داد.

امان می‌گوید: "به شمول من برخی از همکاران ما بخاطر تهدیدهای امنیتی و مشکلات موجود از کار استعفاء دادیم و شام گذشته در همین مورد با والی ننگرهار هم نشستی داشتیم که او برای ما در مورد تامین امنیت اطمینان داد و ما هم استعفای خود را پس گرفته و به کار خود دوام می‌دهیم."

سه خبرنگار زن تلویزیون انعکاس سه‌شنبه گذشته در دو حمله جداگانه در شهر جلال‌آباد کشته شدند.

در این رویداد دو خبرنگار زن دیگر زخمی شدند.
پیش از این ملاله میوند خبرنگار دیگر این رسانه هم در یک تیراندازی در جلال‌آباد با راننده موترش کشته شده بود.

گروه داعش مسئولیت حمله‌های مرگبار بر خبرنگاران زن تلویزیون انعکاس را به عهده گرفته است.

آتش‌سوزی در گمرک ابونصر فراهی خاموش شد

آرشیف

آتش‌سوزی در گمرگ ابونصر فراهی در ولایت فراه خاموش شد اما خسارات هنگفت مالی به تجار رسانید.

تاج محمد جاهد والی فراه شام دیروز (۱۶ حوت) به رسانه‌ها گفت که آن‌ها هیئت حقیقت‌یاب را به محل رویداد فرستاده اند تا در مورد علت آتش‌سوزی و خسارات بجا مانده از آن، تحقیق کند.

جاهد می‌گوید: "در این آتش‌سوزی سه انبار تجار، دو تانکر و یک موتر باربری ازبین رفته، الحمدالله که به کسی آسیب نرسیده و بخش‌های دیگر از گمرک ابونصر فراهی هم آسیب ندیده است."

به گفتۀ آقای جاهد، برای مهار این آتش‌سوزی اطفایه‌های ولایت جنوبی خراسان ایران هم سهم گرفتند.

حدود سه هفته پیش یک آتش‌سوزی مشابه در بندر اسلام‌قلعه در مرز با ایران رخ داد که باعث شد تا حدود ۵۰۰ تانکر گاز و تیل حریق شوند.

اعتراض‌ها در غور وارد هفتمین روزش شد

اعتراض‌ها در ولایت غور وارد هفتمین روز شد.

اعتراض‌هایی که به خواست برکناری نورمحمد کوهنورد والی غور در این ولایت راه‌اندازی شده است، وارد هفتمین روز شد.

امروز نیز شماری از شهروندان مخالف و شماری هم موافق در دو دروازه مقام ولایت غور گرد هم آمده بودند.

یکی از اعتراض‌‌های مخالفان والی غور این است که او نتوانسته امنیت را در این ولایت برقرار کند.

مظاهره چیان هشدار دادند که تا برکناری نورمحمد کوهنورد والی غور دروازۀ ساختمان ولایت را باز نخواهند کرد.

نجیب‌الله بیک از بزرگان قومی که در این اعتراض حضور دارد گفت: "مردم شهر فیروزکوه و جمعی از ولسوالی‌ها همه خیمه تحصن را در اینجا برپا کردند تا وقتی‌که حکومت مرکزی این والی را از اینجا برکنار نکند و یک آدمی که مدیریت خوب داشته باشد به این ولایت روان نکند، ما به همین اعتراض خود ادامه میدهیم."

پس از سه روز از این اعتراض، برخی دیگر از باشنده‌گان غور، برای حمایت از والی این ولایت به جاده آمده اند.

آنان دروازه غرب مقام ولایت را که قفل زده شده بود، برای فعالیت کارکنان اداره محلی غور باز کردند و خواهان ادامه کار والی شدند.

خیمه معترضان مخالف والی در دروازه شرق و حامیان او در دروازه غرب مقام ولایت بر پا است.

نور محمد کوهنورد والی غور در یک کنفرانس خبری روز چهار شنبه اعتراض را حق شهروندان خواند، اما گفت که این اعتراضات از سوی برخی نماینده‌گان مردم و افراد مخالف وی که او مانع کارهای غیرقانونی شان شده، راه اندازی شده است.

با این حال بزرگان قومی و اعضای شورای ولایتی غور خواهان رسیدگی به خواست این معترضان از سوی حکومت مرکزی هستند.

هنوز مقام‌ها در کابل در این مورد تبصره نکرده اند.

خلیلزاد و نمایندگان طالبان در دوحه روی تسریع روند مذاکرات بحث کردند

آرشیف: دیدار زلمی خلیلزاد نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان و نمایندگان طالبان در دوحه. 

زلمی خلیلزاد نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان و نمایندگان طالبان در دوحه در بارۀ تسریع روند مذاکرات صلح بحث کردند.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحۀ قطر در یک نوار صوتی به رسانه‌ها امروز(شنبه ۱۶ حوت) گفت که ملاعبدالغنی برادر معاون سیاسی طالبان و رئیس دفتر سیاسی این گروه همراه با شیخ عبدالحکیم حقانی رئیس تیم مذاکراتی طالبان شام دیروز با آقای خلیلزاد دیدار کردند.

او افزود: "در این نشست هردو طرف تعهد خود را به توافقنامۀ دوحه ابراز کردند و روی تطبیق کامل آن صحبت کردند. در نشست همچنین در مورد وضعیت افغانستان و سرعت و موثریت روند جاری مذاکرات بین‌الافغانی بحث صورت گرفت."

در این دیدار جنرال اسکات میلر فرماندۀ عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان نیز حضور داشته است.

زلمی خلیلزاد هفته گذشته پیش از سفر به دوحه در دیدار با رهبران حکومت افغانستان و شماری از چهره‌های سیاسی در کابل طرحی را در زمینۀ تسریع مذاکرات صلح ارائه کرد.

آقای خلیلزاد توافقنامۀ آوردن صلح به افغانستان را با طالبان در ۲۹ ماه فبروری پارسال یعنی اضافه از یک سال پیش در قطر امضا کرد.

ادارۀ جوبایدن رئیس جمهور ایالات متحده گفته که این توافقنامه را بررسی می‌کند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG