لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۵۳

هشدار پدر عبدالرؤف به حکومت: راه‌ها را می‌بندیم


معترضان در بلخ خواستار رهایی عبدالرؤف اند.

مزارشریف امروز یکشنبه (۱۹ دلو) شاهد تظاهرات گسترده ترکمن‌ها به هدف رهایی یک کودک ۹ ساله از چنگ ربایندگان بود.

معترضان که شعارهای "ما عدالت می‌خواهیم" و تصاویر کودک اختطاف شده را با خود انتقال می‌دادند به حکومت ۷۲ ساعت وقت دادند تا این کودک را از چنگ ربایندگان آزاد بسازد.

محمد نبی پدر عبدالروف ۹ ساله و یکی از تنظیم کنندگان این تظاهرات به رادیو آزادی گفت که اگر حکومت تا ختم مدت زمان تعیین‌شده خواسته‌های آنها را برآورده نسازد، مظاهره‌ چیان راه‌های مواصلاتی بنادر تجارتی در شمال کشور را مسدود می‌سازند.

او گفت: "دولت جوابگو است، اگر اشرف غنی رئیس جمهور باشد صدایم را بشنود. همین مردم برایش رأی داده اند تو در صد روز به خواست آن‌ها لبیک گفته نمی‌توانی در آینده از تو چه امید داشته باشیم."

محمد نبی گفت اگر در این مدت حکومت موفق به رهایی عبدالرؤف نشود راه های بندرحیرتان، بندر آقینه، شیرخان بندر و راه مزار- جوزجان را به کلی مسدود می‌کنند.

وی گفت که از اختطاف عبدالرؤف بیش از ۱۰۰ روز می‌گذرد و بخاطر رهایی این کودک حکومت تا کنون سرنخ هم از اختطافچیان به دست نیاورده است.

معترض در بلخ
معترض در بلخ

پدر عبدالرؤف حکومت را به دست داشتن در قضیه اختطاف پسرش متهم ساخت.

او افزود که به خاطر رهایی این کودک از طالبان نیز کمک خواسته است.

محمد نبی می‌گوید‌ طالبان تا کنون ۱۲ را تن به اتهام دست داشتن در اختطاف عبدالرؤف دستگیر کرده که ۱۰ تن‌شان به جرم خود نیز اعتراف کرده اند.

عبدالرؤف ۹ ساله در ماه عقرب سال روان از مکتبی در شهر مزار شریف اختطاف شد. به‌گفته پدرش، ربایندگان هرازگاهی تصاویر شکنجه پسرش را به او می‌فرستند.

محمد نبی می‌گوید آدم‌ربایان در بدل آزادی پسرش خواستار پرداخت نزدیک به دو میلیون دالر شده‌اند.

کسانی ‌که در برابر دفتر‌ والی بلخ برای رهایی عبدالرؤف خیمه تحصن برپا کرده‌اند، می‌گویند که چندی پیش محمداشرف‌غنی رئیس جمهور نیز هشدار داده بود، که اگر عبدالرؤف آزاد نشود، همه مقام‌های محلی بلخ را برکنار می‌کند، اما تا حال نه طفل ربوده شده آزاد و نه کسی برکنار شده است.

با این حال، قوماندانی امنیه و دفتر والی بلخ نمی‌خواهد در رابطه به تازه‌ترین جزئیات پرونده اختطاف عبدالرؤف معلومات را رسانه‌یی بسازد.

پیش از این فرهاد عظیمی والی بلخ گفته بود که بخاطر رهایی عبدالرؤف از چنگ ربایندگان، بیش از ۲۰ عملیات اجرا شده و ۲۲ تن به ظن دست داشتن در این قضیه به څارنوالی معرفی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG